Naaktscanners geen succes P 81 buitenland DSK keert terug als ster, socialisten in last Keltische taal moet Noord-Ierland verzoenen Dodental tyfoon Japan loopt op Obama belooft getroffenen Irene steun Verlies CDU en FDP in Duitse deelstaat Geweld eist opnieuw mensenlevens in Syrië LUCHTHAVENS Lange rijen op vliegveld Hamburg door slecht werkende veiligheidsscanners Beroemde fonteinen in Rome vernield maandag 5 september 2011 TOKIO Zware regenval en modderstromen veroorzaakt door de tyfoon Talas hebben in Japan aan zeker twintig mensen het leven gekost. Minstens vijftig mensen worden vermist. De tyfoon trok gisteren noordwaarts langs het land. Zeker 3.600 mensen zijn van de buitenwereld afgesne den door overstromingen en aard verschuivingen waardoor de hulp verlening moeizaam verloopt. PATERSON De Amerikaanse overheid zal er zijn voor de mensen die vorige week werden getroffen door de tro pische storm Irene. Dat zei de Ame rikaanse president Barack Obama zondag tijdens een bezoek aan het rampgebied. Obama liep door de straten van Paterson (New Jersey). Daar zijn de huizen van circa 6000 mensen ondergelopen toen de ri vier Passaic buiten zijn oevers trad. BERLIJN De CDU van bondskanselier Ange- la Merkel heeft gisteren verlies gele den in de verkiezingen in de ooste lijke Duitse deelstaat Mecklen- burg-Voorpommeren. De cen trum-linkse oppositiepartij SPD boekte winst, aldus prognoses van de televisiezender ARD. De SPD, die al de grootste partij was in de deelstaat, ziet haar aanhang toene men van 30,2 naar 36,8 procent. DAMASCUS Het geweld in Syrië heeft gisteren aan zeker vijftien mensen het le ven gekost. Dat is op te maken uit meldingen van het staatspersbu- reau SANA en activisten tegen pre sident Assad. Het hoofd van het In ternationale Rode Kruis, Jakob Kel- lenberger, is zaterdag in Damascus aangekomen. Hij wil met Assad praten over de mogelijkheden om gevangenen te bezoeken. ROME - Twee mythische figuren van de fontein van de Moor op het Piazza Navona in Rome zijn afgelopen weekend flink beschadigd. Ook Trevi- fontein, bekend van de film La dolce vita van Fe- derico Fellini, werd door vandalen toegetakeld. De politie sluit niet uit dat het om dezelfde da der gaat. De Trevifontein werd bewerkt met een grote steen, de schade lijkt mee te vallen. De fon tein van de Moor is een van de drie fonteinen op het Piazza Navona. Tijdens een grote restauratie in 1874 zijn de originele beelden van tritons, on dergeschikten van de zeegod Triton, weggehaald en vervangen door kopieën. Op camerabeelden van het plein is te zien hoe een man met een ha mer op de kopieën inslaat, foto Pier Paolo Cito/AP De Duitse regering ziet af van de invoering van naakt scanners op vliegvelden om dat die te veel valse alarm meldingen geven. Zelfs bij okselzweet. Bij een proef op het vlieg veld van Hamburg met naaktscanners ging het alarm af bij 70 procent van alle passagiers. In 49 procent" van deze meldingen was dat onte recht. Dezelfde apparaten zijn al ja ren in gebruik op Schiphol. De veiligheidsscanners zijn ge maakt om bommen of andere ver boden objecten te ontdekken, die op het lichaam gedragen kunnen worden. Zodra het apparaat iets verdachts ziet, geeft het een alarm en laat het zien waar de passagier gefouilleerd moet worden. Tijdens de proefin Hamburg van tien maanden bleek het apparaat ook af te gaan op laagjes kleding en zelfs okselzweet. Niet een enkele, maar bijna iedere passagier moest volgens het apparaat worden ge fouilleerd. Met lange wachtrijen tot gevolg. Bij de helft van deze passagiers bleek niets aan de hand. In 15 procent van de gevallen gaf het apparaat wel terecht een mel ding. Het ging dan bijvoorbeeld af op vergeten sleutels in een broek zak of een armband. Van 5 pro cent van de meldingen is de reden voor de alarmering onbekend. Volgens de Duitse regering moe ten de apparaten eerst verder wor den ontwikkeld voordat ze groot schalig kunnen worden ingezet. Nederland