/spectrum Een toeristische goudmijn Pelt? Vraag het eens bij de VN! LIBIË Zaterdag 3 september 2011 De Italianen hadden bij de verovering van Libië haar fijn in de gaten dat het land toeristisch een goudmijn kan zijn. Zij begonnen vrijwel onmid dellijk met het bouwen van hotels. Het land is namelijk veel meer dan een zandbak met hier en daar een oliebron. Het land beschikt in de eerste plaats over onmetelijke stranden. Tripoli herbergt het Nationaal Mu seum, dat uitpuilt van vondsten die teruggaan tot de Steentijd. Ten zuiden van de stad ligt de dieren tuin met grote tuincomplexen. De woestijnduinen vormen een uitda ging voor mensen die van crossen en zandsurfen houden. Voor cultuurtoeristen is Libië bij zonder aanlokkelijk. Carthagers, Grieken, Romeinen en Byzantij nen lieten een schat achter aan be zienswaardigheden. Hoogtepun ten op dit gebied van west naar oost: Sabratha. Resten uit Carthaagse, Romeinse en Byzantijnse periode. Werelderfgoed; Leptis Magna. Zeer goed bewaar de Romeinse stad. Werelderfgoed; Tokra. Griekse, Romeinse en By zantijnse resten; Cyrene. Bij deze stad ligt Apollo- nia met de herstelde Apollotempel (7e eeuw). Komt Libië in rustig vaarwater te recht, dan heeft het alle potentie om een toeristische trekker te wor den. Veel Libiërs leven van staats steun en snakken naar werk. Daar zou het toerisme fantastisch in kunnen voorzien. Het land meet 1.759.450 km2. Dat komt neer op 52 keer Nederland. Libië telt erica 6 miljoen inwoners. Dat komt neer op 3 per km2. O ja, er bestaat ook nog een grens geschil met Algerije over een stuk je van 32.000 km2. Even groot dus als Nederland. De bijzonder gave Romeinse stad Leptis Magna ten oosten van Tripoli herbergt indrukwekkende ruïnes. archieffoto GPD hij in 1956 een eredoctoraat ontving, bleef het stil. Wie zijn naam googiet vindt geen boeken of ande re publicaties. Het archief van Pelt biedt evenwel genoeg materiaal voor een lijvige biografie. Jos Beelen schreef voor Dominicus een mooie reis gids over Libië. Ook de wording van'het huidige land wordt genoemd. Aan Pelt wordt nog geen bij zinnetje besteed. Het doet denken aan de in eigen land onbekende Johannis de Rijke (1842-1913). Deze waterstaatkun dige heeft in Japan de status die ir. Lely in Neder land genoot wegens de Zuiderzeewerken. De Rij ke legde in het Verre Oosten 'Deltawerken' aan, zodat zijn naam verplichte kost is op de Japanse basisschool. Om Japanse toeristen te gerieven, ver rees er uiteindelijk in zijn geboortedorp Colijns- plaat een bescheiden beeld. Het is een kopie van een vier meter hoog exemplaar in Japan. In Libië zijn veel straten genoemd naar Adriaan Pelt. Ook een deel van de boulevard van Tripoli draagt zijn naam. In Nederland is hij vrijwel vergeten. De artikelen op deze pagina ontstonden na een toevallige opmerking. „Zeg, heb jij boeken over Li bië?" „Even kijken. Ja, hier een reisgids, nog uit de tijd van vóór Kaddafi. Typisch. Ik kom op verschil lende plekken de 'Adrian Peltstreet' tegen. Zou dat een Nederlander zijn geweest?" Het collectieve geheugen van Nederland is kort Bij het ministerie van Buitenlandse Zaken is geen fotomateriaal beschikbaar; „Vraag het eens bij de Verenigde Naties." Adriaan Peltstraten zoek je in Nederland vergeefs. Voorzover bekend luistert nog geen bospaadje naar zijn naam. Pelt lijkt vrijwel vergeten. Nadat Tunesië Sabratha Benghazi TRIPOLITANIË CYRENAICA Chadames MIDDELLANDSE ZEE Algerije woestijnmeren van Dawada FEZZAN Egypte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 87