gezonde keuze m wonen@wegener.nl 27 wonen ■^l 024-3650509 Zaterdag 3 september 2011 beeld de vloerbedekking van het Duitse merk Tretford. De collectie bestaat uit producten van kasjmier geitenhaar en scheerwol. Deze vloerbedekking rafelt niet, is milieuvriendelijk en geluiddem pend. Bovendien is het tapijt volle dig recyclebaar. Geitenhaar en scha penwol nemen het teveel aan vocht in de lucht op en staan het weer af bij een tekort aan vocht in de ka merlucht. Daarnaast hebben deze natuurlijke grondstoffen een vettige coating met vuilafstotend effect. Comfortabel is ook vloerbedekking van bamboevezel. Het merk Danski- na (onlangs overgenomen door tex- tielmerk Kvadrat) is erin gespeciali seerd. Het materiaal is lekker zacht doordat de draden compact tegen el kaar zijn geweven. Bamboo en Bam- buska zijn 's werelds eerste karpet ten van zijdezachte bamboevezel. Ze hebben een zijdeachtige struc tuur en een lichte glans. Ook Cunera Vloerbedekking uit Rhenen experimenteert met nieu we grondstoffen, waaronder kokos, bamboe, zeegras en papier. Opval lend is hoogpolig tapijt Donato, be staand uit een combinatie van lin nen en katoen. Wie niet kan kiezen tussen tapijt en harde vloer, kan nu ook een combinatie van beide nemen. Het merk Interface FLOR (vooral ge richt op de projectmarkt) presen teerde onlangs Consolidation, een hybride mix van een zacht tapijt en een harde vloer. Hiervoor liet het merk zich inspireren door eenvoudi ge structuren, gemaakt van natuur lijke materialen als mandweefsel, pa pier en stroken stof Voor de zoge noemde Microtuft-constructie wordt een minimale hoeveelheid ga ren gebruikt. Doordat het tapijt het uiterlijk van een harde vloer, maar de warmte en akoestiek van een zachte vloer heeft, worden beide werelden samengebracht. Informatie: www.desso.com www.belakos.nl www.tretford.de www.danskina.com www.danskinashop.nl www.cunera.nl www.interfaceflor.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Oproep: Efficiënt inrichten Voor onze wonenspe- cial, die komend na jaar verschijnt, zoekt de redactie mensen die efficiënt met (be- perkte) ruimte kun nen omgaan. Heeft u bijvoorbeeld een klein appartement, maar dat met uit- schuifbare wanden, schermen of meubels toch doelmatig en ruimtelijk ingericht? Of beschikt u over een bescheiden schuur, die behalve voor opslag ook als werkkamer wordt gebruikt? Stuur dan een e-mail met info 3 en liefst een foto van de ruimte naar: wonen@wegener.nl Stephan van Erp en zijn Peruaanse vrouw Karina Cuya Palomino werken in de woonkamer en wonen vooral in de keuken. foto's Stephan van Erp derne communicatiemiddelen." Leven jullie vooral in de keuken? „Grotendeels wel ja. We hebben een huis naar Amerikaans voor beeld, dus met een enorm grote keuken. Daarnaast hebben we twee slaapkamers, waarvan we één gebruiken voor gasten. En die komen vaak. Familie van mijn vrouw, vrienden en kennissen uit Lima, waar we eerst woonden." Ook veel buitenruimte? „Nou, een beetje. Aan de voorkant kunnen we één grote auto of twee WIE Stephan van Erp (30) en Karina Cuya Palomino (29) BEROEP hij: on dernemer (o.m. ontwikkeling soft ware en ontwerp bedrijfshuisstijlen), zij: ondernemer (o.m. verkoop Spaan stalige online handleidingen, cursus sen) EERDER hij: Breda en Lima, Pe ru NU lea, Peru (sinds zomer 2010) kleine auto's kwijt. Achter het huis is er een ruimte voor een pa tio en een strookje tuin. Maar hier wordt niet zo veel buiten geleefd. Het is al vroeg donker, zo rond zes uur. Het verschil tussen winter en zomer is wat dat betreft ook maar klein, een uurtje. Peru ligt immers dicht bij de evenaar. De mensen hebben het hier ook snel koud, bij zo'n 20 graden Celsius trekken ze al een trui aan." Hoe duur is jullie woning? „We betalen 420 dollar - ongeveer 300 euro - huur per maand, waar van 20 dollar belasting volgens een gebruikelijk, vast percentage hier. Dat is een vrij normale prijs in Pe ru, al ben je in de hoofdstad Lima beduidend meer kwijt. Een huis als het onze koop je voor zo'n 150.000 dollar, 100.000 euro. Al kun je ook goedkoper wonen. Voor 20.000 euro zelfs wel, maar dan heb je niet