Zeeuwse vervuiling 21 zeeland PZC Twintigduizend euro schade door diefstal van schrikhekken en borden LUCHTVERVUILING De provincie Zeeland wil de lucht verontreiniging van het Sloegebied en de Kanaalzone in kaart brengen. Houden van dinsdag De krant 6 weken voor 18 euro! dinsdag 6 september 2011 Toeval bestaat niet, een sa menloop van omstandig heden wel. In feite is na tuurlijk alles een 'samen loop van omstandigheden'. De let terlijke betekenis is: 'de omstan digheid dat verschillende krach ten of feiten (toevallig!) hun wer king verenigen of op dezelfde zaak werken'. Wij zitten nu duidelijk in zo'n om standigheid. Alles gaat hier in huis namelijk kapot. Het lijkt als of voor ieder ding dat we renove ren, repareren of vervangen er weer twee andere dingen kapot gaan. Het gevolg is dat er tien of fertes op tafel liggen evenals een lijst van nog tien zaken die nodig moeten worden aangepakt of aan gekocht. En om u de waarheid te zeggen, ik koop niet graag nieuwe zaken en van verbouwen houd ik helemaal niet. Als mijn man zegt: ik heb een idee... roep ik al nee voordat hij goed en wel is begon nen met zijn verhaal. Liever houd ik vast aan dat wat is. Verande ring is leuk, maar niet in mijn hut Zo zijn er in huis vele zaken die de sporen des tijds duidelijk COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 dragen. De tafel waarop mijn com puter staat is gekocht door ie mand die twee eeuwen geleden geboren werd. Niet mooi, niet praktisch en zeker geen antiek maar functioneel. Ik ben gehecht aan al die gammele dingen. Hoe zeer ik ook word gebombardeerd met lifestyle- en woonstylepro- gramma's, mijn huis staat vol met een bonte verzameling van voor werpen uit alle periodes uit mijn en andermans leven. Zaken mo gen het huis pas verlaten als ze een bedreiging voor de veiligheid of gezondheid van de inwoners gaan vormen. En zelfs dan... Ik kan het verdedigen onder het mom van duurzaamheid of een aanklacht tegen het alomtegen woordige consumentisme. Maar de werkelijkheid is dat ik alles het liefst bij het oude laat En ik haat verbouwingen. Maar als, zoals nu, de krachten van verval zich vere nigen ontkom zelfs ik niet aan ver andering. Als dan het klaar is, zeg ik tegen mijn man: Waarom heb ben wij dit niet jaren eerder ge daan? Hij zwijgt dan, glimlacht en geniet Houden van- Voor meer columns: www.pzc.nl/columns fSSSÊÊÊÊÊÊKÊÊÊSÊÊÊÊÊM Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Wegverkeer levert een belangrijke bijdrage aan luchtvervuiling. foto Lex van Lieshout/ANP door Marleen Blommaert door Nadia Berkelder Omwonenden van het Sloegebied en de Kanaalzone we ten nu nauwelijks welke stoffen er in de lucht zitten in hun woonomge ving. De provincie Zeeland wil alle informatie daarover verzamelen en beschikbaar stellen. Niet dat er straks overal meetappa ratuur komt te staan: er wordt ge werkt met modellen: rekenmetho des op basis van gegevens die be kend zijn. „Dat zijn berekeningen op basis van uitstootgegevens van de industrie", zegt milieu-ambte naar Leen Vermeulen van de pro vincie Zeeland. Hij benadrukt ove rigens dat het nog niet zeker is dat het plan wordt uitgevoerd: er moet nog geld voor beschikbaar ge steld worden. Niet alleen de industrie veroor zaakt trouwens luchtverontreini ging: het wegverkeer levert een grote bijdrage en ook zeeschepen - die heen-en-weer over de Wester- schelde varen, zijn vervuilend. Wat de scheepvaart en de auto's uitstoten aan fijnstof is al bekend. De vervuiling is in Zeeland alleen nog nooit bij elkaar opgeteld. Wat voor stofFen de industrie in Zeeland uitstoot en