I S M T A A spectrum 8 I p Zaterdag 3 september 2011 Van dominee tot vakbondsleider. De loopbaan van CNV-voorzitter Jaap Smit (54) lijkt grillig. En toch zit er een duidelijke lijn in, vindt hij zelf. „In alles wat ik gedaan heb, gaat het om mensen en om de goede zaak." door Hans Gertsen foto's Marcel Antonisse/GPD TT1 aap Smit is een vlotte prater. Niet vreemd, want woorden I en taal spelen 9 een grote rol in ^zijn leven. Hij werd do minee na een studie theologie in Leiden. Al had het ook anders kunnen lopen. „Mijn eerste keus was ei genlijk diergeneeskunde, maar daar werd ik voor uitgeloot. Ik ben toen maar theologie gaan doen in de hoop dat ik het jaar daarna alsnog zou worden ingeloot." Het eerste jaar theologie stelde weinig voor. Smit besteedde zijn tijd vooral aan wedstrijdroeien en sleutelen aan oude au to's. Toen hij opnieuw werd uitgeloot voor diergeneeskunde, zette hij zich als nog serieus aan de studie theologie. Achter af gezien is het maar goed ook dat hij op nieuw werd uitgeloot. „Mijn eerste keuze kwam voort uit een soort puberaal idealis me. Een gevoel dat je beter met dieren kunt omgaan dan met mensen. Ik had on dertussen gemerkt dat ik toch beter met mensen overweg kon dan met dieren." Tijdens het derde jaar van zijn studie liet Smit zich door de rector van zijn vroegere middelbare school overhalen om gods dienstles te komen geven. „Dat heb ik vijf jaar met heel veel plezier gedaan. Maar les geven, wilde ik niet mijn hele leven", zegt Smit Dus werd de inmiddels afgestudeer de theoloog op zijn 27e dominee in de Gel derse dorpen Ellecom en De Steeg. „Het was alsof ik in een snelkookpan werd ge gooid. Op zondag ben je benoemd, op maandag krijg je te maken met je eerste overledene en kun je vol aan de bak." Na enkele leerzame jaren werd hij legerpre- dikant in het Duitse Seedorf, destijds een grote Nederlandse legerbasis. Zijn eerste 'dienst te velde' herinnert hij zich als de dag van gisteren. In een nog van de vorige avond naar bier en zware shag stinkende tent hield Smit een dienst voor zo'n 140 dienstplichtigen en hogere militairen. „Ik dacht zelf dat een kort dienstje van 20 of 25 minuten genoeg was en hield een ver haal óver kameraadschap en verantwoorde lijkheid voor elkaar nemen. Toen ik afge rond had, stond een Haagse dienstplichti ge op en zei: 'Hee doom, ouwehoer nog een beetje verder, dit gaat tenminste er gens over. Dat geouwehoer van onze kapi tein de hele week slaat nergens op'." Na vier jaar verruilde Smit Seedorf voor Heemstede. Een forse overgang. „Van de shit van een pantserinfanterie-divisie naar de kak van Heemstede", zoals hij het zelf omschrijft. Een paar jaar later was het tijd voor een volgende stap. „Ik was een goede dominee, werd gezegd. Maar die wereld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 88