meer dan zeg maar 60 vierkante meter huis en 90 vier kante meter perceeloppervlakte." Maar daarin kun je de meubeltjes van de Ikea uit Ica toch niet kwijt!? „Ha, ha, Ikea en soortgelijken zijn hier een volstrekt onbekend feno meen. De term 'meubelmarkt' kun je in Peru nog letterlijk ne men: een markt in de open lucht, met stands waar meubels worden verkocht. Al zijn die wel met doe ken en zeil afgedekt. In Ica zijn de meubels prijzig, omdat ze hier in de omgeving niet geproduceerd worden. Maar in Lima is het goed koop. Wij hebben daar veel van onze kantoorspullen gekocht. Een bureau voor 30 euro, daar kan zelfs de Ikea niet tegenop hoor." Bevalt het je goed in Peru? „Uitstekend. Naast uiteraard mijn vrouw, die ik via internet ontmoet te, zijn er nog tal van andere zaken die mij zeer naar de zin zijn. Zoals de Peruaanse keuken, waarop de bevolking zelf ook heel trots is." Maar er zijn vast ook minpunten. „Zeker. Zoals het verkeer, ze rijden hier als gekken. En het leven in Pe ru is een oefening in geduld, véél geduld. Voor simpele administra- tieve zaken kun je hier een paar uur uittrekken, wachtrijen zoals in de Efteling in het hoogseizoen... Al- leen de bordjes 'vanaf hier is het nog 1 uur wachten' ontbreken." m Reageren? f^ redactie.wonen@wegener.nl Hout, parket, laminaat, epoxy en vinyl: in de jaren negentig namen ze de plek van vloerbe dekking in. Nu vallen steeds meer mensen terug op ta pijt, dat terug is van weggeweest. Het geeft een huis een luxueuze, behaaglijke uitstraling. In tegen stelling tot een harde vloer heeft vloerbedekking een goede isole rende, geluidsdempende werking. Je kunt er met je blote voeten in wegzakken en er behaaglijk op lig gen om bijvoorbeeld tv te kijken. Mensen met astma of allergie kie zen vaak een gladde vloer, omdat die makkelijker schoon te houden zou zijn. Een mens ademt dage lijks kleine stofdeeltjes in, die door het huis dwarrelen. Dit fijn- stof kan gezondheidsproblemen geven. Uit onderzoek van de Duit se allergie- en astmabond blijkt dat in ruimtes met vloerbedek king juist minder fijne stofdeeltjes rondzweven dan in kamers met harde vloeren. Bij een harde vloer blijft stof opdwarrelen als iemand loopt of als de deur wordt geo pend. In zachte vloerbedekking blijft stof echter liggen totdat het wordt opgezogen. Tapijtfabrikant Desso ontwikkel de AirMaster, een revolutionaire vloerbedekking die fijnstof nog be ter vasthoudt. Het tapijt bestaat uit dikke en dunne garens, waar tussen de stofdeeltjes vast blijven zitten. Het tapijt is verkrijgbaar in verschillende kleuren en streep- dessins die met elkaar kunnen worden gecombineerd. Het Air Master tapijt is sinds juni verkrijg baar via de Desso-dealers. Ook het Franse merk Balsan dacht na over luchtverbetering in de wo ning. Zij ontwikkelden Silvercare, een beschermende laag voor het tapijt op basis van zilver ionen. Hierdoor doodt het tapijt bacteri In veel interieurs is vloerbedekking vervangen door een harde vloer. Toch heeft tapijt volop voordelen en er zijn trendy kleuren en vernieuwende materialen, door Suzanne Dijkstra ën, stopt het de ontwikkeling van huisstofmijt en voorkomt het na re geurtjes. De ionen worden geac tiveerd door luchtvochtigheid. Ta- pijtfabriek Belakos Carpets uit Ge- nemuiden heeft het product in Nederland op de markt gebracht. Tapijt gebruiken op plekken waar wordt gemorst, zoals de keuken, is lastiger. Maar er zijn allerlei han dige schoonmaakmiddelen. In huis niet vaak toegepast, maar wel praktisch is de tapijttegel. Speel met verschillende kleuren en maak er een mozaïek van. Het is mogelijk een meubelstuk beter uit te laten komen met een ge kleurde baan in het tapijt. Zo kun je met een rand ook de vorm van de kamer benadrukken. Dat kan ook met gewoon tapijt, al zal voor een mooi resultaat dan wel een professionele tapijtlegger inge huurd moeten worden. Vloerbedekking van nu is niet al leen antiallergisch, het wordt ook steeds vaker van natuurlijke grondstoffen gemaakt. Bijvoor Desso's nieuwe vloerbedekking houdt fijnstof nog beter vast. foto's PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 135