61 binnenland DigiD is heel veilig, maar nu even niet 'Kabinet Frits van Oostrom: iedereen Motorprotest rustig verlopen in Amsterdam Duizenden luiden cultuurseizoen in 'Havendagen een succes' Cocaïne in luier Film over SS'er Faber VEILIGHEIDSCERTIFICATEN Minister Donner krijgt lof voor zijn rigoUreuze aanpak van het gehackte DigiNotar, maar de maatregelen komen wel laat. Het is tijd voor een parlementair onderzoek, vinden D66 en SP. Mary krijgt museum Meisjes gedrogeerd maandag 5 september 2011 3s ;.vahjobmhv amsterdam - Honderden motorrij ders zijn gisteren op het Amster damse Waterlooplein bij elkaar ge komen om hun ongenoegen te ui ten over het recente afblazen van meerdere Harleydagen. De politie hield in de middag ruim 150 leden van de motorclub Satudarah tegen toen die Amsterdam vanaf de Ai binnen wilden binnenrijden bij de Utrechtsebrug. Ze werden tegengehouden in ver band met de openbare orde. Uit eindelijk mochten twintig van hen naar het centrum. De rest werd geacht Amsterdam te verla ten en deed dat ook. De autoriteiten besloten tot het AMSTERDAM De marechaussee heeft zaterdag op Schiphol een Spaanse man en vrouw aangehouden van wie de 18-maanden oude baby bolletjes vloeibare cocaïne in de luier bleek te hebben. Het stel werd in eerste instantie aangehouden omdat de man tijdens de vlucht zijn zoontje met zijn vuist in het gezicht had ge slagen. WESTERBORK Voor filmopnames zoeken een Is raëlische filmploeg en de Stichting Onderzoek Oorlogsmisdaden nabe staanden van slachtoffers van Klaas-Carel Faber. De 89-jarige Fa ber is een van de laatste nog leven de oorlogsmisdadigers. Met de film hoopt de stichting Duitsland te be wegen Faber alsnog uit te leveren. utrecht - Hoewel het officiële lan delijke begin van het culturele sei zoen vorig weekeinde plaatsvond op de Uitmarkt in Amsterdam, de den Utrecht en Den Haag het zon dag nog eens over. In Den Haag za gen naar schatting van de organisa tie 85.000 mensen de ruim too voorstellingen op en rondom het Lange Voorhout en het Spuiplein en in meerdere theaters. Het publiek zag artiesten varië rend van entertainer Sven Ratzke, de New Generation Bigband en slagwerkers van het Residentie Or kest. Ook traden de slagwerkgroep Percossa en de Spaanse flamenco- rotterdam - De Wereldhavenda gen in Rotterdam zijn dit weekein de volgens de organisatie „hartstik ke goed" verlopen. Directeur Sabine Bruijnincx signa leerde meer bezoekers dan vorig jaar voor het evenement dat vrij dagmiddag werd geopend en tot en met zondag duurde. Cijfers over het aantal bezoekers geeft de organisatie niet. Vooral de demonstraties op de Nieuwe Waterweg bij de Erasmus- toelaten van dat aantal omdat er op het Waterlooplein ook onge veer zoveel Hells Angelsleden wa ren, lichtte een gemeentewoord voerder toe. De motorevenementen gingen re centelijk onder meer niet door uit vrees voor confrontaties tussen de motorclubs Hells Angels en Satuda rah. Een woordvoerder van de Hells Angels zei eerder dat er geen sprake is van oorlog of mogelijke confrontaties tussen beide clubs en noemde de afgelastingen bela chelijk. Volgens de gemeente is de dag over het algemeen rustig verlopen en zijn er geen arrestaties verricht. STRAMPROY Presentator Chiel Montagne heeft zaterdagmiddag in het Brabantse Stramproy een museum geopend van de Zangeres Zonder Naam. Het was een grote wens van de dertien jaar geleden overleden Mary Ser- vaes-Bey dat er een museum van haar zou komen. Het museum is ge vestigd in een kleine zaal van res taurant Spieghelpaleis De Luifel. GRONINGEN De politie heeft zaterdagnacht in Oroningen twee 31-jarige mannen aangehouden die in een horecagele genheid twee meisjes (van 18 en 19 jaar oud) zouden hebben gedro geerd. Ze lieten de meiden een glas leegdrinken waarin een pilletje was gestopt. De slachtoffers waren niet meer aanspreekbaar. danser Andres Marin op. In Utrecht kwamen ongeveer 55.000 mensen op het Uitfeest af Dat zijn er 5000 meer dan vorig jaar, aldus een woordvoerster. Op ruim 75 locaties in de stad wa ren ongeveer 250 voorstellingen te zien. Gerrit Komrij maakte voor het Uit feest verzen op muziek van componist Jacob Obrecht. Die werden vertolkt door een gezel schap in Museum Catharijnecon- vent. longe bezoekers konden zich on der meer uitleven in het Dick Bru- na Huis. Internetsites van de over heid zijn momenteel niet veilig. Wie DigiD gebruikt kan daar maar beter even mee stoppen. door Koos van Wees Natuurlijk is DigiD veilig, bezweert de mevrouw van de helpdesk van de digitale overheidswebsi- te. Toch raadt ze af om in te log gen. „Voor uw eigen gevoel", zegt ze. Want gevaar levert het echt niet op. Beter is het nog even te wachten tot de melding komt dat de site weer zonder enig risico kan worden gebruikt. Maar wat ICT-onderzoeksjourna- list Brenno de Winter betreft, had de overheid beter kunnen beslui ten de site tijdelijk plat te leggen. Die is namelijk helemaal niet vei