5 spectrum Film en Psychiatrie RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE oud nieuws Marjan Berk Zaterdag 3 september 2011 Ambo. Ook is er met hem een magnifieke docu mentaire gemaakt door de NCRV onder dezelf de titel, die ook op dvd te bekijken valt. En zie daar, misschien wel door dit voortschrij dend inzicht treedt Emergis, Centrum voor gees telijke gezondheidszorg Zeeland, bij hun 15-jarig jubileum, via Film by the Sea naar buiten! De in tentie van de nieuwe visie op de langdurige inte grale zorg vindt smoel in de film At least it should have some bubbles van Marieke Helmus, filmmaak ster en verslavingsarts in de Jellinekkliniek, die voorafgegaan van een inleiding en eventueel een nagesprek op Film by the Sea wordt gepre senteerd. Leo Hannewijk, directeur van Film by the Sea, vindt film en psychiatrie een bijna van zelfsprekende combinatie, zodat in de program mering van het festival een rijk aanbod aan films, die met dit thema kunstzinnig en opwin dend voor de dag komen, is opgenomen. Voor beeld? One Jlew over the cuckoo nest, met de verruk kelijke Jack Nicholson in de hoofdrol is er maar één uit een interessant aanbod. En zelf heb ik ook de beste herinneringen aan de magnifieke Hitchcockfilms als Spellbound en Vertigo. Ondanks de extreem zompige zomer, (waarvan ik zojuist hoorde dat het de natste zomer sinds 1906 is geweest) zijn er een paar buitengewoon posi tieve gebeurtenissen gepasseerd, waarover ik hier graag wil berichten. In juni mocht ik in Le lystad de opening bijwonen van het tweede dorp voor mensen met schizofrenie, een woon- centrum voor dertig personen die hier voorgoed een plek vinden waarin tegemoet wordt geko men aan de specifieke behoefte voor deze nog steeds groeiende groep van lijders aan deze her senziekte. En vorige zaterdag mocht ik in Leus den de opening van het nieuwe wooncentrum 'Plus Wonen' voor mensen met schizofrenie bij wonen. In aanmerking genomen, dat er officiële cijfers bekend zijn waaruit blijkt dat één op de honderd mensen deze ziekte krijgen, is het een gunstige ontwikkeling dat er eindelijk de brood nodige ruimte wordt gecreëerd voor deze speci fieke chronische patiënten Zes jaar geleden wist Anna Zanstra, moeder van een zoon, die een lange wanhopige tocht door verschillende instellingen achter de rug had, sa men met de ouders van kinderen met schizofre nie, en een aantal betrokkenen, alle weerstan den die er bij de GGZ tegen deze woonvorm heersten te overwinnen, haar droom te verwe zenlijken. Ondanks alle negatieve geluiden, die op voorhand een mislukking voorspelden, vier de het A-complex in Almere deze zomer zijn zes jarig bestaan. Groot succes! Als moeder van een zoon met schizofrenie kan ik dit voor de volle 100 procent beamen! De be woners leiden hier een zelfstandig leven, terwijl er 24 uur per dag professionele zorg aanwezig is. En iets wat door de officiële psychiatrie altijd werd ontkend, er is hier een grote mate van on derlinge soiale betrokkenheid. Als pilot-project ook geslaagd, want nog geen vier maanden later zijn er nu boven de rivieren drie van deze woon- centra, terwijl ook in Breda en 's-Hertogenbosch al verschillende plekken operationeel zijn. In Vij verdal in Maastricht heeft psychiater Detlef Pe- try zijn steentje bijgedragen in het veranderen van de inzichten over chronische psychiatrische patiënten door zijn boek Uitbehandeld maar niet Afgeschreven, in maart uitgekomen bij Uitgeverij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 85