321 familie Huiswerk maken doe je samen JX Ervaar wonen in Veerhaven Kruiningen v arcus Huiswerktips voor ouders Veerhaven Maak nu een afspraak www.ErvaarVeerhaven.nl verkoop: stad^zeeland 0113 - 211 147 MAKELAARS 0118 - 650 575 zaterdag 3 september 2011 Ook met huiswerk maken blijkt: oefening baart kunst. foto Koen Suyk/ANP Of kinderen huiswerk maken, is afhankelijk van hun inzet én die van hun ouders. „Laat je door je kind niet wegsturen, maar vraag altijd of je nog iets moet overho ren." door Mandy Pijl Als wij later huiswerk krijgen, maken wij dat wél meteen", riep de tweeling Liam en Tara als hun ouders met hun oudere broer Joshua onenig heid hadden omdat die zijn huiswerk niet wilde maken. Dat zouden zij heel anders aanpakken, namen ze zich voor. Hun moeder Conny Visser lacht erom. In middels heeft ze met de tweeling, die nu in groep zes van de basisschool zit, dezelfde strijd gehad als met haar oudste zoon. „Als zij op vrijdag met huiswerk thuiskomen, gaan ze daar echt niet meteen mee aan de slag." Ze heeft afspraken met de twee ge maakt. „Elke zondagochtend doen ze hun maakwerk. Wat et geleerd moet worden, verdelen we samen met hen over de week." De betrokkenheid van ouders bij het huis werk van hun kinderen, is volgens voorma lig basisschoolleèrkracht Paulien van Kem pen - ze heeft een praktijk voor remedial teaching en huiswerkbegeleiding - belang rijk „Basisschoolkinderen, maar zeker ook pubers in het voortgezet onderwijs, hebben veel afleiding van dingen die erg belangrijk voor ze zijn. Zoals hun uiterlijk en sociale contacten. Dat is normaal; het hoort bij de puberteit. Maar dat betekent dat ouders er voor moeten zorgen dat kinderen hun huis werk maken." Het puberbrein heeft bovendien moeite met plannen, vertelt pedagoog Corine Bel. „Onderzoek heeft uitgewezen dat het puber brein echt een kleine chaos is. Van een ver mogen om vooruit te kunnen denken, is nog weinig sprake. Of het nou strijd ople vert of niet, veel pubers hebben hulp nodig bij het plannen, maken en leren van huis werk." Dus moeten ouders zich niet door hun kinderen laten wegsturen, vindt Bel. „Je maakt hun eten, doet hun was én je kijkt samen het huiswerk na. Zo vanzelfspre kend moet het zijn. Neem die verantwoor delijkheid en vraag altijd even: 'Moet ik je nog overhoren?' Want ga er maar vanuit dat het moeilijk is na een schooldag de disci pline te vinden om huiswerk te maken." Die zorg voor het huiswerk moet volgens Van Kempen nadrukkelijk wel een gedeelde verantwoordelijk zijn. „Geef je kind de ver antwoordelijkheid, door samen een plan ning te maken en een vast overhoormo- ment af te spreken. Op die manier komt er ook routine in het maken van huiswerk. „Gaat het goed, dan laat je je kind steeds meer los, zonder dat je de controle verliest. Cijfers kunnen een controlemiddel zijn. En komt je kind met een onvoldoende thuis, praat erover. Vraag wat je er samen aan kunt doen. Op die manier help je hem, maar laat je de verantwoordelijkheid bij hem." Met het opbouwen van die routine kunnen ouders volgens Bel wel het beste al op de basisschool beginnen, om te voorko men dat het op de middelbare school mis gaat. Ook voor kinderen die op de basis school met weinig moeite goede resultaten halen, is dat belangrijk. „Basisschoolkinderen die op de ochtend van een overhoring hun leerwerk inkijken en fluitend een tien halen, die doen geen er varing op met 'leren leren'. Ze leren niet hun huiswerk in stukjes te hakken en over de week te verdelen." Dit heeft als risico dat het op de middelbare school misgaat. „Het gevolg kan zijn dat ze faalangst ontwikkelen of helemaal niks doen." Maak met jé kind een "planning waarbij je het huiswerk over de week verspreidt. Zorg voor afwisseling: laat hem de tafels op de trap oefenen (elke tree een som). De computer biedt oefeningen op sites als www.digischool.nl en www.leestrainer.nl. Als huiswerk een strijd is en blijft, kun je je kind opgeven bij een huiswerkinstituut. Thuis ben je de spanning kwijt en hij maakt toch zijn huiswerk. Let bij de keuze voor een middelbare school op wat er aan huiswerkbegeleiding wordt geboden. ...üw thuishaven Direct beschikbaar uit fase 1: 3x koopappartement 4x huurappartement 2x penthouse 1x boulevardwoning 2x vrijstaande woning De Westerschelde als uw achtertuin... Dat valt niet in een advertentie uit te drukken, dat moet u gewoon komen ervaren. voor een bezichtiging l DINGEMANSE Ontwikkeling: PXOJSCTONTWIKKEtlHG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56