spectrum 10 Een crisis eist dat iedereen nadenkt over een oplossing Zaterdag 3 september 2011 Het kabinet-Rutte vindt dat burgers zichzelf moeten kunnen redden. Op de sportclub en muziekschool, bij de sociale werkvoorziening en in de bibliotheek. Zinnige sanering of onmenselijke kaalslag? Nederland maakt zich op voor een toekomst als Rutteland. door Dick Hofland Het is nog vroeg, maar rond de kerk van Hoogerheide, een dorp zo'n 10 kilometer onder Bergen op Zoom, is geen parkeerplek meer te vinden. Op een tegenovergelegen terras zit ten enkele bejaarde wielrenners tijdens een tussenstop aan de cola. Ze kijken naar de begrafenisgangers. Iets verderop leunt Lon van Zundert, roep naam Lonka, op zijn wandelstok. Bij de in gang van het complex van voetbalvereni ging Meto wijst hij op een enorme stapel oud papier en karton: „Zonder het geld dat dit opbrengt, zouden we behoorlijk in de problemen komen." Sinds 1946 is hij terreinmeester van Meto (Moed en Trouw Overwinnen) en voor het eerst heeft zijn dub het moeilijk. Financieel dan. De ge meente heeft de jaarlijkse subsidie van 6.600 euro geschrapt en de vereniging moet zelf opdraaien voor de kosten van het clubgebouw, die rond de 74.000 euro liggen. Gelukkig heeft de club vorig jaar nog een nieuw kunstgrasveld kunnen aanleggen, vertelt Lonka, waarvoor ze een renteloze lening bij bank en gemeente kon afsluiten. Maar nog veel belangrijker is de aannemer die helemaal gek is van de club. „Hij steekt er echt heel veel geld in." Dankzij deze me cenas staat er over een dikke maand onder meer een nieuwe kantine. „Zonder zulke mensen is het niet meer te doen", zegt Lonka. Muziekvereniging De Scheldezonen, Po dium Kloosterhof, de sociale werkvoorzie ning, minima, de scouting, de zwem- en polovereniging De Zuidwesthoek, biblio theken en het multifunctionele centrum zouden ook dolgraag zo'n weldoener heb ben. Want ook daar vallen financiële klap pen. Geheel in lijn met de stevige bezuini gingen die het kabinet-Rutte doorvoert. Het kabinet vindt dat burgers steeds meer eigen verantwoordelijkheid moeten krij gen. Als werknemer, als patiënt, als onder nemer, als consument, als lid van een vere niging. Vice-premier Maxime Verhagen verdedigt dat beleid zo: „We geven, als ge volg van de crisis, per dag 60 miljoen euro te veel uit en dat kan niet zo doorgaan." Koot en Bie zongen ooit: 'Samen voor ons eigen.' En PvdA-leider Job Cohen voor spelt dat het kabinetsbeleid zal leiden tot een kaalslag waarvan vooral de zwaksten de dupe zijn, omdat mensen aan hun lot worden overgelaten. Ze moeten maar ho pen dat welgestelden de klappen voor hen opvangen. De gemeente Woensdrecht (21.500 inwo ners), waartoe Hoogerheide behoort, is Rutteland in het klein. Het college van WD, CDA en de lokale partij ABZ krijgt, zoals alle gemeenten, minder geld van het rijk. De lokale politiek moet zelf bepalen hoe ze die bezuinigingen oplost. De WD wilde 6 miljoen euro snoeien. Daarvoor moeten de kleine bibliotheken in Óssend- recht, Putte en Huijbergen sluiten, sport- en muziekverenigingen raken hun subsi die kwijt en minima komen veel minder snel in aanmerking voor kwijtschelding. Podium Kloosterhof, het theater in Hoo gerheide, moest het ook zelf maar uitzoe ken. Want de WD voelt er niets voor nog langer kunst en cultuur voor soms nog geen honderd mensen te subsidiëren. CDA en ABZ vonden dat laatste nogal overdreven en er rolde een compromis uit: een bezuiniging van 3,1 miljoen euro. Niet temin kon het voltallige college zich wel vinden in veel bezuinigingsvoorstellen van de liberalen. Maar toen waren de rapen gaar. De middenstand liet luid en duidelijk weten dat de politici een enorme denkfout maken als ze denken dat het bedrijfsleven als plaatsvervangende geldschieter zal op treden om diverse voorzieningen overeind te houden. PvdA-fractievoorzitter Cees Jaspers kwam nog tot een andere conclusie: „Een ge meente als Woensdrecht drijft op het vere nigingsleven. Van voetbal tot harmonie, van carnaval tot kaartavonden. Dat moet je koesteren. Als de WD zijn gang kan gaan, blijft daar weinig van over en dat zou desastreus zijn voor de sociale netwer ken van mensen, voor de samenhang in onze gemeente." De partij kwam met alter natieve voorstellen. Diverse voorzieningen blijven daardoor nog voor een belangrijk deel overeind. Maar Jaspers verwacht dat het niet bij deze bezuinigingen zal blijven. Rob van Pagée is directeur van de Eigen Krachtcentrale, een soort actiegroep die vindt dat burgers samen tot veel meer in staat zijn dan meestal wordt gedacht. Hij begrijpt de kritiek op de bezuinigingen, maar vindt dat overheden wel degelijk iets van de burgers mogen vragen. „Bezuinigin gen kunnen een zegen zijn", zegt hij. „Juist een crisis eist dat iedereen moet nadenken over een oplossing. De overheid moet daar om niet aan burgers vragen wat ze willen, want dan krijg je verlanglijstjes. Ze moet de volledige zeggenschap leggen bij de groep waar ze iets van eist en absoluut niet achter de schennen aan de touwtjes trek ken." Een goed voorbeeld daarvan vindt hij de oud-papieractie die voetbalclub Meto met een bijna militaire organisatie heeft opge zet en waarvoor het hele dorp warmloopt. „Ik zeg dus niet dat een overheid kan doen wat ze wil. In Engeland bezuinigt de rege ring 40 procent op hulpverlening en op ge meentelijke budgetten. Maar daarmee gooit ze dat probleem over de schutting en zegt ze tegen de burger: bekijk het zelf maar. De rellen hebben laten zien dat bur gers zo'n houding niet pikken." Van Pagée pretendeert niet dat zijn organi satie voor alles een oplossing heeft, maar u kunt het best zelf!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 90