:<a Meer dan mooie spullen alleen 29 wonen 'De notenboom is tot eind juli een juweeltje, daarna valt het blad af, alsof het al herfst is' 'Het geven van kalk aan rododendrons mag nooit, dat staat gelijk aan doodslag' I wonen@wegener.nl i 024-3650509 Zaterdag 3 september 2011 024-3650509 redactle.wonen@wegener.nl door Bauke Boersma In de tuin van T. de Jonge staat een notenboom van zo'n 3,5 meter hoog. 'Tot eind juli is het een juweel tje', mailt de trotse eige naar. 'Daarna beginnen de bladeren bruine vlekken te vertonen en vallen af. Het lijkt dan alsof het al herfst is. Dit is nu al voor het derde achter eenvolgende jaar gebeurd. Zo jam mer. Hoe kan ik de mijne zó behan delen, dat die fris en groen blijft?' „De notenboom heeft last van een schimmelziekte", consta teert deskundige Romke van de Kaa, „en daar zijn twee mogelijke oorzaken voor. De boom staat te nat, daar houden walno ten niet van. Of de boom is van een ras dat vatbaar is voor schimmels. Er is onder noten bomen een enorm verschil in vat baarheid voor schimmelziektes. Ik heb een aantal rassen op een rij staan en 'Broadview' is verreweg de gezondste van het stel." D. Peters worstelt ai lang met zijn rododendrons. 'Ik kocht ze vier jaar geleden als kleine struik, plantte ze in relatieve arme zand grond en voegde in het plantgat compost toe. Maar elk jaar krijgen één tot twee van de in totaal twintig planten geel blad en laten dit gro tendeels vallen. Ze blijven maar net in leven en bloeien niet meer. Uitein delijk verwijder ik ze. Ik gaf ze ai eens kalk en dit jaar verteerde stal mest. Wat moet ik doen om te voorkomen dat er nog meer sterven?' Peters blijkt hopeloos in de fout te zijn gegaan. Expert Romke van de Kaa: „Het geven van kalk aan rodon- dendrons staat gelijk aan doodslag. Ik denk dat de struiken vooral kwijnen door watergebrek. Geef ze genoeg water, breng tussen de struiken een mulchlaag aan van afgevallen blad. Daardoor droogt de grond veel minder snel uit." m m me zijn geen Jm m idealisten of m weldoeners. We maken W W het liefst ge woon mooie dingen." Beeldend kunstenaar en ontwerper Ivo van den Baar is stellig, maar wie goed naar luistert, concludeert dat hij en zijn vrouw Nicole Driessens meer doen dan alleen mooie spul len maken. Dat kunst en design iets kunnen betekenen voor de sa menleving, bewijzen ze met hun bedrijf Wandschappen. Neem alleen al de plek van het ate lier, in een groot kantoorpand in Rotterdam. Midden in Charlois, een van de armste wijken van Ne derland. „We werken graag in Rot terdam. Het kunstklimaat is hier voor ons veel beter dan in Amster dam. En je laat je toch beïnvloe den door je omgeving. Er wonen hier mensen uit 162 verschillende landen, ieder met hun eigen cultu rele erfgoed en vaardigheden." Van den Baar verzamelt die men sen graag om zich heen. „We wer ken met een hele groep die mooie dingen voor ons maakt. Vaak hand werk. Zo wonen er een paar Turk se vrouwen in de buurt, die prach tig kunnen haken. Dat doen ze ge woon thuis op de bank voor ons." Onlangs rees nog het idee meer te doen met het vakmanschap uit de wijk. Het doel van een nieuw en groot project is een nieuw label op te zetten, met designproducten die heel multicultureel Charlois met elkaar verenigen. De werktitel is Made in Charlois. De eerste pro ducten worden volgend jaar op het 550-jarig bestaan van de deelge meente Charlois gepresenteerd. Wandschappen verzamelt nu in formatie over alle landen uit de buurt en koppelt daar in de toe komst een aantal lokale bedrijven en bekende ontwerpers aan die ook een link hebben met Rotter dam. Daartoe behoort ook Marcel Wanders. Wandschappen maakt al jaren de bekende Knotted Chair voor de wereldberoemde designer. Ook de wollen poef van ontwerp ster Christien Meindertsma en de Crochet Table voor designmerk Moooi rollen uit het Rotterdamse pand. „Deze opdrachten geven ons een stabielere financiële basis. Dat is prettig, want de afgelopen ja ren waren voor kunstenaars niet Breng kunst en design samen in een Rotterdams atelier, tel er een vleugje maatschappelijke betrokkenheid bij op en je hebt: Wandschappen. Ze transformeren kamerplanten tot kunst en brengen 162 nationaliteiten samen in een designproject. door Suzanne Dijkstra makkelijk. Bovendien geeft het ons de kans te experimenteren. Ontwerpers houden het vaak bij het maken van een schets, wij ma ken dat visueel en produceren al leen zeer exclusieve designstuk ken, in kleine oplagen. Het werken met verschillende materialen voor onze opdrachtgevers levert ook nieuwe inzichten voor ons eigen werk op", zegt Van der Baar en laat een schaal zien van epoxyhars, een restmateriaal van tafels van de signlabel Moooi, in combinatie met stukken van een stucloper, ge maakt van vruchtensappakjes. Wandschappen is gespecialiseerd in textiel. Een mooi voorbeeld zijn kamerplanten, handgemaakt van zwart en wit wolvilt. Van der Baar liet zich inspireren tijdens een fietstochtje. „De vensterbanken stonden vol met traditionele ka merplanten. Wij hebben hier een nieuwe draai aan gegeven en het is een succes. We presenteren dit jaar een nieuwe serie op de Parijse interieurbeurs Maison et Objet." Wandschappen denkt graag mee over leefbaarheid in de wijk. Zo ontwierpen ze voor de gemeente mobiele straatverlichting, om tijde lijk braakliggende bouwplaatsen een betere uitstraling te geven. „)e verhoudt je automatisch tot je om geving. Als we niet in Rotterdam hadden gewerkt, dan zag ons werk er heel anders uit." Het duo voelt zich meer kunste naar dan ontwerper. „Het begint vaak als kunstobject. Soms wordt het vervolgens produceerbaar, zo als met de viltplanten. Maar dat is niet ons uitgangspunt. Zo nu en dan trekken we onze ideeënmap tevoorschijn om te kijken of er nog iets tussen zit dat we op de markt kunnen zetten." Daarnaast ontwikkelen ze kunstprojecten en tijdelijke kunst in openbare ruim tes. Ze maakten voor de gemeente Rotterdam stempels van het por tret van de ambtenaren van de be stuursdienst en richtten in een zie kenhuis en een supermarkt een tij delijk atelier in voor museum Boij- mans van Beuningen. Bij Wandschappen wordt genoten van kunst en design, al is er onvre de over het cultuurbeleid van het foto's PR kabinet. „Kunstenaars zijn hun tra ditionele markt kwijt. Velen moe ten minimaal twee banen hebben om het hoofd boven water te hou den. Wij prijzen ons rijk dat we ons eigen bedrijf hebben." Het werk van Wandschappen is tot en met 24 september te zien in de galerie van Studio Vennix in Den Bosch. Meer informatie: www.wandschappen.nl www.studiovennix.nl rw Reageren? wonen@wegener.nl Clasdagen Leerdam In de krant van zaterdag 20 augus tus stond een fout. In het verhaal 'Kijk eens achter de schermen' staat dat de Leerdamse Glasdagen van 12 tot en met 14 september plaats- vinden. Dat moet zijn: van vrijdag 9 tot en met zondag 11 september.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 137