Zorgen over vissen Zeeuwse 21 zeeland Bruse buurtbewoners sloegen al vaker alarm Brekebeen PZC De illegale visserij vanaf de Oosterscheldekering levert steeds meer overlast op. Handhavers vrezen dat de situatie uit de hand loopt. De krant 6 weken voor 18 euro! maandag 5 september 2011 ZEEBAARS De ene week lees ik dat we moeten uitkijken voor een teveel aan muggen. We moeten al le waterplasjes, alle bakjes, conser- venblikjes, dakgoten waar water in kan staan, leegmaken. Met mug gen bedoelt men eigenlijk muskie ten, de bekende steekmuggen, waar er wel 1600 soorten van zijn. Daarnaast heb je nog tal van ande re muggensoorten. Dan hoor ik weer dat we deze nazomer heel veel last van wespen zullen krij gen. Eerder las ik dat de bijensterf- te wereldwijd én ook in Neder land alarmerend toeneemt, onder andere door het gebruik aan insec ticiden. In Nederland moet echter nu ook de tijgermug zitten, een diertje dat voor koortsen kan zorgen, on der andere de knokkelkoorts, die zorgt voor gewrichtspijn, barsten de hoofdpijn en braken. In West- kapelle kregen ze niet zo lang gele den te maken met zwermen lieve heersbeestjes. Er is blijkbaar steeds weer wel wat met insec ten. Nu hoor ik weer dat het door de verdroging van de grond niet goed gaat met de langpootmug.. Ze bedoelen daarmee de aller grootste van die muggensoort, de Tipula maxima, die heel lang zaam vliegt, door een slaapkamer raam komt en dan ergens rustig op de muur gaat zitten. Zijn vleu gels houdt hij wijduit als hij daar zit. Die vleugels hebben wel wat weg van gebrandschilderde raam pjes. De poten zijn zo lang dat je je meteen afvraagt waarom ze in hemelsnaam zo lang moeten zijn. Misschien helpen ze de lang pootmug om rustig te zweven en kunnen ze zo gemakkelijk op het gras zitten of zachtjes neerkomen of op een muur landen. Deze mug doet geen kwaad, eet haast niets en zuigt zeker geen bloed, ook de vrouwtjes niet. Die zijn te herkennen aan het achter lijf dat eindigt in een punt waar mee de eitjes in de grond worden gelegd. Ik laat het dier maar zitten, zeker nu er misschien maar zo weinig meer van zijn en bovendien: zijn lange dunne poten breken erg ge makkelijk af. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,-4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveIand@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) <P6t Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Tntri De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In i het colofon treft u nadere informatie aan. door Ben Jansen Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Het moet een lucratie ve bezigheid zijn. An ders daal je niet, dag en nacht, met een touwladder van de weg over de Oosterscheldekering af naar de glibberige lager gelegen delen van de pijlerdam om vis te vangen. Het gaat om zeebaars. De ze vis die van mei tot oktober in de Zeeuwse wateren verblijft, brengt in het illegale circuit flink geld op. Zeebaars is na tong en tarbot de duurste vis. Er wordt legaal 15 eu ro per kilo voor betaald. „Met die prijzen, een goeie visstek en met lijnen waaraan veel meer haken zit ten dan is toegestaan, kan makke lijk zevenhonderdvijftig euro per dag worden verdiend", berekent Ben Biondina, bestuurder van lan delijke en regionale sportvisserij- koepels. Zo'n goeie stek is de Oosterschelde kering. En daar mag nou net niet worden gevist. De pijlerdam is ver boden terrein. Te gevaarlijk, want Zeebaars De laatste tientallen jaren is de zee baars een belangrijke vissoort ge worden aan de Zeeuwse kust. De zeebaars staat bij sportvissers hoog aangeschreven vanwege zijn vechtlust en bij commerciële vis sers vanwege zijn waarde. De grote aantallen zeebaars die op de Oosterscheldekering worden ge vangen vinden hun weg naar res taurants en vishandelaren. Zeebaars is met kunstaas te van gen. Een volwassen zeebaars is gemid deld 50 cm, maar kan een lengte bereiken van een meter en een ge wicht van 12 kilo. Zeebaars wordt ook gekweekt. anders dan bij de voor het publiek toegankelijke pijler even ten noor den van het Topshuis zijn er geen hekken aangebracht die moeten voorkomen dat iemand in het snel stromende water belandt. Boven dien wil Rijkswaterstaat niet dat onbevoegden op de kering komen. De pijlerdam heeft de afgelopen 25 jaar zonder problemen gefunctio neerd en dat moet wel zo blijven. En dus zijn afrasteringen en ver bodsborden geplaatst, maar niet ie dereen laat zich erdoor weerhou den om op de kering te klimmen en een plek te bemachtigen die een mooie vangst belooft. Biondina schat de groep zeebaars vissers die regelmatig de verbods borden bij en op de Oosterschelde kering negeren op dertig