m Geschiedenisles in Parijse tuin 19 reizen Parijs ligt bezaaid met mooie parken, fraaie gazonnen en petit squares. Minder bekend is de Jardin des Plantes, de botanische tuin. Alexander Reeuwijk waande zich er in de negentiende eeuw. Ifl reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 3 september 2011 Vanaf het Parijse centrum is het on geveer een half uur lopen langs de linkeroever van de Seine. Vlakbij Gare d'Austerlitz ligt de Jardin des Plantes, de botanische tuin van Parijs. Opgericht in de zeventiende eeuw, maar wereldberoemd geworden, toen aan het eind van de achttiende en het begin van de negentiende eeuw weten schappers voor een door braak in het evolutieonder- zoek zorgden. Ik begin mijn bezoek aan de tuin in de Grand Galerie de l'Evolution, het museum over de evolutie. Het impo sante museumgebouw staat er als een paleis, met de strak vormgegeven, botani sche tuin aan haar voeten. Drie etages rondom een gro te binnenplaats, waar een stoet opgezette dieren door heen lijkt te lopen, als een waar carnaval des animaux. Bij evolutie hoort uitster ven. Vandaar dat hier ook aandacht is voor uitgestor ven of ernstig bedreigde diersoorten. In fraaie vitri nes staat een opgezette sabel- tandtijger, een dodo en een quagga, de steppenzebra waarvan het allerlaatste exemplaar aan het eind van de negentiende eeuw in de Amsterdamse dierentuin Ar- tis voorgoed de ogen sloot. Toch is het niet alleen dit soort treurigheid in het na tuurhistorisch museum. In de tientallen fraai uitgelich te vitrines wordt de evolutie uitgelegd aan de hand van vlinders, paradijsvogels en tal van andere dieren. Na een paar uur dolen, is het tijd voor de lunch. De evolutie maakt hongerig. Te genover het museum, net buiten de tuin, ligt La Mos- quée de Paris, een Marok kaanse moskee. De binnen tuin is ingericht als thee tuin, waar ze de heerlijkste muntthee en mierzoete ge bakjes serveren. De lekker nijen, in combinatie met de kleurige, mozaïeken ta bleaus en tafeltjes en de geur van een waterpijp zor gen voor een loom gevoel. Maar ik herpak me en na de lunch loop ik via het rosa rium, de kruidentuinen en eindeloze velden met klapro zen naar de overzijde van het park. Daar word ik inge haald door hardlopers, ter wijl lange rijen kinderen op een educatief schoolreisje van het museum naar de dierentuin lopen. Aan het eind van de tuin wacht een andere parel: het Museum voor Paleontologie en Verge lijkende Anatomie. Op de krakende, houten vloeren en onder de gietijzeren ge welven staan de gebleekte skeletten van ruim duizend dieren, van kleine muisjes tot reusachtige skeletten van de blauwe vinvis en de mammoet. Het museumge bouw werd, net als de Eiffel- toren en het Grand Palais, speciaal voor de wereldten toonstelling in 1889 ge bouwd. Een kleine eeuw daarvoor werkte de grond legger van de vergelijkende anatomie, Georges Cuvier, al in de Jardin des Plantes. Zijn collectie vormt mede de ba sis voor dit museum. Hier staat de mosasaurus, het fos siel dat Cuvier in de buurt van Maastricht vond, en dat onmiddellijk door de Fran sen werd ingepikt. reageren? Parijs 4? Eiffeltoren Buiten liggen de grasvelden rond het standbeeld van Jean-Baptiste Lamarck, de Franse evenknie van Char les Darwin. Ik loop langs La marck richting de Menage rie. Want bij een natuur historische tuin horen ook levende dieren. De klassieke stadsdierentuin met (te) klei ne kooien is een van de oudste dierentuinen ter we reld. Het zorgt er wel voor dat je een echt negentiende eeuws gevoel aan een be zoekje overhoudt. De ronde door het park, langs de klimaatkassen met dikke tropische vegetatie, de alpine tuinen en de Grand Galerie de l'Evolution ein digt hier. Ik sluit de dag af met een heerlijke couscous en muntthee in de moskee, een verleiding die niet is te weerstaan. Jardin des I Plantes a?" redactie.reizen@wegener.nl De Jardin des Plantes ligt op ongeveer een half uur lopen van het centrum. Metrolijn 5 en 10 stoppen voor de ingang (halte Gare d'Austerlitz). De tuin is dagelijks open van 7.30 tot 18.30 uur. Het Paleon tologisch Museum is open van 10.00 uur tot 17.00 uur. De Grand Galerie de l'Evolution is open van 10.00 uur tot 18.00 uur en de Menagerie is open van 9.00 uur tot 18.00 uur. De toegangsprijs van de mu sea is 7 euro; Menagerie 9 eu ro; kassen 6 euro. Voor 25 eu ro heb je twee dagen toegang tot alle musea. Wie zich na een dagje ontspan nen wil verfrissen, kan dat vlak bij de Botanische Tuin doen in de hammam, het badhuis dat bij de moskee hoort. Vlakbij de tuin ligt verder de Rue Mouffetard, met tal van cafés, restaurants en leuke boutiques. Zie www.mnhn.fr en www.la-mosquee.com Velden met klaprozen sieren de bloemperken van de Jardin des Plantes. Uitrusten in de theetuin van de moskee. In het Museum voor Paleontologie staan zo'n duizend skeletten van alle mogelijke dieren. foto's Alexander Reeuwijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 127