361 sport Oranje als roofdier naar een hi StZidl Rus roemloos ten onder Bokaal jaspers superieur tegen De Bruijn EK-KWALIFICATIE Het Nederlands elftal boekt een monsterzege op San Marino. De teller stopt pas bij el£ Robin van Persie neemt vier treffers voor zijn rekening. van Spanje zaterdag 3 september 2011 door Jan Dagevos De eindstrijd van de US Open tennis volgende week zou wel eens heel saai kunnen worden. Tenzij de organisatie alsnog be sluit om de trofee pontificaal langs het centre court te plaatsen. Een beker in het zicht blijkt immers een verlammende werking te heb ben op de topfavoriet en geeft de underdog meer kansen. Deze opmerkelijke ontboezeming komt van Erik Bijleveld, als onder zoeker verbonden aan de Universi teit Utrecht. Vanuit de psycholo gie was hem al langer bekend dat mensen gevoelig zijn voor belonin gen, zelfs als deze heel subtiel zijn. Het kan tot verbetering van de prestaties leiden, maar tegelijker tijd kan het ook afleiden. Bijleveld wilde wel eens weten hoe dat in de topsport zit en verza melde daarom statistieken van pro fessionele tennistoernooien. Ook benaderde hij toernooidirecteuren met de vraag of de trofee - toch vaak een onbeduidend detail - wel of niet zichtbaar voor de finalisten was opgesteld naast de tennisbaan. En wat bleek? Favorieten presteren gemiddeld beter dan underdogs, behalve als er heel veel geld te win nen valt én de trofee in het zicht van de spelers staat. 'De trofee her innert de favoriet eraan dat er veel op het spel staat, terwijl hij of zij zich eigenlijk zou moeten concen treren op het tennisspel zelf De speler is dus met twee dingen tege lijk bezig, wat niet bevorderlijk is voor de prestatie', constateert Bijle veld. En omdat favorieten meer on der druk staan, zijn zij in hogere mate vatbaar voor dit soort aflei ding dan de underdog. Voor alle zekerheid toch nog maar even een steekproef gedaan en wat blijkt? Lang niet altijd gaat de vlie ger van Bijleveld op. Neem nu Wimbledon, waar de beker pas na de finale uit de coulissen wordt ge haald en waar de favoriet dus niet wordt afgeleid. Bij de jongste uitga ve ging topfavoriet Rafael Nadal echter onderuit tegen de under dog van dat moment, Novak Djo- kovic (4-6,1-6, 6-1 en 3-6). Roland Garros dan. Daar staat de beker wel in het zicht, hetgeen funest zou zijn voor de topfavoriet. Nou niets was minder waar bij de uitga ve in 2011. De als eerste geplaatste Rafael Nadal maakte korte metten met de nummer drie van de plaat singslijst Roger Federer (7-5, 7-6, 5-7 en 6-1). SUWON - lean Paul de Bruijn is in het hoofdtoernooi van de wereld beker driebanden in het Koreaan se Suwon genadeloos weggespeeld door regerend wereldkampioen Dick Jaspers. Het werd 3-1. Het verschil in de partij van vrij dagmorgen (4.00 uur Nederlandse tijd) was schrikbarend. Even had Jaspers nodig om de tafel te leren kennen en won De Bruijn de eer ste set met 15-7. Daarna was het snel gedaan met de Zeeuwse hoop. Jaspers rammelde in negen, vijf en tien beurten de resterende 45 caramboles bij elkaar en De Bruijn bleef als versteend aan zijn stoel gekleefd. Hij kwam aan een gemiddelde van 0.909. Gregory van der Wiel speelde gisteravond zijn 25e interland. Wesley Sneijder maakt de historische tiende treffer. foto Robert Vos vmaBB&m&awwmsa ponferrada - De Zwitserse wiel renner Michael Albasini heeft giste ren de dertiende etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. De coureur van HTC-Highroad toon de zich in de spurt de sterkste van een omvangrijke kopgroep. Hij bleef de Italiaan Eros Capecchi en de Spanjaard Daniel Moreno voor. Albasini maakte deel uit van een kopgroep, die aanvankelijk uit zo'n dertig coureurs bestond. Ook Mare de Maar behoorde tot de vluch ters, maar hij kwam in de straten van Ponferrada te kort voor de dag zege. De renner van Quick-Step deed op 2 kilometer van de finish nog een ultieme poging het dag succes op te eisen, maar zijn aan val werd gecounterd. De Maar, die met een Curaqaose licentie fietst, eindigde uiteindelijk als toe. De Brit Bradley Wiggins behield de rode trui. new york - Arantxa Rus heeft niet opnieuw voor een stunt kun nen zorgen op een grandslamtoer- nooi. Na haar verrassende zege op Roland Garros op de Belgische Kim Clijsters was de tennisster uit Monster in de tweede ronde van de US Open niet opgewassen te gen de Deense Caroline Woz-- niacki. De nummer één van de we reld won de partij in het Arthur Ashe Stadium met 6-2 6-0. Toch was het krachtsverschil min der groot dan de cijfers deden ver moeden. De 20-jarige Rus kreeg wel degelijk kansen tegen Woz- niacki. In het begin van de partij brak de Nederlandse twee keer door de service van haar opponen- te. Bij Rus overheerste na afloop daarom het gevoel dat er mis schien wat meer in had gezeten. „In de eerste set ging ik goed mee. Ik kreeg ook vaak breekkansen. Het is zonde dat ik niet bij kon blij ven. Het is nu toch wel even ba len", bekende Rus. In de tweede 'set nam Wozniacki het initiatief over en had Rus niet veel meer in te brengen. Toch was de Deense topspeelster onder de indruk van haar tegenstandster. „Ze is links handig en daardoor toch een lasti ge speelster. Ze deed het goed, maar ik denk dat mijn ervaring de doorslag gaf" Ondanks haar uitschakeling kan Rus terugkijken op een redelijk ge slaagd toernooi. In de eerste ronde versloeg ze de Russin Elena Vesni- na, die aanzienlijk hoger staat op de wereldranglijst. Voor Rus was het de derde keer dit jaar dat ze bij een grandslamtoernooi de eerste ronde overleefde. Onder leiding van haar coach Ralph Kok heeft ze dit jaar behoorlijk wat progressie gemaakt en keerde terug in de top ïoo van de wereldranglijst. Vera Zvonareva plaatste zich giste ren als eerste voor de vierde ronde van de US Open. De als tweede ge plaatste Russin trof in de Spaanse Anabel Medina Garrigues een lasti ge tegenstandster, maar won toch in twee sets: 6-47-5. De verliezend fmaliste van. vorig jaar stuit in de volgende ronde op de winnares van de partij tussen de Duitse Sabine Lisicki en de Amerikaanse Irina Falconi. Bij de mannen benaderde Novak Djokovic de perfectie. De Servi sche tennisser schakelde met mees terlijk spel zijn Argentijnse tegen stander Carlos Berlocq uit. Na drie sets stapte de torenhoge favoriet de baan af in het Arthur Ashe Sta dium: 6-0 6-0 6-2. „De eerste twee sets waren per fect. Ik had niet beter kunnen spe len", zei de 24-jarige nummer één van de wereld na afloop van zijn korte galavoorstelling. „Ik maakte de punten wanneer het moest, sloeg veel winners, mijn service was goed en mijn return was ge weldig. Ik voelde me fantastisch."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 70