binnenland 15 'Links likt vingers af bij maatregelen Mark Rutte' Bouw kolencentrale Eemshaven mag verder EU-parlement: helderheid over maatregelen terreur |^by0CP3 De wolf rammelt aan de voordeur 'Dit kabinet is keihard aan het nivelleren' 'Laat het kabinet eerst maar eens de gaten in de begroting dichten' van festivaldirecteur Leo Hannewijk film bv IHEsea zaterdag 3 september 2011 Rendert Algra, voorzitter vakbond De Unie D66-leider Alexander Pechtold door Frits Bloemendaal Premier Mark Rutte foto anp den haag - De werkzaamheden aan de nieuwe kolencentrale van RWE/Essent in de Groningse Eemshaven kunnen doorgaan. Hoewel de Raad van State vorige week de natuurbeschermingsver gunning voor de centrale vernietig de, hoeft de provincie Groningen de energiereus geen bouwstop op te leggen. Dat heeft de Raad van State gistermiddag bekendge maakt. Greenpeace en Natuur 8c Milieu hadden geëist dat de provin cie Groningen RWE/Essent zou dwingen het werk aan de kolen centrale, die half is afgebouwd, te staken. Volgens hen is er sprake van illegale bouw nu er een streep is gehaald door de natuurvergun ning. Volgens de Raad van State hebben de milieuorganisaties de provincie onvoldoende tijd gege ven om een beslissing te nemen over een bouwstop. Een termijn van drie dagen is niet redelijk, al dus de-raad. Verder oordeelt het bestuurscollege dat de stelling dat verstorende werkzaamheden wor den uitgevoerd die mogelijke effec ten hebben op de zeezoogdieren, niet toereikend is. Ook vindt de Raad van State het van belang dat Essent heeft besloten om voorlo pig geen werkzaamheden uit te voeren aan de koelwateruitlaat en ook het heien te stoppen. brussel - Het EU-parlement wil van de Europese Commissie in zicht in alle antiterreurmaatrege len die na 11 september 2001 zijn getroffen. Namens het parlement heeft D66-Europarlementariër Sophie in 't Veld een rapport opgesteld met vragen waarmee de parle mentsleden al geruime tijd worste len. Worden aanslagen werkelijk voor komen met de drastische antiter reurmaatregelen in Europa? Is het vloeistoffenverbod voor vliegtuig passagiers wel effectief? En hoe duur zijn al die maatregelen eigen lijk? In 't Veld vraagt de Europese Commissie om de maatregelen eens nuchter tegen het licht te houden. Het Europees parlement stemt medio september over het verslag. „Laten we even pas op de plaats maken en kijken of alles werkt en wat het oplevert", stelt In 't.Veld. „Ook hebben we nauwelijks in zicht in de kosten." Volgens de D66'er gaat het om miljarden. Al leen de unie trekt er al bijna twin tig keer meer geld voor uit dan tien jaar geleden. den haag - Terwijl de linkse par tijen hun messen slijpen om de ko mende begroting van het kabi- net-Rutte als asociaal weg te zet ten omdat de zwaksten in de sa menleving het hardst worden ge troffen, klinkt bij vakbond De Unie een heel ander geluid. „Dit kabinet is keihard aan het nivelle ren", zegt voorzitter Rendert Al gra. Algra, voormalig Tweede Kamerlid voor het CDA, vindt de signalen die hij uit politiek Den Haag krijgt 'onrustbarend'. Zo is uitgelekt dat het kabinet gaat korten op de kin derbijslag en dat het dit deels com penseert door het kindgebonden budget te verhogen. Maar dat laat ste is in tegenstelling tot de kinder bijslag inkomensafhankelijk: wie meer verdient, krijgt minder - of helemaal niets. De middeninko mens zijn hiervan de dupe, zegt Algra. Eenzelfde effect heeft de bezuini ging op de bijdrage voor chronisch zieken en gehandicapten: het bud get van 580 miljoen euro wordt naar verluidt gehalveerd. Maar niet nijmegen - Is de wolf werkelijk te rug in Nederland? Voor ecoloog en wolvenkenner Leo Linnartz is het niet zozeer de vraag óf het dier na ruim een eeuw zijn rentree maakt in ons land, maar wanneer. Linnartz, werkzaam bij natuuror ganisatie ARK, denkt dat de wolf die de afgelopen week in Duiven zou zijn gespot, een zwervend exemplaar is dat op zoek is naar een nieuw territorium en vanuit Duitsland de grens is overgesto ken. Dat zou volgens hem ook ver klaren waarom er ondanks inten sief speurwerk geen andere sporen van het dier bij Duiven zijn aange troffen. Een zwervende wolf kan volgens Linnartz per dag wel 50 ki lometer afleggen: „Het is goed mo gelijk dat de Duivense wolf weer is teruggezworven naar Duitsland, aangezien de polderomgeving van Duiven niet écht geschikt is voor wolven. Deze dieren hebben graag een halfopen landschap, begrensd met dichte bossen zoals het Reichs- wald op de grens van Nederland en Duitsland en de Veluwe. Daar leven zwijnen, reeën en herten, dus genoeg te eten." ARK en Duit se wolvendeskundigen zijn er na bestudering van wazige foto's niet voor de volle 100 