INHOUD Tekst golft in vuur Midnight in Paris Competitiefilms Cornelis Vreeswijk De President Zeeuwse films Ook in Terneuzen Blokkenschema Film en psychiatrie Leven in waanwereld Film Food Alle films, van A totZ COLOFON De rode loper ligt weer uit. Festival Film by the Sea is klaar voor zijn dertiende editie, met ondanks zorgen over bezuinigingen opnieuw een overvol programma. De poster van Film by the Sea (op de voorzijde van de ze festival krant) is ontworpen door het Zeeuwse kun stenaarsduo Paul en Menno de Nooijer. zaterdag 3% september 201 f 13e International Film Festival Film By The Sea 9 t/m 18 september 2011 in CineCity Vlissingen 10 t/m 14 september 2011 in CineCity Terneuzen www.filmbythesea.nl Tickets kosten 9 euro per stuk ('tienrittenkaart' a 75 eu ro). Voor een aantal voorstellingen gelden special tarie ven. Tickets zijn te koop via www.filmbythesea.nl, telefo nisch via CineCity (0900-24632489) en aan de kassa's van CineCity in Vlissingen en De Drvkkery in Middelburg Deze festivalkrant is een uitgave van de Provinciale Zeeuwse Courant en BN DeStem, in samenwerking met Film by the Sea Redactie: Rolf Bosboom, Jan van Damme en Ali Pankow Vormgeving: Sjoera van der Horst Infographics: Willem Adriaansens tekst ROLF BOSBOOM foto LEX DE MEESTER n tijden van bezuinigingen ontkomt ook Film by the Sea niet aan krimpende budgetten. Zo bouwt hoofdsponsor Delta haar bijdrage in drie jaar af „Heel spijtig", zegt festivaldirecteur Leo Hannewijk. „Juist nu zou het bedrijfsleven extra support aan kunst en cultuur moeten geven. Het wor den heel zware tijden." De Raad van Toezicht van het festival hecht aan een zekere kwaliteit en wil in dat opzicht geen grote stap terug doen. „Er is een kritische ondergrens", aldus Hannewijk. „Dat is geen dreigement, maar wel een realistische voorstelling van zaken." De festivaldirecteur zoekt actief naar oplossingen. „]e moet de bakens verzetten, samenwerking zoeken. Het zou goed zijn als we met een aantal festivals met de provincie en het bedrijfsleven van gedachten wis selen over de toekomst van cultuur in Zeeland. Zo'n gesprek wil ik in het najaar entameren." Dit jaar zal het publiek nog weinig merken van bezui nigingen, verwacht Hannewijk. „Er is misschien wat minder franje. En minder muziek, maar de vraag is of dat zo erg is." Verder is het toch weer een overvol programma, dat het festival met trots presenteert. „Vorig jaar kregen we de kritiek dat er te weinig films overdag hadden. Nu is het allemaal goed gevuld." De bioscoop in Terneuzen dient voor het eerst als neven locatie, naast Vlissingen. Bijzonder is dit jaar onder meer Do You Mind?, een uitgebreid programma-onderdeel dat tot stand is ge komen samen met Emergis. Er worden 35 films ver toond die de vele kanten van geestelijke gezondheid in beeld brengen. Ook opvallend is het onderdeel Film Food, waarin culinaire films en bijzondere maaltijden worden gecombineerd. Boekverfilmingen staan onverminderd centraal bij Film by the Sea. Naast de vakjury buigt een jongeren- jury zich over de competitiefilms. Hannewijk hoopt deze de komende jaren uit te bouwen tot een Europe se jury.Jongeren vormen toch al een speerpunt. „Ik ben daarom blij dat de FilmXperience terug is. Ie ziet ook de resultaten van de aandacht die we aan jonge ren geven. Ons publiek wordt jonger." Slechts tien dagen kregen ze de tijd om het gezicht van Film by the Sea te ontwerpen. Bovendien moest het resultaat aan allerlei ei sen voldoen. Een lastige opgave, beseften Paul en Menno de Nooijer, die eraan hechten in alle vrijheid te kunnen werken. „Toch wil ik vooropstellen dat we het een vreselijk leuke opdracht vonden", zegt Menno de Nooijer. „Het was heel spannend doordat we zo kort de tijd hadden en door de beperkingen die we kregen op gelegd." Het festival had bij voorkeur een man op de foto. Ook moest het ele ment vuur erin worden verwerkt en zou het mooi zijn als er even eens iets met water/zee en de na druk van het festival op verfilmde literatuur werd gedaan. Het is allemaal gelukt. Op de pos ter zien we Menno, gevangen in een vurige gloed. Op zijn gezicht is een tekst over film geprojec teerd. De kleur van de tekst en de wijze waarop deze over het ge zicht 'golft', verwijst naar water. In 'PEP', het etalageproject van de Cultuurwerf aan de Oude Markt in Vlissingen (achterzijde Hema), wordt zaterdag 10 september om 21.30 uur een nieuwe installatie van Paul en Menno de Nooijer ge opend. Het gaat om een hommage aan zowel dichter Baudelaire als re gisseur Bunuel. Overdag zijn al leen teksten van Baudelaire te zien. 's Avonds komt de installatie tot leven in de vorm van vier pro jecties, met onder anderen Anne ke Pijnappel (vertaalster van Bau delaire). Te zien t/m 2 oktober. foto WILLEM MIERAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 95