9 spectrum Zaterdag 3 september 2011 werd me te klein." Smit wilde iets gaan doen in de 'zakelijke dienstverlening' en kwam als organisatieadviseur bij KPMG te recht, waar hij zich bezig hield met het coachen van topmanagers. „Het jargon en de context waren anders, maar er waren ook veel parallellen met mijn werk als dominee. Ik praatte met ma nagers over hun werk en de problemen en uitdagingen die ze daarin tegen kwamen. Een soort seculiere vorm van pastoraat ei genlijk", zo omschrift Smit het werk. Na nog een baan als organisatieadviseur bij een ander bureau vond Smit het tijd zelf ergens aan het roer te gaan staan. Hij werd directeur van Slachtofferhulp Nederland. Ook weer een vorm van 'seculier pasto raat'. „Je helpt mensen, die onderuit ge schopt zijn, weer overeind", zo omschrijft hij het werk dat hij daar zeven jaar deed. Toen hij vorig jaar gevraagd werd voorzit ter van het CNV te worden, hoefde hij niet lang na te denken. Er zitten opnieuw 'pastorale kanten' aan zijn baan, consta teert hij. „Je bent als het ware de voorgan ger van een heel grote groep mensen, in dit geval onze 345.000 leden. Ik praat veel met leden en ben bezig met hun angsten, zorgen en wensen. In die zin lijkt het op werk dat ik vroeger gedaan heb. Maar er zit ook een heel andere dimensie aan het voorzitterschap van het CNV. Zoals het volgen van de belangrijke onderwerpen in de politiek en het onderhouden van con tacten met andere vakbonden. Een heel in teressante en belangrijke dimensie, want op politiek, maatschappelijk en sociaal-eco nomisch gebied staan ons de komende ja ren grote veranderingen te wachten. Zoals de vernieuwing van het pensioenstelsel en de verhoging van de AOW-leeftijd. En tal van zeer ingrijpende bezuinigingen." Smit wil daar graag namens het CNV een stempel op drukken. Rond het pensioenak koord dat de vakbonden, de werkgevers en het kabinet vorig jaar sloten, bestaat veel onzekerheid. Twee grote FNV- bonden, Bondgenoten en AbvaKabo, wij zen het af (Bondgenoten) of dreigen dat nog te gaan doen (AbvaKabo). Een ontwik keling die Smit betreurt, want het pen sioenakkoord is volgens hem acceptabel en verdedigbaar, mits een aantal losse eind jes alsnog goed worden geregeld. Zo moe ten mensen die een zwaar beroep hebben gehad, straks als de pensioenleeftijd ver hoogd is, toch kunnen stoppen op hun 65e zonder al te veel verlies aan inkomen. Maar er moet ook veel meer geïnvesteerd worden in de arbeidsparticipatie van oude ren. „Dat legt een enorme claim op de werkgevers. Die moeten zorgen dat oude ren aan het werk kunnen blijven of een nieuwe baan kunnen vinden als ze werk loos worden. Als je als 55-jarige wordt ont slagen en geen enkele kans maakt op een nieuwe baan, is het verhogen van de pen sioenleeftijd onzinnig. Dan krijg je alleen maar veel nieuwe, gefrustreerde werklo zen." Smit hoopt dat het pensioenakkoord er on danks alle kritiek komt. Het alternatief, een kale verhoging van de AOW-leeftijd naar 66 in 2020 zonder een verhoging van de AOW, zoals het kabinet wil, is volgens hem vele malen slechter. „Ons pensioen stelsel is dringend aan verbouwing toe, zo dat ook onze kinderen er straks nog iets aan hebben. En net als een verbouwing van een huis, heeft dat een prijs. Als je het verhaal zo vertelt, begrijpen mensen het wél", zo voegt hij er aan toe. Meer in het algemeen maakt Smit zich zor gen over de verslechtering van het sociale klimaat in Nederland en elders in de we reld. Doorgeslagen liberalisering en markt werking leiden volgens hem tot uitwassen en een verslechtering van de positie van veel werknemers en zelfstandigen. Hij vindt dat er een 'sociale deltacommissie' moet komen die dijken op gaat werpen te gen dit soort problemen. „Globalisering is een feit, maar dat wil nog niet zeggen dat je helemaal niets tegen de negatieve gevol gen hoeft te ondernemen. De steeds ver dergaande flexibilisering heeft duidelijk schaduwkanten. „We vereren zzp-ers in dit land alsof het bestaan als zelfstandige zonder personeel het ultieme doel is van iedereen. Maar er zijn twee heel verschillende categorieën zzp-ers. De eerste groep bestaat uit men sen die graag voor zichzelf willen werken. Die noem ik de 'vrije vogels'. Maar er dreigt een grote tweede groep te onstaan van mensen die niet voor een bestaan als zelfstandige gekozen hebben. Vaak wor den ze zzp-er omdat ze hun baan kwijt zijn geraakt en niet meer aan de bak ko men. Die noem ik de 'vogelvrijen' omdat ze meestal slecht betaald worden, slecht verzekerd zijn en een slechte pensioenrege ling hebben of helemaal niets." Zorgen maakt Smit zich ook over een aan tal kabinetsplannen, zoals de Wet Werken naar Vermogen (Wwnv). Die wet gaat er van uit dat iedereen die kan werken ook moet werken. „Dat principe is op zichzelf gezond. Het is goed om mensen op hun ei gen verantwoordelijkheid te wijzen, en hen, waar mogelijk, op eigen benen te zet ten, maar dat laatste doet het kabinet niet. Op re-integratie van werklozen en begelei ding van wajongers wordt fors gekort. Als je alleen knalhard bezuinigt op uitkerin gen, zoals het kabinet doet, worden men sen juist het kind van de rekening." Hij haalt er het Bijbelverhaal bij over de barmhartige Samaritaan die een melaatse Jaap Smit Geboren: 8 maart 1957 in 't Harde als zoon van een mi litair. Getrouwd. Heeft een zoon en een dochter. Studie theologie in Leiden. Werkte achtereenvolgens als dominee, legerpredikant, dominee, organisatieadvi seur en directeur van Slacht offerhulp Nederland. Sinds 1 jaar voorzitter van de vakbond CNV. Hobby's: saxofoon spelen en zeilen. Tien keer per jaar preekt hij als gastdominee. Smit is lid van het CDA. helpt. „Je kunt zo iemand helpen om over eind te komen en weer op weg te gaan. Maar alleen het matje onder zijn kont uit trekken, zoals het kabinet doet, is niet vol doende. Mensen die het echt niet op eigen kracht kunnen redden, hebben hulp nodig en goede sociale voorzieningen. Dat stuk van het verhaal ontbreekt geheel in het ka binetsbeleid." De Bijbel gebruikt Smit als oud-predikant nog regelmatig. Het is en blijft een bron van inspiratie. „De Bijbel staat vol ijzerster- ke verhalen en metaforen. Verhalen die door de eeuwen heen heel veel mensen ge raakt en geïnspireerd hebben. Ook in deze tijd hebben mensen goede verhalen nodig om hun eigen leven richting te kunnen ge ven." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 89