a veertig man. Een woordvoerder van Rijks waterstaat vertelt dat in het zee- - baarsseizoen dag in dag uit en nacht in nacht uit een stuk of vijf illegale vissers worden gezien. Ze laten zich niet zo maar wegstu ren. De aansporingen van de poli tie, beveiligingspersoneel en mede werkers van Rijkswaterstaat die als buitengewoon opsporingsambte naar fungeren hebben nauwelijks effect en bekeuringen worden grijnzend in ontvangst genomen, omdat de opbrengst van de vis de hoogte van de boete ver overtreft. Om zelfde reden biedt ook de inbe slagname van het vistuig weinig soelaas. Het probleemjs zowat net zo oud als de Oosterscheldekering; 25 jaar dus. De laatste jaren begint de sfeer evenwel grimmiger te wor den. Beveiligers, buitengewoon op sporingsambtenaren van Rijkswa terstaat, provincie, de Voedsel en Waren Autoriteit en Sportvisserij Nederland en medewerkers van aannemers die onderhoud op de kering uitvoeren, worden geïntimi deerd en bedreigd. Er wordt be weerd dat soms met wapens wordt gezwaaid en dat er ai eens is geschoten. Een en ander is voor de door Esme Soesman 8RUINISSE - Een vermoedelijk Pool se vrouw is zondagochtend rond half 12 in Bruinisse aangehouden nadat zij haar partner in hun wo ning aan de Prinses Irenestraat heeft verwond. De (eveneens Pool se) man is met een buikwond per ambulance naar het ziekenhuis in Rotterdam gebracht. De vrouw is overgebracht naar Torentijd en is daar gehoord. Het gaat om een conflict in de relationele sfeer. „Je kon er op wachten", meldt een buurtbewoner. Al verschillende malen is door buren alarm gesla gen omdat het stel hevig ruzie maakte. „We hebben al vaker te gen elkaar gezegd: dit gaat fout." Op die ruzies na staat het tweetal niet als lastig te boek in de Prinses Irenestraat. „Naar buiten toe lijken het rustige mensen. Wij hebben nooit iets vreemds gezien", zeggen buurtbewoners Whitney van Ham en Maurice van Oosterhout. Het uit Rotterdam afkomstige tweetal kijkt op zich niet vreemd op van de met politielint afgezette wo ning en de wagens van politie en forensisch onderzoekers. Dat er in korte tijd in Zeeland opnieuw spra ke is van ernstig geweld in de rela tionele sfeer verbaast hen en ande re buurtbewoners wel. provincie Zeeland aanleiding ge weest haar handhavers de op dracht te geven niet langer op te treden op de kering. In het kader van de samenwerking tussen diver se beherende en controlerende in stanties gebeurde dat in het verle den wel. Het Lokaal Handhavings Overleg (LHO) Oosterschelde heeft de betrokken instanties enke le maanden geleden .van de stand van zaken op de hoogte gesteld. Het overleg stelde vast dat sprake is van een toenemende mate van overlast die dreigt te gaan escale ren. In de brief van het LHO werd de vraag gesteld of handhaving voorrang heeft, wie er verantwoor delijk voor is en hoe ze moet wor den toegepast. Rijkswaterstaat stelde zich op het standpunt dat de politie vaker in actie moet komen. De politie meende evenwel dat Rijkswater staat als beheerder van de Ooster scheldekering zelf haar verant woordelijkheid moet nemen. Bur gemeester Rob van der Zwaag van Veere (het grootste deel van de pij lerdam hoort bij het grondgebied van deze gemeente) deelt die me ning. „Rijkswaterstaat moet meer doen om die vissers te weren. Een laag hek en wat verbodsborden maken op deze mensen geen in druk. Je zult moeten denken aan betere hekken en camera's. Ik heb begrepen dat Rijkswaterstaat Zee land het daar wel mee eens is, maar dat Den Haag er geld voor moet uittrekken." Volgens een woordvoerster van de Zeeuwse politie zijn geen aangif ten gedaan van bedreigingen aan het adres van handhavers door vis sers. „Maar we willen niet dat er een plek in Zeeland is waar men sen denken dat ze ongestoord hun gang kunnen gaan. Daarom zullen we met Rijkswaterstaat nagaan wat we beide - ieder vanuit onze eigen verantwoordelijkheid - kun nen doen om aan gevaarlijke situa ties een eind te maken." door Ben Jansen GOES - Op het landelijk partijbureau van de PvdA zijn ze zeer benieuwd. Het gewest Zeeland van de partij heeft een ambitieuze ledenwerfcam pagne op stapel staan. Zinderend Zeeuws luidt de titel. De lat ligt hoog: eind volgend jaar moet het le dental in Zeeland met 10 procent zijn verhoogd. Zeg maar 120 nieuwe leden. De uitbreiding van de aanhang moet niet alleen nieuw zijn, maar vooral ook jong. Want dat is de grote mak ke van de PvdA in Zeeland. Het doorsnee lid is zestig jaar en de ge middelde leeftijd van degenen die zich recentelijk bij de sociaal-demo cratische partij hebben aangesloten is met ruim boven de veertig ook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2