Wat allemaal te doen Politiek debat over sluiting bibliotheken Groede Festival gaat voor lokale talenten 141 Peentjes zweten tijdens dorpsfeest Clingehts Los Terneuzense kampioen sportvissen Geen stramme spiertjes op party van Zeeuw FM almanak Vals alarm POMPOENFESTHJN Met het jaarlijkse pompoenfestijn op De Heidebloem in IJzendijke hoopt Charlotte Doens heel Zeeuws-Vlaanderen aan de pompoen te krijgen. maandag 5 september 2011 HULST - De Hulster wethouder Frank van Driessche en Rudi Crombeen, directeur van de Zeeuws-Vlaamse bibliotheken gaan morgenavond in debat met het Vlissingse SP-raadslid Lian Co- lijn en de fractievoorzitter van Al gemeen Belang Groot Hulst, Ron nie Roctus. Gespreksonderwerp is de voorgenomen sluiting van de bibliotheken in Kloosterzande en Vogelwaarde. Het politiek café wordt gehouden in cultureel centrum Den Dullaert in Hulst en het debat wordt inge- TERNEUZEN/ FLORENCE - Ingeborg Audenaerd (29) uit Terneuzen is zaterdag uitgeroepen tot wereld kampioen zoetwatervissen bij de dames. Het WK vond plaats in ri vier de Arno, midden in Florence. Op de tweede plaats eindigde de Russische Yulia Ignatenko en als derde de Duitse Marjana Driemei. Audenaerd is zaterdag in Florence gehuldigd, onder het oog van de deelnemers uit zeventien landen. Ook bij het WK kustvissen voor junioren was er Zeeuws-Vlaams succes. In het Italiaanse Lavagna heeft het Nederlandse junioren team het brons binnengehaald. In dat team zit ook Niels Janse uit Breskens. leid door Mildred van der Poorten, zij volgt vanaf 23 SP-raadslid Ger van Unen op in de gemeenteraad van Hulst.. Het debat wordt geleid door Hans van Leeuwen, voorma lig Tweede Kamerlid van de Socia listische Partij. De SP haalde tot nu toe 1078 handtekeningen op te gen de sluiting van de dorpsbiblio theken. Bezoekers van het (gratis) politiek café mogen vragen stellen aan de sprekers. Zo kunnen zij des gewenst vernemen welke extra ser vice er voor de leeszaaltjes in de plaats komt. Aanvang 19.30 uur. HENGSTDIJK - Zo'n zeshonderd be zoekers gingen zaterdagavond in de bedrijfsloods van De Vetter aan de Zuidweg nabij Hengstdijk terug in de tijd. De vrienden van radio station Zeeuw FM, pakten uit met een heuse danceparty met hits uit de eighties en nineties De loods werd omgedoopt tot de 'Vette Mu sic Hall'. „Niks geen stramme spier tjes maar lekker net als in onze jon ge jaren met de beentjes van de vloer", zegt vijftiger Frans de Schepper uit Hulst, terwijl hij na een flinke swingpartij de zweet druppels afveegt. Coverband Clou dy Juice uit Den Haag betrad als hoofdact het podium en de dan sers van dansschool Kidzmove uit Terneuzen brachten als verrassings- act hun boomboxx dans op de vloer. door Wilma Valk GROEDE - De naam Vimbainashe op het programma van de vijfde editie van Groede- Festival liet een niet Europees programma vermoe den. Niets was minder waar, dit jaar had de organisatie, na de tan go, fado, flamenco en Afrikaanse muziek, afgelopen weekeinde geko zen voor artiesten uit de streek en Vlaanderen. En Vimbainashe, een zangeres uit Zimbabwe, komt bin nenkort in Groede wonen, van daar. Steeds meer ondernemers uit 'de Groe' steunen het festival finan cieel en veel bewoners bieden spontaan hand- en spandiensten aan. Ook daarom werd gekozen voor het belichten van de lokale ta lenten, zoals de muzikanten Erik Versluijs en Cees Louwers, naast Ries de Vuijst en zijn muzikale vrienden en het koor Zeekoraal, van Martha Roelofs. Voor het jon ge publiek verzorgde Ferini (Rini Fenijn) uit Nieuwvliet een interac tieve show. De zondag begon met een workshop Zumba en huiska meroptreden. Zes families hadden hun huiskamer ter beschikking ge steld voor kunstenaars in spe. Hier werd muziek gemaakt, gezongen en werden gedichten voorgedra gen. Tip? redactie@pzc.nl Toen die Middelburger zich eindelijk te ruste legde, werd zijn nachtrust hem ontnomen door een indringende pieptoon bij de buren. „Het alarm gaat af.", realiseerde de man zich en aarzelde geen moment om de politie in te lichten. De dienstdoende agenten verrichtten onderzoek, maar keerden al snel terug. „Het is niet bij de buren, het is bij u!" Verwonderd keek de Mid- door Sheila van Doorsselaer Zo rond deze tijd begin nen ze weer op te dui ken: pompoenen en kale bassen, solo of keurig ge rangschikt in een mandje bij me nig voordeur. Staat zo leuk herf stig, maar na de eerste nachtvorst is het smurrie. Wat niet iedereen weet: ze zijn niet alleen leuk, ze zijn ook lekker! Charlotte Doens van pompoen en kalebaskwekerij De Heide bloem in IJzendijke heeft een mis sie: zo "veel mogelijk Belgen en Zeeuws-Vlamingen aan de pom poendis krijgen. De m eeste men sen eten heus wel eens pompoen. Als -ie in de aanbieding is in de su permarkt, die kleine oranje pom poenen, dan