Zeeuwse Wereldvrouwen slaan nieuwe i8| zeeland Gemeentegeld voor studie Zeeuwse Delta Illegale aanbouw schuur na 20 jaar gelegaliseerd De vertrouwde inloopbijeenkomsten gaan weer beginnen. Maar in het Onder nemersatelier is nog meer in de maak. Veelzijdige plek Doopsgezinden vieren sterfdag Menno Simonsz dinsdag 6 septemuer z.0 11 S ZEEUWSE WERELDVROUWEN Links een tekening van Ully van de inloop. De Indonesië afkomstige Ully vond bij Zeeuwse vrouwen een plek om te netwerken, de taal e maken, cultuurverschillen te s/echten en haai vinden nadat zij haar baan als psycholoog at door Esme Soesman Een laagdrempelige in loop bieden. Dat is én blijft een belangrijk on derdeel van de Stichting Zeeuwse Wereldvrou wen. Maar de organisatie wil meer. Het streven is vrouwen en meisjes mogelijkheden te bieden hun talenten te ontplooien en eco nomische zelfstandigheid te creë ren. Tegelijkertijd kan zo wat geld voor de eigen organisatie worden verdiend. In het nieuwe onderkomen in het Ondememersatelier aan het Ca- landplein in Zierikzee is de afgelo pen maanden hard gewerkt aan een beleidsplan voor de komende jaren. Zeeuwse Wereldvrouwen wil uitgroejen tot een vraaggerich te, lerende organisatie en brengt dat meteen in de directe omgeving in de praktijk. Behalve de stichting, die een kan toorruimte en een sfeervol inge richte gemeenschapsruimte huurt, hebben ook Vluchtelingenwerk, twee jonge fotografen, verloskundi gepraktijk Lena, Dé Provinciale Kraamzorg, Eilandzorg, een Men- sendieckpraktijk en het Zeeuws Ondememerscentrum onderdak in het Ondernemersatelier gevon den. Een beheerstichting is in oprich ting. Stichting Zeeuwse Wereld vrouwen heeft de kans binnen die omgeving beheerdiensten te gaan leveren - zoals schoonmaken, het verzorgen van lunches en in de toekomst misschien zelfs zaken als het bemensen van de receptie. „Dat worden werkervaringsplek- ken of mogelijk ook betaalde plaat sen", schetsen Jessica Stein en Tri Anda Yuliasty (kortweg Ully) de contouren. Jessica: „We zitten nu nog in de kraamkamerfase, maar er broeit veel." Het zijn mogelijkheden voor Zeeuwse Wereldvrouwen om aan de slag te gaan, ervaring op te doen en hun talenten te ontdek ken of te ontwikkelen. „Vrouwen kunnen hun kans pakken. Maar het hóeft niet." Wat namelijk woon blijft zijn de wekelijkse in loopbijeenkomsten die met tal van activiteiten worden gevuld. „De inloop is een belangrijke ba sis. Daar willen we juist heel laag drempelig zijn. Mensen moeten daar alleen maar voelen dat ze heel erg welkom zijn. Ze hoeven verder niets." De ervaring leert trouwens wel dat juist in zo'n veili ge omgeving mensen vaak opeens ontdekken dat ze iets best goed kunnen. Blijken de stilste vrou wen de mooiste vertellers of ko men er opeens creatieve, sociale of culinaire gaven bovendrijven. Ully: „Het is eigenlijk heel besmettelijk. Als je de positieve sfeer voelt, ga je vanzelf ook iets doen." Dat kan bij Zeeuwse Wereldvrouwen op meer dere fronten. Op dit moment wordt op drie vlakken - eten en drinken, kunst en cultuur en eve nementen en atelier - nagedacht over te ontwikkelen activiteiten en op te zetten projecten. Daar naast wordt gewerkt aan het opzet ten van specifieke projecten die kunnen bijdragen aan het verster ken van de positie van vrouwen. Taal bijvoorbeeld blijft voor velen een struikelblok. „We willen iets doen met conversatie. Een pittige cursus opzetten waar je echt stap pen mee zet." In het najaar moe- ten de plannen concreet zijn. Meer ge- Tri Anda Yuliasty (Ully) en Jessica Stein op de bank in het nieuwe onderkomen van de Zeeuwse Wereldvrouwen in het Ondernemersatelier in Zierikzee. door Piet «leemans zierikzee - De gemeente Schou- wen-Duiveland draagt 1500 euro bij aan DoenderZoek, een studie naar ecosysteemdiensten in de Zeeuwse Delta. Doel van Doender Zoek is onder meer de kennis over de kwaliteit van de Zeeuwse bo dem te vergroten. Aan de hand van het onderzoek moet duidelijk worden waar meer waarde en kansen liggen voor duurzaamheidsintiatieven in de Zeeuwse cq Schouwen-Duiveland- se bodem. De studie past naar de vaste overtuiging van het dagelijks gemeentebestuur prima in het ge meentelijk beleid. „Het past pre cies in onze eigen ontwikkeling naar duurzaam integraal bodemge- bruik." De gemeente Schou- wen-Duiveland kon zonder al te veel moeite en al te veel kosten aansluiten bij het project. De bij drage van 1500 euro beschouwt het college als 'een symbolische bij drage'. De beslissing om te investe ren in het project is door de afde ling ruimte en milieu genomen zonder daar vooraf B W in te kennen. „Helaas was het al een rij dende trein waar we nog net op tijd op konden springen. We heb ben het wel kortgesloten met de portefeuillehouder." goes - De doopsgezinde gemeente in Goes viert zaterdag 10 septem ber de 450ste sterfdag van de eer ste voorman, Menno Simonszoon. Hij leidde de nieuwe gemeen schap die slechts mondige christe nen wilde dopen en daarom ver volgd werd. De viering gebeurt met muzikaal theater door Kees Posthumus en Juul Beerda op ac cordeon onder regie van Heieen Hennink. Kerkgebouw De Hoogte aan de Populierenstraat in Goes wordt voor deze gelegenheid ge bruikt. De zaal is open vanaf 19.00 uur. Aan de belangstellenden wordt een bijdrage in de kosten ge vraagd. door Piet «leemans scharendijke - Een illegale aan bouw aan een schuur op het ter rein van een mini-camping in Scharendijke wordt na 20 jaar gele galiseerd. Dat heeft het Schou- wen-Duivelandse college van B en W besloten. De illegale aanbouw - in gebruik als recreatieruimte - werd 20 jaar geleden zonder toe stemming van de toenmalige ge meente Middenschouwen neerge zet. Het bestaan van het illegale bouwwerk kwam in november 2010 aan het licht na een klacht van een omwonende. Die beweer de dat de recreatieruimte in kwes tie illegaal bewoond werd door een Poolse arbeider. De gemeente Schouwen-Duiveland (waarin de gemeente Middenschouwen is op gegaan) constateerde bij controle dat er inderdaad sprake was van il legale bewoning en ontdekte te vens dat de recreatieruimte zonder toestemming was gebouwd. Om dat de aanbouw echter groten deels schuilgaat achter het hoofdge bouw op de minicamping vindt het college het niet nodig op haar strepen te gaan staan en de kam- peerboer te sommeren het illegale bouwsel af te breken. Voor de huis vesting van de Pool wordt nog naar een oplossing gezocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50