Libië wacht op laatste slag tegen Kaddafi Waarom zou u thuisblijven? Melkkoe I I begraafplaats!" De 10 jaar later Inschrijving Chinese scholen maandag 5 september 2011 7 Piijzen p.p. o.b.v. 2 pt<s. per kamer/hul exd Calamlteltenfonds/reserveringskoslcn. De kortingen zijn reeds verwerkt inde prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. BELEGERING Rebellen omsingelen Bani Walid TT "W" et is verdomme een j I toch van nature kal- JL JL me John Devlin schiet uit zijn slof en laat me van mijn notitieblokje opschrikken. Na de 11 september die in ieders geheugen staat gegrift, werkte hij negen maanden lang, zeven da gen in de week, twaalf uur per dag op Ground Zero. In zijn ogen is het een begraafplaats: 2753 on fortuinlijke mensen vonden er hun laatste rustplaats. >- Daarom maakt het hem zo intens boos als mensen 9/11 gebruiken om er geld mee te verdienen. Vooral in de aanloop naar de her denking hebben de merchandise- bedenkers van deze wereld zich zelf overtroffen in smakeloosheid. Niet alleen worden de inmiddels standaard Amerikaanse vlaggetjes en T-shirts vrolijk te koop aange boden, maar wat de denken van herdenkings wijn? Of een Zippo- achtige aansteker met het hoofd van Bin Laden (toen er nog geen gat in zat). Een 9/11-hondenriem. En mijn persoonlijke favoriet: een mes met op het lemmet 'never for- get'. Voor de duidelijkheid: ik probeer niet een wedstrijdje 'verzin de raarste 9/11-koopwaar' te winnen. Het is allemaal heus op de markt Vaak ook nog voor een toepasselij ke prijs (9,11 dollar). Dus voor wie nog in de markt is voor een 9/11-geïnspireerd schaakset waar in vliegtuigen het tegen gebou wen moeten opnemen, spoed u nu naar Amerika! De opbrengst -?■" van sommige producten komt nog ten goede aan het officiële monument, maar het meeste geld vloeit rechtstreeks in de zakken van mensen die dollartekens heb ben op de plaats waar normaal de pupil zit. Heiligschennis, oordeelt Devlin. Al is hij ook niet roomser dan de paus. Devlin heeft uit de puinho pen van Ground Zero een aanden ken meegenomen. Gekalmeerd van zijn uitbarsting haalt hij een stalen lager tevoorschijn. Het past in de palm van mijn hand. Het zou niet bij hem opkomen het ooit te gelde te maken. Brokstukken van de Twin Towers gingen overigens het hele land over, waar ze werden verwerkt in monumenten ter nagedachtenis aan de aanslagen. In Atlantic Highlands, New Jersey bijvoor beeld, hemelsbreed maar 38 kilo- -» meter van Manhattan. De regio verloor die dag 147 inwoners. Het monument op Mount Mitchill, waar vandaan op een hel dere dag Manhattan te zien is, be staat uit een verdwaasd kijkende betonnen Amerikaanse zeearend die een verwrongen stalen H-balk in de klauwen heeft. Drie keer raden waar die balk van- daan komt. Juist: van een 'begraaf plaats'. reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door Hanneke Keultjes Honderden strijders opgerukt naar Bani Walid, een van laat ste bolwerken van Kaddafi. Rebellen zeggen te weten waar Kaddafi zit, maar geven de locatie niet prijs. CIA werkte samen met Kad dafi. TRIPOLI - De nieuwe machthebbers in Libië zijn klaar voor de moge lijk beslissende veldslag tegen de verdreven dictator Muammar Kad dafi. Van drie kanten zijn honder den strijders opgerukt naar de woestijnstad Bani Walid. Een ulti matum aan de inwoners verliep gisterochtend. Bani Walid is een van de laatste bolwerken van de spoorloze Kad dafi, die zich er mogelijk schuil houdt. Een militaire leider van de vroegere rebellen zei te weten waar Kaddafi is, zonder duidelijk te maken welke plek dat zou zijn. De belegeraars vermoeden dat ook Kaddafi's zoon Saadi in Bani Wa lid is. Een andere zoon, Saif al-Is- lam, zou het stadje twee dagen ge leden hebben verlaten. De anti-Kaddafistrijders gaven de inwoners van Bani Walid tot gister ochtend tien uur (Nederlandse tijd) de tijd zich over te geven aan het nieuwe bewind. Anders 'bar sten de gevechten los', zei een aan voerder van de strijders. Het ulti matum verstreek gisteren zonder overgave. De troepen van de nieuwe rege ring staan nu enkele kilometers buiten Bani Walid, te wachten op het bevel om de aanval te openen. Een onderhandelaar van de strij ders riep alle inwoners op binnen te blijven: „Hopelijk gaat het zon der bloedvergieten." De nieuwe au toriteiten verwachten Bani Walid uiterlijk vandaag in handen te krij gen. Kaddafi's woordvoerder Moussa Ibrahim weigerde zich echter ge wonnen te geven. „In Bani Walid leeft een van de grootste stammen die zich trouw hebben verklaard aan de leider", verklaarde hij. Buiten Bani Walid wordt Kaddafi langzaam maar zeker een stem uit het verleden. In de hoofdstad Tri poli zijn winkels en kantoren zater dag heropend. Agenten patrouille ren op de straten en het dagelijks leven komt weer op gang. Het nieuwe bewind geeft buiten landse media en mensenrechtenor ganisaties toegang tot vroegere re geringskantoren van Kaddafi. Die heeft de laatste jaren nauw samen gewerkt met westerse inlichtingen diensten, blijkt uit daar gevonden documenten. Zo zouden de Vere nigde Staten onder de vorige presi dent George W. Bush terreurver dachten en andere gevangenen hebben overgebracht naar Libië. Daar werden ze ondervraagd en gemarteld. De Amerikaanse inlich tingendienst CIA had zelfs 'een permanente aanwezigheid' in Tri poli. WUHAN - Familieleden van eerstejaarsstudenten overnachten in de sport school op de campus van Wuhan in centraal China. Veel Chinese ouders ne men vrij van hun werk om hun kinderen te helpen bij de inschrijving op de universiteit. Veel Chinezen hebben maar één kind en doen daarom alles om ervoor te zorgen dat hun spruit een maatschappelijk succes wordt, foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9