lig. „)e loopt het risico dat je een beveiligde verbinding met crimine len opbouwt", zegt hij. „Je compu ter kan worden gekraakt, er kan kwaadaardige software op worden gezet, je gegevens kunnen worden misbruikt. Zonder dat je daar zelf ook maar enig benul van hebt." De Winter schreef als een van de eerste over het falen van DigiNo tar, het bedrijf dat de beveiligings certificaten van de overheid be heert Terwijl al enige tijd duide lijk was dat Iraanse hackers er had den ingebroken, hield DigiNotar zich muissstil. Pas vrijdag leidde dat tot de publieke erkenning van minister Donner dat hij niet meer voor de veiligheid van overheids- websites kan instaan. Eerder stelde het ministerie nog 'geen enkele twijfel te hebben aan de beveili ging van DigiD'. Die wordt door burgers gebruikt voor zaken als de belastingaangifte, het aanvragen van toeslagen, voorlopige terugga ven danwel een parkeervergun- ning. Inmiddels kan wie inlogt op Di giD een beveiligingswaarschuwing krijgen. Hij doet er verstandig aan alle activiteiten op de site te sta ken, meent De Winter. „Probleem is dat veel mensen die waarschu wing niet krijgen. Alleen wie regel matig de laatste versies van zijn browser binnenhaalt krijgt ze. In de verouderde versies zit die waar schuwing niet ingebouwd." Mede daarom was het beter geweest de site tijdelijk te sluiten, zegt hij. Wat De Winter vooral heeft ver baasd, is dat de overheid de proble men lang heeft ontkend. „Tegen de mensen die een waarschuwings melding kregen, is zelfs gezegd, ook door DigiNotar, klik maar weg, dat kan geen kwaad." Het waren uiteindelijk internet- browsers als Firefox en Google die weigerden de certificaten van Digi Notar nog langer te erkennen. De Winter is wel ingenomen met de handelwijze van Donner nu. „Vergelijk het met paspoorten. Ei genlijk zegt de overheid: we verkla ren alle paspoorten ongeldig, we gaan nieuwe uitgeven." De schade is desondanks groot. „Dit herstellen is een miljoenen operatie. Zo kost het iedereen geld, ook de gewone man. Het ima go van Nederland als veilig inter- netland heeft een knauw gekre gen. De internetindustrie is vluch tig, men zoekt snel zijn heil el ders." door Laurens Kok den haag - Het huwelijk tussen overheid en digitale veiligheid is niet bepaald gelukkig. Nu weer blijkt dat de betrouwbaarheid van honderden overheidswebsites niet langer kan worden gegarandeerd. SP-leider Emile Roemer vindt het tijd voor een parlementair onder zoek. D66 steunt hem. Is het niet veel te vroeg om nu al te schermen met een parlementair on derzoek? Het is amper duidelijk wat er precies is gebeurd. „Deze problematiek komt niet uit de lucht vallen. De overheid is al vele malen gewaarschuwd over de brug trokken traditiegetrouw veel bekijks. Diverse havendiensten ga ven demonstraties met hun sche pen. Net als voorgaande jaren wa ren ook mariniers actief. Veel be langstelling was er ook voor de ex cursies naar plekken en bedrijven in de haven waar men normaal ge sproken nooit komt. Ongeveer 25.000 mensen boekten een tripje. Het thema's van de havendagen was dit jaar 100 jaar Chinezen in Rotterdam. Hij moet er niet aan den ken om in een wijk te wonen met alleen maar professoren. Want, zegt letterkundige Frits van Oostrom, dan staat hij niet meer met beide benen in de maatschap pij. En juist dat is nodig om te be seffen dat zijn gave om goed te kunnen lezen en schrijven nog al tijd niet voor iedereen vanzelfspre kend is. Als voorzitter van het Het Forum AtotZ, een platform voor laaggeletterdheid, vertelt hij aan het begin van de Week van de Al fabetisering waarom het goed is daar stil bij te staan. Hoe belangrijk is het om te kunnen lezen en schrijven? „Lezen en schrijven is nu van een heel ander belang dan vroe ger. Wie in de middeleeuwen kon lezen, was een uitzondering. Laaggeletterdheid was de norm. Een prominent persoon als Floris V (de graaf van Holland, red.) had klerken in dienst die zijn brieven schreven. Nu is kunnen lezen en schrijven juist de norm. Toch zijn er in Nederland bijna twee miljoen mensen die het niet kunnen of er grote moeite mee hebben." Verbaast u dat? „Ia, al kan ik me wel voorstellen dat het zo is. Wat ik me niet kan voorstellen, is dat zij helemaal goed kunnen functioneren. Op de basisschool had ik een aantal klasgenoten die heel slecht waren in lezen en schrijven. Daarvan werd gezegd: 'Ach, die gaan later toch met hun handen werken'. Dat is nu geen optie meer. Men sen associëren geletterdheid nog vaak met het kunnen lezen van boeken. Maar het is tegenwoordig zoveel meer dan dat. Het gaat soms om futiele dingen. Dan hoor ik over een patiënt die vooraf gaand aan een operatie in een fol dertje van het ziekenhuis had gele zen dat hij tot de ingreep nuchter moest blijven. 'Een ochtend zon der drank, dat lukt me wel', dacht hij. Onlangs is mijn huis verbouwd. Je had het installatievoorschrift van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6