hoeveel van el ke stof, is als het goed is bekend: er wordt simpelweg gemeten wat uit de schoorsteen komt. Bedrijven moeten dat zelf bijhouden en mel den, bijvoorbeeld in het milieujaar verslag; de provincie controleert. Hoeveel een bedrijf van welke stof mag uitstoten, staat in de milieu vergunning. Toch kan er ineens een nog onbe kende stof opduiken, bleek bij Thermphos. De fosforfabriek was nooit gevraagd om de uitstoot van dioxine te meten en te registreren, omdat de provincie er vanuit ging dat er geen dioxine vrijkwam bij de verwerking van fosfaaterts. Pas toen het bedrijf dat zelf meldde, ging de provincie op dioxine con troleren. Meten is niet altijd meteen nood zakelijk, zegt Vermeulen. Pas als volgens het verspreidingsmodel blijkt dat de concentratie van een bepaalde stof erg hoog is, wordt eventueel besloten om te gaan me ten. „Dat zullen we specifiek toe passen. Als je er vanuit gaat dat je er 20 procent naast zit met het mo del en je blijft dan ook nog steeds binnen de norm, dan is meten niet nodig." Zeeuwse bedrijven horen bij de grootste uitstoters van het land. Bij veel stoffen staan Zeeuwse che mische bedrijven bovenaan de ranglijst. Yara in Sluiskil stoot bij voorbeeld de meeste ammoniak uit, Zalco in Vlissingen-Oost pro duceert de meeste PFK's (perfluor- koolwaterstof) en Thermphos de meeste cadmium en koper. Maar ook over de grens staat vervuilende indus trie: in het Vlaamse deel van de Kanaalzone bijvoorbeeld. Gegevens over de uitstoot van die bedrijven krijgt de provincie niet automatisch aangeleverd. Uit het jaarrapport van hoogovenbedrijf Arcelor Mittal in Zelzate, nét over de grens bij Sas van Gent, blijkt dat het in 2009 0,55 nanogram di oxine per kubieke meter lucht uit stootte, ruim boven de 0,4 nano gram die Thermphos van de pro vincie in het milieu mag brengen. In Vlaanderen wordt volop geme ten naar luchtvervuiling, vertelt Vermeulen. De provincie zal ge bruikmaken van de gegevens van de Vlaamse collega's. „Ze hebben daar een redelijk dicht meetnet, daar kunnen wij informatie voor onze eigen omgeving van aflei den." In Nederland wordt veel minder gemeten. „Wij zijn de weg van de modellen ingeslagen. Toch denk ik dat ook wij een redelijk be trouwbaar beeld weten te geven." Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: D een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (p6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Oe PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In ■t colofon treft u nadere informatie aa door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De afgelopen maan den zijn veel schrikhekken langs wegen van de provincie Zeeland en verkeersborden langs de wegen van het waterschap Scheldestro- men gestolen. De dieven zijn voor al actief in de omgeving van Hulst en Axel. De totale schade bedraagt 20.000 euro. Van het waterschap Scheldestro- men werden 32 verkeersborden ge stolen ter waarde van 3000 euro. Daarbovenop komen nog de kos ten van 2000 euro om de schade te herstellen. De provincie heeft haar schadepost geschat op 15.000 euro. De borden worden gestolen vanwege de waarde van het alumi nium. Het waterschap vervangt de ver keersborden zo snel mogelijk, om dat er anders verkeersgevaarlijke si tuaties kunnen ontstaan. De provincie en het waterschap doen van elke diefstal aangifte bij de politie. De twee overheden heb ben de politie gevraagd vaker te surveilleren in het buitengebied. De provincie en het waterschap vragen mensen ook oplettend te zijn bij diefstal en/of vernieling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2