Van Schotland rest nog slechts een voetbaldwerg 'Als je zo speelt, Klaas-Jan Huntelaar stijgt opnieuw met stip 26 (sport EK KWALIFICATIE Oranje staat al met anderhalf been op het EK van 2012. Robin van Persie geniet met volle teugen. maandag 5 september 2011 door Harm Harkema DEN HAAC/GLASCOW - Tot een glo rieuze nederlaag, zoals ze die zo vaak lijden, kwam het deze keer niet. Het Schotse nationale elftal hield Tsjechië zaterdag in de EK- kwalificatiewedstrijd op het uitver kochte Hampden Park in Glasgow met armoedig voetbal op 2-2, en wist zich vlak voor tijd zelfs nog bestolen door de Nederlandse scheidsrechter Kevin Blom. Bij een stand van 2-1 voor de Schot ten, beloonde Blom een overduide lijke schwalbe van Jan Resek met een penalty voor de Tsjechen. Blom, die eerder een strafschop voor de Tsjechen over het hoofd had gezien, verliet na afloop onder een oorverdovend fluitconcert van de Tartan Army het veld. De Schot se bondscoach Craig Levein opper de dat de Uefa Blom zo snel moge lijk van de internationale lijst moet afvoeren. En volgens televi sieanalist en oud-topvoetballer Gordon McQueen heeft de Neder landse arbiter aangetoond dat 'hij wedstrijden op dit niveau niet aan kan'. Blom of geen Blom: feit is dat de Schotten met het EK 2012 vrijwel zeker voor de zoveelste keer een groot toernooi missen. Met vijf uit vijf en een ruime achterstand op de nummers een en twee in de groep, Spanje en Tsjechië, ziet zelfs de grootste optimist dat wel in. De laatste keer dat Schotland in een eindronde mocht opdraven, was tijdens de WK in 1998 in Frankrijk, met als hoogtepunt een gelijkspel tegen Noorwegen. De huidige stand op de Fifa-rang- lijst is een roemloze 55ste plaats, nog net voor Litouwen en Alba nië. Wie tegen voetbaldwerg Liech tenstein op eigen veld pas in de 97ste minuut de winnende treffer kan maken (zoals afgelopen na jaar), verdient ook niet beter. Schotse zwartkijkers - en die zijn er in overvloed - die toen vrees den dat het nog erger kon, hebben gelijk gekregen. Twee weken gele den ging ook op clubniveau het Schotse voetbal genadeloos onder Arbiter Kevin Blom was de gebeten hond bij Schotland in de EK-kwalificatie- wedstrijd tegen Tsjechië. foto Toussaint Kluiters uit. Voor het eerst in de geschiede nis slaagde geen enkele Schotse club erin zich voor een Europees toernooi te plaatsen. Dat Heart of Midlothian het tegen Tottenham Hotspur niet redde, was logisch, maar dat Glasgow Rangers en Celtic tekort kwamen tegen middelmatige ploegen als NK Maribor en Sion, kwam hard aan. Omdat Sion enkele spelers on reglementair had opgesteld, mag Celtic misschien alsnog de Europa League in, maar dat neemt niet weg dat voetballend Schotland col lectief in zelfanalyse is gegaan: wat doen wij fout, dat wij zo zijn afge gleden? Verklaringen zijn er legio. De financiële malaise bij de Ran gers en Celtic bijvoorbeeld, die ove rigens nog steeds uitsteken boven de rest, met mede als gevolg daar van een nogal onappetijtelijke competitie. Steevast wordt een van beiden kampioen en (bijna al tijd) is de ander tweede. Toeschou wersaantallen dalen ook al omdat het met een topdivisie van slechts twaalf clubs wel erg vaak tegen el kaar voetballen is. Een beetje talent is bovendien al gauw de grens over richting Engel se Premier League of Champions hip, al valt wel op dat er nog zel den een Schot de echte top be reikt, met Darren Fletcher (Man chester United) als uitzondering. In vorig jaar verschenen rapporten van oud-eerste minister (en oud-voetballer) Henry McLeish wordt geconcludeerd dat niet al leen de bestuurlijke structuur, maar ook de stadions en andere fa ciliteiten, sterk verouderd zijn. „In IJsland hebben ze het beter voor el kaar. Bovendien besteden we vol strekt onvoldoende aandacht aan de jeugdopleiding", aldus McLeish, die nog in Nederland en Portugal is geweest om te zien hoe het beter kan. Terwijl de Schotten op de velden van het ene naar het andere diepte punt hollen, is op bestuurlijk ni veau inmiddels al wel enige actie ondernomen. De Scottish Football Association (SFA) heeft twee maanden geleden een 'performan ce director' aangesteld, die zowel talenten scout en vormt, facilitei ten opkrikt als 'een nieuwe Schot se voetbalstijl' ontwikkelt. „Het is een sleutelpost, een benoeming die het Schotse voetbal kan omtur nen", aldus SFA-baas Stewart Re gan. De naam van dit schaap met vijf poten: Mark Wotte, oud-trainer van onder meer FC Den Haag, FC Lisse, RKC en FC Utrecht. door Barry van der Hooft AMSTERDAM - Soms neemt Robin van Persie zijn zoon in Londen mee naar het park. Dan voegen Shaqueel en zijn vader zich bij een groepje kinderen, fungeren jassen als doelpalen en is het tijd om vrijuit te voetballen, met een glim lach op het gezicht. Het zegt veel over de liefhebber Van Persie, die