Terneuzen en Gaoyou vullen band beter in Noordstraat ziet er 261 zeeland Verbreding zuidelijk deel tunnelweg begint Raadslid Van Boom wil invoering zomerschool Blij Ter gelegenheid van de feestelijke opening van de vernieuwde Noordstraat in Axel worden de klanten vandaag in de watten gelegd. almanak zaterdag 3 september 2011 DELEGATIE Bezoek uit zusterstad Gaoyou VERWENDAG door Raymond de Frel TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen ontvangt in oktober of novem ber een delegatie uit de Chinese in dustriestad Gaoyou. Terneuzen en Gaoyou gingen vo rig jaar september een samenwer kingsverband (een Memorandum of Understanding) aan, maar over de concrete invulling hadden bur gemeester Jan Lonink en zijn colle ga Xia Zheng Xiang van Gaoyou het nog niet gehad. „Het is natuur lijk de bedoeling dat we er allebei beter van worden, zoals ook veel Brabantse steden inzetten met een zusterverbintenis met Chinese ste den", aldus Lonink. Een delegatie, met daarin onder meer de vi- ce-burgemeester en vertegenwoor digers uit het onderwijs en de zorg, gaf aan graag langs te komen. Daar stemde Terneuzen niet één-twee-drie mee in. „We wil den wel graag de doelstelling van dit bezoek helder hebben. Inmid dels hebben zij aangegeven interes se te hebben in zonne-energie, ver lichting, elektrische gereedschap pen, kleding, havenwerk en de che mische industrie. Dat zijn voldoen de aanknopingspunten om ons sa menwerkingsverband een serieuze invulling te geven", aldus Lonink. Gaoyou ligt in het achterland van Shanghai, telt een kleine miljoen inwoners en heeft een open ver binding met de Oost-Chinese Zee. Eind vorig jaar bezocht ook al een delegatie uit Gaoyou Terneuzen. Toen werden onder meer scholen gemeenschap De Rede en het ha vengebied aangedaan. „Op het ge bied van onderwijs zouden er bij voorbeeld uitwisselingen tussen leerlingen kunnen plaatsvinden. Maar voor ons is vooral heel be langrijk dat we beiden een haven gebied zijn. De Chinezen zoeken uitvalslocaties voor handel in Euro pa. Hopelijk leidt het uiteindelijk ergens toe dat we nu van beide kanten vertrouwen opbouwen." door Martijn de Koning TERNEUZEN - De NV Westerschel- detunriel begint maandag met werkzaamheden voor de verdubbe ling van de Zeeuws-Vlaamse kant van de Westerscheldetunnelweg. Het gaat om het gedeelte tussen de tunnel en de ongelijkvloerse kruising (viaduct) met de Binnen dijk. Daar wordt de weg over een paar jaar aangesloten op de toe- voerweg naar de nieuwe Sluiskil tunnel. Komende week vinden voorberei dende werkzaamheden plaats. Er wordt tijdelijke werkverlichting ge plaatst en er komt een stalen af scheiding tussen rijstroken, om zo doorgaand verkeer en werkverkeer te scheiden. Daarna begint de daadwerkelijke verbreding van de weg naar twee keer twee rijstro ken. Vanwege het werk is de tunnelweg in de nacht van maandag tot dins dag, tussen 21 en 5 uur, in beide Oh wat was-ie jaloers, die werkne mer op dat kantoor in Terneuzen. Al jaren stond in de kantine van de hoofdvestiging in Middelburg een ta felvoetbalspel, waar de collega's die daar werkzaam zijn, gretig gebruik van maken. Zou hier toch ook leuk zijn, meende de Terneuzenaar. Deze week kwam z'n wens uit. Een bekende had nog een overbodig voet balspel, en met vereende krachten werd het gevaarte naar het kantoor vervoerd. De Terneuzenaar wist niet hoe snel hij de poten aan de tafel moest zetten en daagde zijn collega's vervolgens met grote woorden uit. Het eerste potje won-ie nog. Daarna verloor hij, met uitslagen als 10-4 en 10-6. Zelden is hij zo blij geweest dat het weekend is. door Eugène Verstraeten De Noordstraat in Axel ligt er na een rigoureu ze opknapbeurt weer gelikt bij. Afgelopen Ko ninginnedag konden de auto's er alweer door, maar gisteren werd de belangrijkste Axelse winkel straat feestelijk heropend. De winkeliers en inwoners zijn blij met het nieuwe straatbeeld, dat er door de toepassing van klas sieke klinkers in verschillende kleu ren wat rustiek uit ziet. Gezelliger ook dan de wat betonachtige aan blik van voorheen. Maar of dat nou meer winkelend publiek