binnenland 17 DigiD onderschat de risico's' heeft basale kennis van taal nodig 'Geen waarborg veiligheid' Privé leasen auto soms voordeliger dan koop Heavenly Hazel en Mellow Morning in Tweede Kamer maandag 5 september 2011 Een advertentie op de gevel van het hoofdkantoor van het gehackte beveiligingsbedrijf DigiNotar. risico's die kleven aan digitaal ver keer. We hebben problemen ge- had met de OV-chipkaart, de rijks pas, de DigiD, het elektronisch pa tiëntendossier en nu dit weer. Waarschuwingen van deskundi gen zijn in de wind geslagen. Dat is niet goed,' en dan druk ik me nog voorzichtig uit." Gaat deze problematiek de politiek niet gewoon boven de pet? „Ik ben de eerste om toe te geven dat ik ook een leek ben op dit ter rein. Het is allemaal heel technisch en voor veel mensen een ver-van-hun-bedshow. Maar er zijn genoeg deskundigen in het land die wel verstand van zaken hebben. Die houden al jaren hun hart vast. Het kabinet onderschat stelselmatig de risico's van het digi tale verkeer. Het zou goed zijn als het parlement nu zijn verantwoor delijkheid neemt en de zaak tot de bodem uitzoekt." Wat vindt u van het optreden van minister Piet Hein Donner van Bin nenlandse Zaken, die vrijdagavond laat het nieuws naar buiten bracht? „Dat hij midden in de nacht een persconferentie hield, vind ik een rare actie. Je denkt dat er grote pa niek is, dat alle sites uit de lucht gaan, maar dat gebeurt dus niet. Nog geen halve dag later zegt hij op een nieuwe persconferentie dat de problemen met overheidswebsi- tes wel meevallen. Dat is vreemd." Mensen die het internet niet vertrou wen, kunnen volgens Donner beter net als hij terugvallen op 'brieven en overschrijvingsbiljetten'. Is dat een advies datje van de overheid mag verwachten? „Het zegt alles over de manier waarop het kabinet omgaat met de ze problematiek. Donner sugge reert hiermee zelf geen flauw be nul te hebben waar het over gaat. Dat stelt mij bepaald niet gerust." zie onze website:binnenland Computerhack kan gevaar opleveren voor Iraniërs amsterdam - Om te voorkomen dat derden informatie onderschep pen tussen de gebruiker en een website zijn er veiligheidscertifica ten. Die zeggen: deze website is daadwerkelijk van de instantie die je bezoekt. DigiNotar is een van het handje vol grote bedrijven dat veiligheids certificaten afgeeft. „Browserfabri- kanten (bijvoorbeeld Google, Mo- zilla en Microsoft, red.) bepalen foto anp welke bedrijven een certificaat mo gen afgeven", zegt Ot van Daalen van Bits of Freedom, dat opkomt voor privacy en vrijheid op inter net. „En die bedrijven kunnen weer wederverkopers inzetten voor een certificaat. Een van de problemen is dat er geld moet wor den neergeteld voor de certifica ten, maar dat nergens gecontro leerd kan worden of de veiligheid ook gewaarborgd is." Veiligheidscertificaten kunnen in drie gradaties afgegeven worden. Van een simpele vorm die iedere particulier met een eigen website online kan afsluiten, tot een over- heidscertificaat waarvoor de aan vrager zich moet identificeren. Er zijn in Nederland tussen de vijf eii tien bedrijven die een over- heidscertificaat mogen afgeven, waaronder DigiNotar, Getronics en Gemnet. Behalve certificaten af geven doet Diginotar ook veel op het gebied van veiligheid van pin- en chippassen. de douchecabine moeten zien. Te moeilijk voor de installateur. Dat geldt voor meer dingen hoor, zoals brieven van de gemeente of de rechter. Te ingewikkeld. Ook het gebruik van Google op de compu ter vergt een behoorlijke kennis van taal. Kijk, het gaat er niet om dat we allemaal verwoede lezers worden. Maar iedereen heeft een basale kennis van de taal nodig om niet buiten het leven te komen Het kabinet wil daarom dat het aan tal laaggeletterden in 2014 is gehal veerd. Is dat haalbaar? „We zullen het nooit helemaal kunnen uitbannen. En ik wil nie mand aanpraten dat hij een pro bleemgeval is. Dat neemt niet weg dat het goed is dat er aandacht voor is. We moeten er namelijk wel voor zorgen dat mensen die er iets aan willen doen, dat ook kun nen. En het is