ii spectrum Zaterdag 3 september 2011 Lon van Zundert uit Hoogerheide verzamelt oud papier voor voetbalvereniging Meto. foto Robert van den Berge/GPD drecht in diverse gevallen milder uitgeval len dan gevreesd, maar een inwoner van Huijbergen, die schuin tegenover de biblio theek woont, vindt ze al met al wel dege lijk voelbaar. „Het zijn misschien geen heel grote ingrepen, het is alles bij elkaar geen echte ramp. Maar het leven wordt er toch soberder door, om niet te zeggen wat armetieriger." En hij vervolgt: „Ik begrijp ook wel dat de bomen niet meer tot in de hemel groeien en dat iedereen zijn steen tje moet bijdragen, maar ik vind wel dat je het meeste moet halen bij degenen die dat het best kunnen missen. Daarom is het echt kwalijk dat de hypotheekrenteaftrek onbespreekbaar blijft. Begin bij een half miljoen, een miljoen desnoods en verlaag dan elk jaar de grens een beetje. Dan zijn veel van de huidige bezuinigingen hele maal niet nodig. Het is misschien flauw, maar er komen hier jaarlijks een paar wie lerrondes door het dorp en daar is dan wel 140.000 euro voor." Een bedrag dat Marie Rose-de Moor, be heerster van het multifunctionele centrum in Ossendrecht maar wat graag zou willen hebben om het centrum in stand te hou den. Terwijl een grote groep vrouwen zit te kaarten en een paar mannen een biljart je leggen, zegt ze er allesbehalve gerust op te zijn dat het centrum openblijft. „De ge meente wil haar handen ervan aftrekken en het volledig in privébeheer geven", ver telt ze. „Ik wil dat best doen, maar ik ben bang dat dat te veel gaat kosten." In Huijbergen is er nog steeds geen zeker heid over de toekomst van de multiculture le centra. Niemand weet of ze niet toch worden gesloten. „Ik mag toch hopen van niet", zegt een moeder, die net haar twee kinderen van school heeft gehaald. „Net als de bibliotheek en de sportclub vind ik dat essentiële voorzieningen in een dorp als dit. Tenminste, als je wilt dat iedereen, van jong tot oud, een beetje prettig leven heeft." reageren? spectrum@wegener.nl zeker op sociaal vlak komt de Eigen Kracht centrale volgens hem een heel eind. Zo deed de Krachtcentrale een onderzoek in Amsterdam naar honderd plannen van fa milie, vrienden en buren van wie 24 kinde ren onder toezicht van de jeugdzorg dreig den te komen. Voor 22 van die kinderen maakte de familie zelf een plan, waardoor het kind in eigen kring kon blijven. „Dat is heel goed voor die kinderen en het heeft de gemeente Amsterdam 284.000 euro be spaard", zegt Van Pagée. Burgers, stelt hij, kunnen de grotere verantwoordelijkheid die de overheid van hen eist best aan. Eric TjongTjin Tai, hoogleraar privaat recht aan de universiteit van Tilburg, bestu deert of de bezuinigingen de solidariteit niet ondermijnen. „Je ziet de afgelopen de cennia dat veel zaken, die mensen met el kaar opzetten, uit elkaar zijn gevallen. Zo als coöperaties. Ik ben er helemaal voor die nieuw leven in te blazen." Volgens Tjin is de betrokkenheid tegen woordig. „Mensen zijn over het algemeen erg op zichzelf gericht", zegt hij. „Je ziet bij voorbeeld bij kindermisbruik dat men veel meer aarzelt om zich ermee te bemoeien. Privacy en individuele vrijheid gaan voor alles. Maar als er dan iets misgaat, moet in eens alles wijken en moet iedereen bloe den die er ook maar iets mee te maken heeft. Mensen zijn over het algemeen ang stig geworden om te handelen, omdat ze bang zijn voor de gevolgen. Daardoor staan socialè banden onder druk." De manier waarop wordt bezuinigd en de snelheid waarmee het gebeurt, kunnen Tjin niet bekoren, maar hij sluit niet uit dat burgers daardoor weer initiatieven ont plooien die de onderlinge solidariteit kun nen bevorderen. „Vrijwilligers pakken din gen op die de overheid afschuift. Die men- foto Valerie Kuypers/ANP sen moet je vooral hun gang laten gaan. Laat ze het proberen en kijk wat er van komt. De onbevangenheid moet je koeste ren." Bezuinigingen zouden volgens Tjin wel eens zo'n schok teweeg kunnen brengen dat mensen in beweging komen. In de ge meente Woensdrecht is dat op sommige plekken gebeurd, met voetbalclub Meto als goed voorbeeld. Dat wil niet zeggen dat al le zorgen voorbij zijn. De plaatselijke PvdA-voorman Jaspers: „De sociale werk voorziening is vooralsnog buiten schot ge bleven, maar ik vrees dat menig gehandi capte straks alsnog achter de geraniums zal wegkwijnen. Het kost nu al enorm veel moeite de voorziening in stand te houden, dus zodra er maar een fractie meer moet worden bezuinigd, en dat zit er aan te ko men, zijn deze mensen de klos." Toch zijn de bezuinigingen in Woens-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 91