trekt? De Noordstraat is nooit een flaneerstraat geweest. Veeleer ko men mensen er heen om in de ge specialiseerde zaken gerichte aan kopen te doen. Daarom ook vin den de meeste ondernemers het een goede zaak dat sinds een paar jaar het autoverkeer weer terug de straat in mag. „Dat geeft wat leven digheid en mensen willen hun au to toch altijd zo dicht mogelijk bij hun plaats van bestemming parke ren", zegt Dick Oggel van Ot en Sien kinderkleding en bestuurslid van ondernemersvereniging Axclu- sief „Maar de opknapbeurt is echt een verbetering, de klanten zeg gen het ook. Het is gezelliger ge worden. Vanwege het materiaalge bruik oogt de straat ook wat min der breed." Oggel vindt het wel jammer dat de bloembakken zijn verdwenen. Ze zijn door de gemeente verwijderd vanwege bezuinigingen op het groenonderhoud. „Ik wil de vol gende vergadering voorstellen om bloembakken aan de lichtmasten te hangen, zoals je dat in andere plaatsen ook wel ziet. We hebben daar als Axdusief geen geld voor, dus zullen die bakken door de ge zamenlijke ondernemers betaald moeten worden." Aan de facelift van de straat hoe ven de winkeliers niet mee te beta len. Na de vorige herinrichting moesten ze wel zo'n vijftien jaar baatbelasting betalen, maar sinds de rechtbank de gemeente Breda terugfloot waagt de gemeente Ter neuzen zich niet meer aan het hef fen van baatbelasting. „Het was wel nodig hoor dat de richtingen dicht. In de nacht van woensdag op donderdag geldt dat voor verkeer dat uit de tunnel komt. Verkeer wordt omgeleid via het busstation bij Terneuzen. Daarnaast is er vanaf maandag tot eind dit jaar een verbod van kracht voor verkeer dat breder is dan 2,80 meter en vanuit de tun nel komt. Vanaf 1 november geldt die beperking in beide richtingen. Ook wordt voor alle verkeer een snelheidsbeperking ingevoerd. Het bedrijf benadrukt dat de tun nel zelf nooit wordt afgesloten voor de werkzaamheden. Het project wordt uitgevoerd door aannemer H4A uit Sas van Gent. NV Westerscheldetunnel ver wacht dat de werkzaamheden een klein jaar duren en half 2012 klaar zijn. De tunnelweg aan Zuid-Beveland- se zijde werd eerder dit jaar al ver dubbeld. De benodigde grond is al sinds de aanleg van de tunnel, in 2003, in bezit van het bedrijf Tip? redactie@pzc.ni Wethouder Co van Schaik en Peter Snoodijk 'openen' de Noordstraat door Martijn de Koning TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen moet zich inzetten om op haar grondgebied een zomer school voor basisschoolleerlingen mogelijk te maken. Dat vindt raadslid Giel van Boom (TOP Ge meentebelangen). Op een zomerschool gaan kinde ren tijdens de zomervakantie op vrijwillige basis naar school. Van Boom ziet verschillende voorde len: kinderen die goed kunnen Ie ren, kunnen zich specialiseren en leerlingen met een achterstand kunnen die inhalen. Bovendien kan het ouders de kosten voor kin deropvang besparen. Van Boom vraagt de gemeente onderzoek te doen naar de behoefte aan een zo merschool. Ook wil het raadslid dat de gemeente subsidiemogelijk heden bekijkt en vraagt Van Boom of Terneuzen zelf geld be schikbaar wil stellen. Van Boom vindt wel dat het even tueel opzetten van een zomer school niet alleen een gemeentelij ke taak is. Scholen, maar ook eige naren en beheerders van sportac commodaties en sportverenigin gen kunnen faciliteren. De meente kan ook zelf gebouwen be schikbaar stellen, meent Van Boom. straat weer eens goed werd aange pakt", zegt Flip van Aalst van de gelijknamige speciaalzaak in schoe nen en lederwaren. „De uitstraling van de straat is veel verbeterd. De meeste ondernemers zijn er heel tevreden over. Logisch, want de mensen die hier werken en wo nen hebben volledige inspraak ge had bij de plannen." „Het is inderdaad heel netjes ge worden", beaamt Jogi Deij van De- www.pzc.nl iTr ïïfflgglWM MEEST GELEZEN 1Dode en gewonden bij Oostburg 2. Wasbeerhond in Saeftinghe 3. Telefoon Oud Sluis roodgloeiend Z2 Kijk drie keer per dag naar het laat ste Zeeuwse nieuws in twee minuten via onder meer www.z2.nl ge- TIPS NAAR zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60