13 Waarom Grieken hun geld niet aan de staat geven 'Onder Nederlandse miljonairs bestaat weinig belangstelling voor belastingverhoging' zaterdag 3 september 2011 Peter Kavelaars, hoogleraar Fiscale economie aan de Erasmus Universiteit al wordt gerommeld, overal ver klaart de overheid de oorlog aan mensen die geen bonnen uitschrij ven, maar overal ontbreekt het aan controle en politieke wil. Italië liet deze week zien welke pi rouettes dat oplevert. Er moet 45 miljard worden bezuinigd - 'omdat Europa dat van ons vraagt' - maar de maatregel is nu al drie keer hele maal herschreven. Totale chaos heerst en dat komt vooral doordat politici om de hete brij draaien: be lastingontduiking. 'Er ligt 120 mil jard euro te wachten, maar nie mand die het durft op te eisen', schreef een krant. Berlusconi, die zelf ooit 64 offshore bedrijven stichtte om belastingen te ontlo pen, lijkt de. minst aangewezen per soon om te hameren op fiscale disci pline. Toen de Griekse goudhandelaar Sok- rates Fokas vorig jaar New York ver ruilde voor Athene, dacht hij in een film verzeild te zijn geraakt. „Ik moest zelf telkens naar het belas tingkantoor, zeven verschillende af delingen bezoeken en voor een grijnzende ambtenaar mijn nota boekje zelf nummeren. Je merkt meteen dat het hier niet gaat om be lasting te innen, maar om corruptie te generen." De nieuwe Griekse minister van Fi nanciën Venizelos erkent het pro bleem: „Er zijn veel te veel belasting kantoren, ze dienen lokale lobbies". Zo bleek op 12 van de 34 grootste kantoren in juni geen enkele aangif te te zijn gecontroleerd. Is er een verklaring voor de zuidelij ke hardnekkigheid in fiscale zaken? Sommigen onderstrepen dat de vier landen ooit grootmachten waren, en dat verval en vergane glorie rem mend werken op de modernisering en de ontwikkeling van een efficiën te natiestaat. Belangrijker is misschien dat drie van de vier (Spanje, Portugal en Griekenland) pas in de jaren '70 een democratie werden. De vieze smaak van de dictatuur moest worden weggespoeld. Het vergt tijd om de staat te gaan zien als vriend. Dat geldt ook voor de Italianen. Ze moesten honderden jaren van vreemde overheersing dulden en de slechts 150 jaar van weinig enthou siaste nationale eenheid heeft er weinig verandering in gebracht: geen vaderlandsliefde, geen respect voor het collectief Portugal is nu zelfs van plan om de inning van de belastingen aan parti culiere bedrijven uit te besteden. De Grieken volgen dit voorbeeld. Minister Venizelos belooft het belas tingsysteem van voor tot achter op de schop te nemen. Eind deze maand presenteert hij een nieuw plan met de kernwoorden centrali satie, automatisering en uitbeste ding. Dat het inschakelen van bedrijven voor de inning van belasting wordt gezien als het Ei van Columbus, be vestigt het failliet van het oude sys teem. Van de eigen staat, de eigen regeerders. Wie of wat komt er voor in de plaats - Europa? Belastingtarieven Inkomstenbelasting Portugal kent tarieven tussen de 11 en 46%. Wel zijn er veel uitzon deringen voor bepaalde groepen. Spanje heeft zes schijven, tussen de 24 en 45%. Het hoogste tarief begint bij 175.000 euro. Italië heeft vijf tarieven, tussen 23 en 43%. Daar begint de hoogste schijf bij 75.000 euro. Grieken betalen tussen 0 en 40%. In Nederland bedraagt het hoogste tarief 52%. BTW Portugal en Griekenland hebben het hoogste btw-tarief opgetrok ken naar 23%. In Spanje is het 18%, in Italië 20% (Nederland 19%). Vennootschapsbelasting Portugal is voor bedrijven gunstig: voor de eerste 12.500 euro winst betalen ze 12,5%, daarboven is het 25%. In Griekenland betalen bedrijven 24%, in Spanje en Italië ligt het per centage rond de 30. Nederlandse bedrijven betalen maximaal 25%. 'Als de Grieken nu eens be lasting gaan betalen, dan is dat begrotingstekort zo op gelost.' In Noord-Europa groeit de verbazing. Waar om lijkt belastingafdracht in het zuiden een kwestie van vrijwilligheid? door Eelco van der Linden "W" k heb niet gestolen, het I was geld van de staat", zei I een Italiaanse kennis na- I dat de Guardia di Finanza -A- (de fiscale politie) had ontdekt dat hij, samen met bevrien de ondernemers, betrokken was bij een fraude met subsidies bij Napels. De vanzelfsprekendheid was veel zeggend. De staat is de vijand, het zit er bij Italianen nog steeds in. Be ter is het om je te organiseren via de familie, de clan, vrienden en deals sluiten met politici. Portugal, Italië, Griekenland, Span je. Ze vinden het vreselijk en racis tisch om door te gaan voor de 'PIGS'. Toch hebben ze een ding ge meen: weinig fiscale discipline. De zwarte economie is in Portugal en Spanje net zo groot als een vijfde van het Bruto Binnenlands Pro duct. In Griekenland en Italië zit het zelfs tegen een kwart aan. Over-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13