maken ze er soep van. Daar blijft het vaak bij. Onbe grijpelijk, vindt Doens. Ze teelt zo'n vierhonderd soorten in haar kas en op haar velden en de mees ten zijn gewoon eetbaar. Zo zien ze er op het eerste gezicht mis schien niet uit, maar ze hebben al lemaal hun eigen specifieke smaak en bereidingswijze. Doens lepelt ze zo op, allemaal uit haar hoofd. „De TonTon is een lekker eenper- soonspompoentje; kapje eraf, vul len met saus en gehakt, hup de over in. Dan heb je ook nog de spa- ghetti-pompoen. Die kook je in zijn geheel, snij je doormidden en met je vork trek je dan sliertjes uit het vruchtvlees. Voila; spaghetti. De Luxury is een pompoen die je zelfs rauw kunt eten, de smaak houdt het midden tussen meloen en pompoen. Heerlijk in salades dus." Om een en ander weg te spoelen, is er zelfs pompoenbier (trippel) en, helemaal exclusief, een knaloranje pompoenlikeur. Doens: „Dat maakt een stoker uit Aalst voor ons. In twee varianten; eentje met een percentage van der tig procent voor de mannen, en een mildere van twintig procent voor de vrouwen." Wie daarbij wat wil knabbelen, kan dat doen op geroosterde pompoenpitten. Tijdens de open dag serveerde Doens zus pompoenquiche. Ze bakte ze aan de lopende band, want de Heidebloem verwelkom de dit weekend vele honderden mensen op beide dagen. De mees ten kwamen pompoenen kopen voor de sier, maar sloegen het gra tis stukje quiche niet af „Mmm! Misschien leg mijn pompoenen van de jaore es niet in mijnen 'ofj maar eet ik ze eens oep", zei een West-Vlaamse bezoekster. Voor wie ze dan echt niet lust en ze persé als decoratief stilleven wil gebruiken; wat tips: Leg pompoenen nooit recht streeks op het gras, leg er altijd wat onder, zodat de regen weg kan en ze niet gaan rotten. Uithollen voor Haloween kan, maar ze blij ven langer goed als ze worden be schilderd en daarna een laagje ver nis krijgen. Als het herfstweer een beetje meezit, blijven pompoenen maanden goed. Maar ze kunnen absoluut niet tegen vorst: Doens: „Dan wordt het pudding." De Turkse muts: Hoewel zijn uiter lijk anders doet vermoeden, is de Turkse muts een oerhollandse sier- kalebas. De vrucht wordt voorname lijk geteeld omdat ze er zo bijzon der uitziet, maar is ook geschikt voor consumptie. Koken met een Turkse muts is wel lastig, er zit een harde rand om de schil die eerst ge slecht moet worden. Lekker in cake. Blue Hubbard: een grijs-blauwe knoeperd van een pompoen die, be halve decoratief, ook zeer smakelijk is. Het vruchtvlees is mooi contraste rend oranje rood en smaakt niet al te zoet. Om te verwerken in een cake is de Hubbard te groot, maar juist door zijn omvang en smaak is het een pri ma soeppompoen. Pattison: Familie van de courgette en is wit, geel of groen van kleur. Hun vel kan glad zijn maar ook deco ratieve 'wratten' hebben. De Neder landse naam van de Pattison is kei zers- of bisschopsmuts. De jonge vruchten zijn het lekkerst en sma ken geweldig bij vis. Kleine keizers- mutsjes kun je vullen en worden zo een schattig 'eenpansgerecht'. door Edy de Witte delburger de dienders aan, want zijn alarminstallatie stond nog op 'veilig'. Toch klonk het geluid bij de voorgevel van zijn huis. Na wat zoeken werd de oorzaak gevonden. Op straat lag een speelgoedmuis opgewonden te piepen. De politie moest gepast geweld inzet ten om het beest het zwijgen op te leg gen. En zoals dat heet: 'Van de dader ontbrak ieder spoor.' CLINGE - De Hulster wethouder Diana van Damme wenste de deel nemers aan de Clinge Games zater dag veel amusement en verkoeling toe. „Op de tot nu toe warmste dag van de zomer zal het peentjes zweten geblazen zijn." De Clinge Games op de sportvel den zijn het sportieve deel van dorpsfeest Clingehts Los, dat voor het vierde jaar Clinge op zijn kop zette. De stichting Volksvermaak Clinge tekent voor de organisatie van de opvolger van de vermaarde Sterrefeesten. „Na het wegvallen van de Sterrefeesten werd het maar stilletjes in het dorp", zegt Ben Willaert van Volksvermaak Clinge. „Daarom hebben wij de draad terug opgepakt." De volwassen deelnemers speel den in vijf teams van zes personen levend tafelvoetbal. Mede door de brandende zon werd het een ont spannen en zonder meer ludiek onderdeel van het dorpsfeest. De jeugd kon flink aan de bak met de bungee run en een hindernisbaan. 's Avonds liep de feesttent lekker vol voor een gezellig feestje met li ve optredens van onder andere de plaatselijke topartiest Sjacko de Braai. De sociale banden werden weer eens goed aangehaald. 1Gewonden bij verkeersaccidenten 2. Actie gedupeerden Nine O'clock 3. Burgemeester spreekt met fracties Z2 Drie keer per dag in twee minuten bijgepraat over het Zeeuwse nieuws op www.Z2.nl (10, 16 en 22 uur). STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26