was een van de eerste landen waar proef werd gedraaid met deze scanners. Sinds 2006 staan er 15 naaktscanners op Schip hol. Later kwamen hier nog eens 60 scanners bij. Of de apparaten op Schiphol ook zo vaak een valse melding geven, is onbekend. In het begin werden ze alleen ingezet bij vluchten naar de VS, later ook bij andere bestemmingen. Reizi gers zijn tot nu toe niet verplicht om door de scanner te gaan. zie onze websiterbuitenland Met de armen omhoog in de bodyscanner door onze correspondent Cees van Zweeden parijs - Hij: donker kostuum, bo venste knoopje los. Zij: T-shirt en strakke jeans. Beiden: de mond hoeken omhoog gekruld, wuivend naar drommen journalisten. Als popsterren vertrokken Dominique Strauss-Kahn ('DSK') en zijn vrouw Anne Sinclair uit New York, als sterren arriveerden zij gis teren op Charles de Gaulle in Pa rijs. De metamorfose was com pleet. Drie maanden geleden zag een ongeschoren, ongewassen, aan geslagen DSK zich geboeid voor de camera's geparadeerd vanwege een aanklacht van verkrachting van een kamermeisje. De DSK die gisteren poseerde op de binnen plaats van zijn optrek aan de Place des Vosges, het duurste plein van Parijs, was een andere man. In de VS is DSK ontslagen van rechtsvervolging. In eigen land hangt hem nog een vooronder zoek boven zijn grijzende hoofd wegens poging tot verkrachting van een journaliste. Haar moeder noemde zijn triomfantelijke terug keer 'onfatsoenlijk'. DSK mag breed grijnzend zijn te ruggekeerd op eigen bodem, zijn tussenbeense probleem maakt een politieke comeback moeilijk. Mi chel Rocard, oud-premier en émi nence grise binnen de Parti Socia- liste, omschreef hem als een 'man met een psychisch probleem'. Vier op de vijf Fransen zeiden tegen de opiniepeilers dat ze genoeg heb ben van DSK als politicus, wat ook de gêne verklaart in het socia listische kamp. Tot aan zijn ge ruchtmakende arrestatie was DSK de gedoodverfde favoriet voor het ambt, maar nu gaat de oorlog tus- door onze correspondent Mario Danneels DSK en zijn vrouw Anne bij hun te rugkeer in Parijs. foto AP sen Martine Aubry en Francois Hollande. Om de last van DSK af te werpen, begint Aubry afstand te nemen van haar mentor. Waar het diens seksuele escapades be trof, zei ze, 'denk ik zoals veel vrou wen'. De massale aandacht van de media garandeert echter dat de schaduw van DSK nog maanden boven de socialisten blijft hangen. DUBLIN - De met uitsterven be dreigde Ierse taal wordt door de Noord-Ierse protestanten al decen nialang aanzien als een 'oorlogswa pen' van de oude katholieke vij and. Maar nu wil de (katholieke) minister van Cultuur dat de protes tanten de oudste taal van West-Eu ropa in het hart sluiten en zelfs meewerken aan de heropleving er van. Al is Caral Ni Chuilin mis schien niet de meest geschikte per soon om de protestanten te over tuigen van haar goede bedoelin gen met de oorspronkelijke Kelti sche moedertaal van het eiland. Zij werd tijdens de burgeroorlog tot acht jaar cel veroordeeld voor het bezit van IRA-explosieven, en haar adviseur zat achter de tralies voor moord. Maar nu het mantra van haar partij Sinn Féin, de poli tieke erfgenaam van de terreurbe weging, luidt dat de protestanten een hand moet worden toegereikt, kan ze niet achterblijven. Vandaag lanceert Ni Chuilin in het parlement in Belfast 'Liofa 2015', een actie die binnen vier jaar dui zend mensen vloeiend Iers wil aanleren. Maar aan het Iers, de oudste levende taal in West-Euro pa, kleeft in protestantse ogen een enorm stigma. Ze wordt vereenzel vigd met het IRA, die ze tijdens de burgeroorlog als een soort code taal misbruikte. Zo spraken katho lieke gevangenen Iers met elkaar, waardoor ze strategisch overleg konden plegen zonder dat de Brit se cipiers er iets van begrepen. In West-Belfast, vroeger het IRA-bol- werk bij uitstek, word je op straat nog even vaak begroet met 'dia duit' als met hello.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8