procent zeker van dat het in Duiven gefotogra feerde dier daadwerkelijk een wolf is. Mensen hoeven volgens wolven kenner Jos de Bruin niet bang te zijn: „De 20.000 wolven in Europa zijn schuw, want ze zijn door de mens verjaagd. Ze vallen niet aan." iedereen wordt evenveel gekort, liet PW-Kamerlid Fleur Agema weten: het budget wordt inko mensafhankelijk. Dat Agema uit de school klapte over de stukken voor Prinsjesdag, kwam omdat de PW werd be stookt met e-mails van verontrus te kiezers. Hoe dan ook, hier zijn de middeninkomens de dupe, con cludeert Algra. Temeer daar ook de toeslag voor kinderopvang sterk wordt verminderd, en de grens waarbij inkomens onder de hoog ste belastingtarief (52 procent) gaan vallen, vanaf 2012 wordt ver laagd. Dit laatste levert de schat kist 150 miljoen euro per jaar op, waarmee de lagere inkomens moe ten worden gecompenseerd. „Wij vinden als vakbond voor de middeninkomens dat het kabinet niet alleen oog moet hebben voor de laagste inkomens, maar ook voor de werkende Nederlanders", zegt Algra. „Deze mensen hebben op de WD en de PW gestemd en worden nu teleurgesteld." Waarom noemt hij zijn eigen CDA niet, dat toch ook tekent voor dit beleid? „Daar hebben niet zoveel mensen op gestemd, hè? mmmmmmaamMmwwfBamBSE Maar het is waar, het CDA is abso luut ook verantwoordelijk voor de nivellering. En dat valt mij tegen. Het CDA had er nooit mee akkoord moeten gaan dat de kin derbijslag, stiekem via een U-bocht, inkomensafhankelijk wordt gemaakt." Algra ergert zich er ook aan dat het kabinet de belas- ring voor zeer hoge inkomens niet heeft geschrapt. Het kabinet-Rutte heeft de kans laten lopen er een dikke streep door te zetten, vindt Algra. „Het zijn al met al sneaky operaties waarmee je systemen ten nadele van middeninkomens creëert. Links kan hier zijn vingers bij aflikken." Algra heeft wel een verklaring voor deze 'ruk naar links' van het kabinet-Rutte. „Het komt bij de PW vandaan. Die partij heeft een rechts imago, maar is sociaal ge zien zo links als de SP. Zie de triomfantelijke uitspraak van Fleur Agema over de inkomensafhanke lijke maatregel voor chronisch zie ken: de PW probeert zo zijn socia le imago te behouden, terwijl er toch heel veel geld wordt wegge haald bij mensen voor wie de par tij zich zegt hard te maken." De competitiefilms zijn hier niet in meegenomen; daar kunt u zelf een waardering aan geven bij de CPNB Film- en Literatuurpublieksprijs. De openingsfilms (Midnight in Paris, La Piel que habito) en de slotfilm (One Day) zijn sowieso tips. In willekeurige volgorde: LA GUERRE EST DÉCLARÉE de worsteling van. ouders wanneer bij hun kindje kanker wordt geconstateerd. Persoonlijk, eerlijk en zeker niet sentimenteel, zelfs met humor hier en daar. BEGINNERS hartverwarmende humane en komische film met prachtige rollen van Ewan McGregor en Christopher Plummer. THE GUARD Heerlijke Ierse film met bekend thema: good guys versus bad guys. Intelligent script, prachtige dialogen, humor en acteerprestaties, vooral van Brendan Gleeson. SMALL TOWN MURDER SONGS "De Heer zal voor u strijden, u hoeft zelf niets te doen" (Exodus 14:14). Prachtige muziek begeleidt de innerlijke strijd van een sheriff op zoek naar vergeving en verzoening. APRESLESUD vier levens die elkaar kruisen.in deze prachtige, ingehouden film. Niet missen! MISTÉRIOS DE LISBOA Magnum opus van vierenhalf uur van de onlangs overleden regisseur Raul Ruiz in een special screening als eerbetoon. Melancholisch kostuumdrama vol geheimen naar het boek van de Portugese schrijver Camilo Castelo Branco. TWEE LEVENS Hoop en verwerking in dit ontroerend document van Fifi Visser over haar ouders op zoek naar hun 25 jaar geleden in Chili verdwenen zoon/broer. ELLE S'APPELLE SABINE gevoelig portret over Sabine, de autistische zus van actrice Sandrine Bonnaire. Een van de vele aangrijpende films in het programma Do you Mind. Wanneer u de tijd heeft, bezoek dan zeker ook La Meglio Gioventu. EL BULLI - COOKING IN PROGRESS goed document over dit onlangs gesloten restaurant aan de Catalaanse kust. Wordt nog bijzonderder wanneer Edwin Vinke van de Kromme Watergang aansluitend een hoog kookpunt bereikt in het culinaire programma met smakelijke films en diners. SUBMARINE leuk, fris, energiek en jong is deze 'coming of age' film buiten competitie! En alle vier de films gebaseerd op een toneelstuk van Tennessee Williams, de films van Lifetime Achievement Awardwinnaar Terence Davies en LIFE IN A DAY op maandag 12 september: de start van een bijzonder project van het Zeeuws Museum en Film by the Sea. Film by the Sea 9 t/m 18 september 2011 www.nimbythesea.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5