Ambassadeur wijst de weg naar school 3 spectrum Bellers laten geld liggen Thermphos op vingers getikt Geen wilde dieren in circus Maatschappelijk probleem Zaterdag 3 september 2011 Korte zinnen, eenvoudig woordge bruik en een schreefloos lettertype maken teksten leesbaarder voor laaggeletterden. De PZC selecteer de vier berichten uit de krant van vandaag. Die zijn hiernaast her schreven voor laaggeletterden. De krant kreeg steun van Zeeuwse am bassadrice Diny Weststrate uit Goes. DEN HAAG - Mobiele bellers kunnen veel geld verdienen door over een telefooncontract te onderhandelen. Elke abonnee heeft een 'klantwaarde'. Hoe hoger de winst, hoe hoger de klantwaarde. Als een klant zijn abonnement wil opzeggen, mag een verkoper kortingen geven. „Consumenten kennen dit sys teem niet", zegt onderzoeksbureau Telecompaper. Vooral klan ten die veel buiten de bundel bellen zijn interessant. Maar er verandert veel, want internetabonnementen worden duurder. Eerst verdienden de aanbieders vooral aan bellers en niet aan mensen die veel internetten op hun mobiel. Die betaalden al leen een vast bedrag. Maar nu gaan ze betalen ze voor gebruik per MB. (pagina 1) MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft Thermphos uit Vlissingen op de vingers getikt. Het bedrijf stootte dit jaar veel te veel dioxine uit. Als de producent van fosfor dat weer doet, krijgt het bedrijf een boete. Die is maximaal 1,5 miljoen euro. Daarnaast mag Thermphos dit jaar óók vijf dagen meer dioxine uitstoten dan mag, zegt de provincie. „Dat klinkt te genstrijdig", erkent het bestuur van de provincie. Maar dat is het niet. Het bestuur hoopt juist dat deze maatregel zal hel pen. Het bedrijf kan deze vijf dagen gebruiken om proeven uit te voeren. Dan kunnen ze op de lange termijn de uitstoot verlagen. Ook tijdens deze dagen komt de volksgezondheid niet in gevaar. (pagina 2) MIDDELBURG - Gemeenten moeten circussen met wilde dieren verbieden. Dat vinden de Partij voor de Dieren en de Dierenbe scherming Zeeland. Dat kan door geen vergunning meer te ge ven. Het dierenwelzijn wordt ernstig aangetast, beweren ze. „Wie naar een circus gaat, houdt dierenleed in stand", zegt voor zitter Jack van Bruggen van de Dierenbescherming Zeeland. Joachim Neumann van Circus Renz is het er niet mee eens. Zijn circus geeft nog twee dagen voorstellingen in Middelburg. Vol gens hem zorgt het circus goed voor de dieren. „Die mensen zitten vol vooroordelen", zegt hij. „Ze komen nooit kijken en praten elkaar allemaal na." (pagina 1, 2 en 3) MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten moeten binnenkort de aanpak van de laaggeletterdheid in Zeeland overnemen van de provincie. Als ze dat niet doen, bestaat de kans dat het project mislukt. Dat staat in een rapport over het beleid van de afgelo pen vier jaar. Gemeenten zullen samen jaarlijks 40.000 euro kwijt zijn aan het project. 'Dat is een dubbeltje per inwoner", staat in het rapport. Stoppen kan niet, zegt gedeputeerde Ge orge van Heukelom van onderwijs. „Laaggeletterdheid is een groot maatschappelijk probleem." Hij waarschuwt dat sommige mensen straks niet meer mee kunnen komen, omdat de maat schappij snel verandert. (pagina 31) Een op de tien leest moeizaam cftö0*1' Naar schatting 37.000 Zeeuwen hebben moeite met lezen en schrijven. Dat is een gemiddelde van een op de tien. Een derde is al lochtoon. Zeeland wijkt nauwelijks af van het landelijke gemiddelde. Laaggeletterden kunnen door hun gebrekkige lees- en schrijfvaardigheden slecht in de samenleving functioneren. De krant lezen, een treinkaartje kopen, pinnen of boodschappen doen kunnen een hindernis zijn. Laaggeletterdheid kost de Nederlandse samenleving jaarlijks 537 miljoen euro aan onder meer sociale uitkeringen en gezondheids zorg. De Week van de Alfabetisering vindt dit jaar van 5 tot en met 10 september plaats. Prinses Laurentien is zaterdag 10 september in het Koninklijk Theater Carré in Amsterdam aanwezig bij het slotevenement van de Week van de Alfabetisering. Tijdens dit evenement wordt de lengte van het Langste Gedicht van Nederland bekendgemaakt. Tijdens deze week toert een speciale Weekbus door het land. Dinsdag 6 september staat de bus voor de bibliotheek in Middelburg, van 15.40 uur tot 16.30 uur. Burgemeester Koos Schouwenaar van Middelburg is er gast van de dag. Om meer bekendheid te geven aan het pro bleem van laaggeletter- de volwassenen in de provincie, wordt ge werkt aan het opzetten van een Zeeuws ambassadeursnetwerk. De lo kale tak van de vakvrouwen serviceor ganisatie Soportimist International heeft de taak op zich genomen om dit netwerk te coördineren en financieel te ondersteunen. „Het streefbedrag is 10.000 euro", zegt Bep Huijbregtse van de Zeeuwse Sor- optimisten. „Daar gaan we gewoon voor, dat gaan we halen. We zijn nu bezig met de organisatie van een Zeeuwse Korenavond in theater De Mythe in Goes op 12 november. En we gaan luxe fairtrade chocoladeletters ver kopen. De opbrengst van de entree- kaarten, de sponsoring en de verkoop van de letters gaat naar dit project" Het ambassadeursnetwerk is een ge organiseerde groep laaggeletterden, die al de moed hadden om hun basisvaar digheden lezen en schrijven bij te scho len. Het is de bedoeling dat de groep ambassadeurs andere laaggeletterden over de streep trekt om ook scholing te volgen. „Ze krijgen mediatraining om zichzelf als ex-laaggeletterde te pre senteren." De Soroptimisten selecteren uit hun gelederen coördinatoren, die de ambassadeurs zullen coachen en be geleiden. Een van de ambassadeurs is Adri Berre- voets, die in het interview op deze pa gina zijn verhaal doet. „We hebben nu drie ambassadeurs voor Zeeland, maar het is de bedoeling dat het er meer worden", zegt Joyce Bommer van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zee land (RPCZ) in Vlissingen. Samen met collega Emile Eshuis leidt zij de uitvoe ring van het Zeeuwse Aanvalsplan Laaggeletterden. Op 12 november wor den de Zeeuwse ambassadeurs aan het publiek voorgesteld. Ook landelijk am bassadeur Koos Vervoort, die onlangs het boekje Dit is pas het begin liet opte kenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 83