wonen Leven in Peru is een oefening in geduld Kwekers uitgekweekt 'Butler' voor intieme zaken dl Zaterdag 3 september 2011 wonen@wegener.nl 024-3650509 foto Romke van de Kaa Bij verschillende kwe- kers zie je vaak dezelf de planten. De ambian ce kan variëren van kaal en za kelijk tot gezellig en leuk aan gekleed, maar overal staan de zelfde siergrassen naast dezelf de salvia's en hosta's. Want bijna geen kweker kweekt nog zelf nu veel planten goedkoop via weefselkweek worden ver meerderd. De jonge plantjes worden in de plantenfabriek opgepot en zijn door iedere kweker in elke gewenste hoeveelheid in te kopen. Vroeger was kweken een ambacht; nu gebeurt het bijna fabrieksma tig in gespecialiseerde zaai- en stekbedrijven of - steeds va ker - in een reageerbuis in een laboratorium. De meeste kwekers zijn niet veel meer dan wederverkopers. Want wie zaait en stekt er nog zelf als jonge planten voor weinig te krijgen zijn? De meeste bedrijven die zich kwekerij noe men, zijn niet veel meer dan een leuk aangeklede winkel. Meestal schrijf ik over planten in plaats van mensen, maar ik maak een uitzondering, om u te wijzen op het 30-jarig ju bileumfeest van de Hessenhof, een kwekerij in het midden van ons land, tussen Ede en Lunteren, waar nog wél wordt gekweekt. Eigenaar Hans Kra mer; „Misschien is het commercieel gezien voordeli ger jonge planten uit de weefselkweek in te kopen, maar het vermeerderen van planten is nu eenmaal mijn liefhebberij. Daarnaast is het belangrijk voor een kweker zich te onderscheiden. Ik doe dat door planten te kweken die elders niet te krijgen zijn en door ze te kweken op mijn eigen manier, in eigen gemaakte potgrond." Kramer begon De Hessenhof in de vorige eeuw als hobby. „Al heel jong werkte ik om wat bij te verdie nen bij iemand die hier even verderop een kwekerij van medicinale planten had: atropa plukken, solida- go snijden, dat soort werk. Met mijn baas had ik de afspraak dat als ik de Latijnse naam van de plant wist, ik een stuk van die plant mocht afsteken. Op die manier leer je snel. Toen ik in 1981 van de Mid delbare Tuinbouwschool kwam, wilde ik dolgraag op een buitenlandse kwekerij werken om ervaring op te doen. Maar de tijd zat niet mee. Er was weinig werk in de sector en ik miste de contacten. Toen ben ik mijn eigen kwekerij begonnen, met daarnaast een hoveniersbedrijf" Nu heeft hij over de hele wereld contacten. En iedereen die iets bete kent in de tuinwereld, komt op bezoek bij de Hessenhof Een kweker die zelf planten kweekt, kan niet zonder moer- bedden: bedden met planten waarvan hij stekken of zaad van de planten betrekt. Op de Hessenhof zijn die bedden naar functie ingedeeld: alle planten die van stek vermeer derd worden en alle planten die gezaaid worden, staan bij elkaar. Van die indeling kan iedereen iets leren. dl www.hessenhof.nl De naam 'butler' suggereert dat een mens tegenwoordig zelfs op het kleinste kamertje niets meer zelf hoeft te doen. Maar die pre tentie heeft de toiletbutler Meno- to van Blomus niet Wel is het een produkt dat het doorgaans saaiste vertrek in een woning een stuk opfleurt. Geen saaie houder voor de rol toiletpapier aan de muurmaar een 72,5 cen timeter hoge stellage van gepo lijst of mat roestvrij staal, op een stevige polystone voet van 15 bij 20 centimeter. Met ruimte voor twee rollen toiletpapier en plek voor de toiletbor stel. Voor 139,95 eu ro ben je eigenaar van zo'n toiletbutler. Maar het kuisen moet u toch echt nog zelf doen. f www.blo- Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter, maar verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen. Bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. WÊmmmÊ door Bauke Boersma Bij Peru denk ik aan de Andes! Stephan van Erp: „Die associatie maken veel mensen, maar Peru is meer dan dat. Het land kent drie soorten landschappen. Het hoogge bergte, de Andes dus, waar het heel groen is en de mensen op tra ditionele manier leven. Er is het re genwoud: altijd warm en grote de len zijn alleen over het water of door de lucht bereikbaar. En je hebt het droge, woestijnachtige kustgebied, waar wij wonen." Dat betekent dus: de hele dag met de bezem door het huis. „Wij wonen in een stad - Ica - en vergeleken met de omgeving valt het nog mee met zandachtige stof. Maar je ontkomt er niet aan. We hebben gelukkig twee keer per week een schoonmaakster. De rest van de tijd halen we zelf een doek over de monitoren en bureau's." Bureau's? „Ja, mijn vrouw Karina en ik wer ken thuis. De woonkamer wordt door ons gebruikt als bedrijfsruim te. We werken er wel eens met vier mensen. Ja, dat kan prima. Al zal het vast niet voldoen aan de Nederlandse arbo-eisen, ha, ha. Voor mij is het ook de plek waar ik contact met Nederland onder houd. Ik doe onder meer aan soft- ware-ontwikkeling en administra tieve ondersteuning en dat doe ik voor Nederlandse bedrijven. Tja, dat zijn de zegeningen van de mo-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 134