sport 41 'Luisteren naar je lichaam en er naar handelen' SPORTFOTO VAN DE WEEK Sport |?Gezondheid zaterdag 3 september 2011 Zweven door de lucht, benen naar voren en dan landen in de zandbak. De Brit Christopher Hoewel hij geen beloning kreeg voor het vele trainen, hield hij er wel een mooie herinne- Tomlinson slaagde er niet in een medaille te halen op het onderdeel verspringen tijdens de ring aan over. Deze foto is er namelijk één om in te lijsten. wereldkampioenschappen atletiek in Daegu in Zuid-Korea. foto David J. Phillip Sporters worden vaak ge hinderd door vervelende blessures. Wat kunnen ze eraan doen? Hoe kunnen ze die voorkomen? In deel ide liesblessure. door René van Stee Ruim één op de tien voetballers krijgt jaarlijks te maken met een liesblessure of problemen rond het bekken. Doorgaans ontstaat die klacht door overbelasting van de adductoren, de lange spie ren die aanhechten op het schaambeen en verlopen aan de binnenzijde van het bovenbeen. Sofyan Azzagari kan erover mee praten. De twintigjarige aanvallende middenvelder van Kloetinge ging zo'n vijf maanden geleden onder het mes. „Ik had er al ruim een jaar last van. De pijn was vreselijk. Vooral na een trai ning of wedstrijd. Alsof er met een mes in werd gestoken", ver telt hij. Aan de linkse kant werd bij Azzagari de pees aan de on derkant van het schaambeen los gemaakt en verplaatst. Ook werd ontstoken weefsel wegge nomen. Geheel pijnvrij is hij nog niet, maar inmiddels is zijn toestand met 'minstens duizend procent verbeterd.' Mister AZW Theo Hanny krijgt in zijn fysiothetapiepraktijk in Temeuzen op gezette tijden te maken met liesblessures. Het gaat meestal niet om acute klach ten, maar om pijn die langzaam maar zeker heviger is geworden. Hanny: „Overbelasting is in die gevallen inderdaad een belangrij ke oorzaak, waardoor chronisch letsel ontstaat. En zijn er men sen met acute klachten. Die ont staan veelal door een krachtsex plosie, zoals bij een felle sprint of een sprong tijdens het volley ballen." Sommige mensen lopen volgens Hanny sowieso een groter risico om een liesblessure op te lopen. Zoals sportende ouderen, bij Tips? mail naar sport@pzc.nl wie de kwaliteit van de pezen (en spieren) terugloopt. Verder kunnen afwijkingen zoals stands afwijkingen van voet en been, verschillen in been lengte of bek keninstabiliteit klachten veroor zaken. Hanny benadrukt dat de sporter regelmatig zelf debet is aan de verergering van de blessu re. „Die mensen blijken niet in staat om de intensiteit van hun training terug te schroeven, waar door de belastbaarheid van de pezen afneemt. Gedoseerde rust nemen of zelfs volledige rust ne men, is vaak de juist remedie. Ze ker in het geval van acute klach ten. Als je blijft doorgaan, wordt het steeds erger." Sofyan Azzagari erkent dat ook hij door zijn fanatisme zijn klachten heeft doen verergeren. In die valkuil trapt de Bevelan der nooit meer. Hij doet tegen woordig trouw de oefeningen Kloetinge-voetballer Sofyan Azzagari had ruim een jaar last van een lies blessure. „De pijn was vreselijk." foto Willem Mieras die bijdragen aan het voorko men van een nieuwe blessure. „Ik had een disbalans tussen m'n buik- en beenspieren. Ten opzichte van m'n buikspieren waren m'n beenspieren veel te sterk. Daar train ik op. En ik doe oefeningen om m'n rompstabili- teit te verbeteren." Uiteraard herkent Hanny die aanpak. Hij heeft echter nog een goede raad. „Een goede voorbe reiding is het halve werk. En je moet luisteren naar je lichaam en er naar handelen. Zo simpel is het. Vooral aan het begin van het voetbalseizoen wordt er in tensief getraind. Dan moet je zor gen dat je daar ook klaar voor bent."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 41