techniek verkiest boven kracht en intens kan genie ten van wervelend voetbal. Zoals drie dagen geleden in het Philips Stadion, waar een oranje menigte mocht genieten van een wervelen de show. Van Persie maakte er vier en zorgde samen met vooral We sley Sneijder voor verschillende hoogstandjes. De wedstrijdbal heeft hij meegenomen vanuit Eind hoven. Vooral in Engeland, waar hij aan zijn achtste seizoen is be gonnen, is dat een traditie. De spe ler die drie of meer keer scoort in een wedstrijd, mag de bal mee naar huis nemen. „Ik weet ook wel dat we tegen San Marino speel den", vertelde Van Persie gisteren na de training in de Amsterdam Arena. „Toch hebben we als team gedaan wat we moesten doen. Goe de aannames, goede passing, om schakelen; de dingen die je altijd moet doen. De tijd dat we bij Oran je soms wat nonchalant waren, ligt volgens mij achter ons." Typerend was hoe hij vrijdag na de 6-0 meteen de bal uit het net haal de, om zo snel mogelijk de jacht op treffer nummer zeven te kun nen openen. „Ik zal niet te diep in gaan op de tegenstander of de sco re. Maar als je zo voetbalt, ook al is het tegen San Marino, dan mag je best een beetje trots zijn. Het is ook de verdienste van de techni sche staf Ze hebben er een hele week bovenop gezeten bij ons. En als je zo traint, zou het vreemd zijn wanneer je dan niet zo speelt." Op zijn vier goals tegen San Marino is hij trots. „Ik had nog nooit vier keer, laat staan drie keer gescoord in het shirt van Oranje. Dat ik er nu vier heb ge maakt, doet me echt wel wat." Drie goals maken, een echte hat trick, dat heeft een magische klank, vindt Van Persie. „Maar vier is ook goed, hoor." Het zijn bijzon dere momenten in wedstrijden die hem bijblijven, die hij koestert. Hij is een voetballer die waarde hecht aan historie en een flinke verzame ling aandenkens heeft. „Bij ons thuis in Londen staat één bal op een standaard in de woonka mer", vertelt hij. „Dat is de bal waarmee ik op het WK in Duits land scoorde tegen Ivoorkust. Ik ben nu bezig om al de shirts die ik heb geruild en verzameld een mooie plek te geven. Na wedstrij den ruil ik mijn shirt het liefst met dat van iemand die ik ken. Zoals vorig seizoen na Barcelona-Ar senal. Toen heb ik met Ibrahim Afellay geruild. En zo heb ik er nog tientallen liggen, die ik alle maal eens uit moet zoeken." Zodra hij daar aan begint, zal hij ook het tricot van zijn tweede in terland tegen komen. Het is een shirt dat hij zelf heeft gedragen en- niet weg heeft gegeven. Finland- Nederland, 8 juni 2005. Vier dagen eerder had Van Persie als invaller zijn debuut gemaakt tegen Roeme nië. In Helsinki kwam hij vervol gens een kwartier voor tijd in het veld voor Ruud van Nistelrooij. „Het stond 0-1 en het werd nog 0-4. Ik gaf twee assists en maakte de vierde. Nee, dat vergeet ik niet." Vandaag keert hij terug in Helsin ki, met een ploeg die de Fifa-ran- king aanvoert en al met één been op het EK van komende zomer staat. De selectie is een goede mix van jong en oud, van ervaring en aanstormend talent. „Het niveau AMSTERDAM - Klaas-Jan Huntelaar is opnieuw met stip gestegen op de lijst van beste doelpuntenma kers van het Nederlands elftal. De aanvaller klom dankzij zijn twee treffers in de thuiswedstrijd tegen San Marino (11-0) naar de zevende positie. Hij heeft 28 treffers achter zijn naam staan, net als Bep Bak- huys. Huntelaar had hiervoor 45 wedstrijden nodig, terwijl Bak- huijs voor dat aantal treffers slechts 23 duels nodig had. Johan CruijfF en Abe Lenstra trof fen 33 keer doel voor Oranje. Cruijff (zesde op de ranglijst van beste doelpuntenmakers van het Nederlands elftal) lukte dit in 48 wedstrijden. Lenstra maakte zijn 33 doelpunten in 47 duels. Derhal ve staat de legendarisch Fries één plek hoger dan Cruijff Patrick Kluivert (veertig doelpun ten in 79 wedstrijden) voert het klassement nog altijd aan. Dennis Bergkamp (37 doelpunten in 79 wedstrijden), Faas Wilkes (35 doel punten in 38 wedstrijden) en Ruud van Nistelrooij (35 doelpun ten in zeventig wedstrijden) vol gen daarna. Robin van Persie, een andere spe ler die met scherp schoot tegen San Marino, klom naar de tiende plaats. In zijn 57e interland bracht de aanvaller van Arsenai zijn to taal op 25 goals in het shirt van Oranje. Van Persie passeerde daar door Marco van Basten (24 doel punten) en Dirk Kuijt (23 doelpun ten). Kick Smit completeert op de negende plaats de top tien van top schutters van Oranje. Hij schoot 26 keer raak in 29 interlands. Van de spelers in de top tien heeft Bep Bakhuys veruit het beste gemiddel de. Hij was goed voor 1,217 treffers per duel. Lijstaanvoerder Patrick Kluivert zit op een gemiddelde van 0,506. Klaas-Jan Huntelaar scoort de 5-0 tegen San Marino. foto Robert Vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44