ook goed te verhel pen, ook wanneer je al wat ouder bent. Hoe pak je dat aan? „Het Forum heeft zich erg ingezet om artsen erbij te betrekken. Zij kennen de mensen, kunnen signa leren wie er moeite heeft met le zen en hun bijvoorbeeld wijzen waar ze een cursus kunnen volgen. Tegelijkertijd zijn er ook ontwikke lingen die de aanpak van ongelet terdheid kunnen bemoeilijken. Op scholen hoeven kinderen die slecht zijn in lezen en schrijven soms geen Citotoets te maken." U bent hoogleraar, hooggeletterd en heeft veel te maken met hoogopgelei den. Staat u niet te ver af van laagge letterden om deze boodschappen over te brengen? „Ik ben opgegroeid in een gezin waar kunnen lezen en schrijven vanzelfsprekend was en doorge gaan in de academische wereld. Soms denk ik wel eens dat ik meer hoogleraren ken dan mensen die iets anders zijn. Dan ben je ver heen. Ik besef heel goed dat het geen enkele zin heeft wanneer ik bij laaggeletterden zou aanbellen om ze zo te stimuleren te leren le zen en schrijven. Dan denkt men alleen maar: 'er staat een opdrin- ger voor de deur'. Maar door Het Forum voor te zitten en het in le zingen te noemen, kan ik wel be vorderen dat anderen zich realise ren: 'Verrek, onze tante Mien, die is ook laaggeletterd. Laten we daar eens iets aan doen'. Er zijn daar naast best parallellen te trekken tussen werken voor hoog- en laag geletterden. In Bint, van Bordewijk, zegt een personage: niet de leraar moet dalen, maar de leerling moet stijgen. Zo is het niet helemaal, vind ik. Je moet elkaar tegemoet komen. Als je als schrijver je lezer serieus neemt gaat een lezer ook moeite doen. Zo probeer ik zelf boeken te schrijven en zo kan dat ook voor laaggeletterden. alkmaar - Het privé leasen van een (nieuwe) auto is in veel geval len goedkoper dan het zelf aan schaffen van een voertuig. Dat blijkt uit een kleine steekproef van het Noordhollands Dagblad. Het privé leasen van een auto was altijd duurder omdat over al le kosten 19 procent btw betaald moest worden. Door het splitsen van de onder delen van het contract is die fi nanciële hobbel verdwenen. De len vallen nu buiten de belasting. Bij de steekproef is aan de ANWB gevraagd om voor drie auto's de maandkosten te bereke nen. De ANWB heeft op de eigen website een pagina staan, waarop dat mogelijk is. De berekening voor de krant is uitgebreider ge beurd. Daarnaast zijn drie offertes van dezelfde auto's aangevraagd bij .Top Lease/ING Car Lease, een van de grotere leasemaatschappij en. Uit de vergelijking blijkt dat de stadsauto Peugeot 107 fors goed koper is in de leaseconstructie. Dat geldt ook voor twee grotere wagens, de Volkswagen Golf en een gebruikte Madza 1.6, maar bij die wagens zijn de verschillen mi nimaal. Simon Corsèl van Toplease zegt dat veel mensen zich verkijken op de kosten van de eigen auto en bijvoorbeeld zaken als afschrij ving niet voldoende meenemen in de afweging. „Of er wordt een vergelijking gemaakt tussen het leasen van een nieuwe auto en de aanschaf van een tweede hands." Córsèl ziet een voorzichtige toe name voor het privé leasen van een auto. „Toch houden veel mensen reser ves omdat ze in een 'eigen' auto willen rijden." De ANWB bevestigt dat leasen soms goedkoper is, maar wijst ook op beperkingen. Als de persoonlijke situatie veran dert, zoals bij ontslag, dan kan een langjarig leasecontract een zware belasting zijn. den haag - Het was Kamervoorzit ter Gerdi Verbeet al langer een doorn in het oog: burgers die naar debatten kwamen luisteren, moes ten het doen met sneue versnape ringen uit treurige automaten in het Kamergebouw. Dat kwam de belangstelling voor de toch al vaak taaie verhandelingen niet ten goe de. Maar morgen kan Verbeet hem eindelijk openen: de Kamercoffee- corner. Sjieke espresso's als de Hea venly Hazel en de Mellow Morning zijn vanaf dan te bestellen in een ei gentijdse, strakke bar. Natuurlijk zijn de koffie en thee biologisch en 'fair trade'. De bemensing gebeurt door jongeren die er meteen een mooie stageplek aan hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7