Wandelen in een schilderij Ooit was Gouda één van de belangrijkste steden van Holland, tegenwoordig lijkt het een levend schilderij uit de Gouden Eeuw. Rob van den Dobbelsteen wandelde in een prachtige stad en fietste daarna door een krans van groen. m reizen@wegener.nl reizen W=1 024-3650360 Zaterdag 3 september 201 'I Gouda Gouda Markt f richting Haastrecht Gouda op z'n mooist: het piepkleine straatje Achter de kerk. Barbizonschool en de koste lijke verzamelingen Goudse pijpen en plateel krijg je er voor één en hetzelfde entree kaartje bij. En de Goudse kaas? Die world famous Goeda wordt helemaal niet in de stad zelf gemaakt. Daarvoor moet je naar buiten. Naar het Groe ne Hart, dat land van water, polders, molens, knotwil gen en zelfkazende boeren. Dit is de uitgelezen vlucht strook voor als het in Gouda een beetje te druk wordt. Mensen die beweren dat de Buurtweg van Haastrecht via Hekendorp naar Oude water de mooiste route is binnen de ruit Gouda- Schoonhoven-IJsselstein- Woerden hebben gelijk. Mensen die beweren dat die kwalificatie toekomt aan de Lange Linschoten of anders wel het weggetje langs de 'stille kant' van de met bloe mig groen afgezette Vlist hebben ook gelijk. Verrukkelijke fietstochten zijn hier te maken in een Het icoon van Gouda is dat merkwaardige, midden op de Markt staande stadhuis. Torentjes, bordes sen, stenen beeldjes, fris ge verfde rood-witte luikjes en een poppen- en klokkenspel dat twee minuten over het hele en het halve uur het ge bouw verandert in een ste nen draaiorgel. Altijd staat hier iemand te filmen of te fotograferen. Dat komt waar schijnlijk door het poppen huis-syndroom, zoals schrij ver Rudy Kousbroek het noemde. Zo vertederend al lemaal. Soms gaat er zelfs een deurtje open of dicht. Sommige pleinen steek je in één minuut over. Maar wel ke stad heeft een mooier hart dan Gouda? De Markt boeit de toevallige passant vanaf het moment dat hij het betreedt. Dit is gestolde geschiedenis. Hier praalt te genover het stadhuis de stoe re, door Pieter Post ontwor pen Waag. En daar lonkt de ruim vier eeuwen oude her berg De Zalm. Daar hangt, aan het stadhuis, de 'kaak' waarop in vroeger tijden kleine criminelen werden tentoongesteld. En hoog bo ven de rooie pannendaken bolt het reusachtige schip van de Sint-Janskerk. Ga nooit op donderdag naar Gouda, dan is het kaasmarkt en dat betekent gesleep met kazen en de onvermijdelijke kraampjes met daarachter blauwgekielde namaakboe- ren, houten lokeendsnijders den reiken. De hoogste kerk van Holland moest het wor den. Tot meerdere eer en glorie van God én Gouda. In die volgorde, dat spreekt. Toen 'ontzagwekkend hoog' vanwege de slappe grond on mogelijk bleek, werd het 'ontzagwekkend lang'. Zijn huidige vorm kreeg de naar Gouda's schutspatroon Johannes de Doper gewijde kerk na de grote stadsbrand van 1552. De 'Goudse Gla zen', zoals de glas-in-lood- ramen worden genoemd, stammen ook uit die tijd. Ze ventig zijn het er en de meeste werden gecompo neerd door Dirck en Wou ter Crabeth. Borduren met glas, spelen met licht en kleur; de broers waren er zo vaardig in dat hun namen al in de Gouden Eeuw door Europa gonsden. Van hein de en verre reisde men naar Gouda om het 'wonder in glas' te zien. En die stroom bewonderaars is nooit meer opgehouden. Tot heil en zegen ook van het MuseumgoudA tegen over de kerk. Als het bij de één regent, druppelt het bij de ander. De schrijfwijze van MuseumgoudA doet het ergste vermoeden, maar negeer voor even het opris pende maagzuur. Al is het al leen maar om 'Doodsbed van een kind' te zien, het prachtige schilderijtje van Bartholomeus van der Helst dat hier hangt. De in sombe re tinten geborstelde schilde rijen uit de door Vincent van Gogh zo bewonderde foto's Rob van den Dobbelsteen landschap dat lijkt op tot le ven gewekte schoolplaten van Cornells letses. Vanaf Gouda dwars door de Reeu- wijkse plassen naar Heken dorp en dan via Oudewater, Polsbroekerdam, Cabatiw, Schoonhoven de Vlist en Haastrecht weer terug naar Gouda. Trillende vergezich ten. Zó mooi. Nergens is het Groene Hart van Holland groener. 1Y reageren? redactie.reizen@wegener.nl en eierwarmerhaaksters. Het echte, oude Gouda is er voor een stille ochtend. Als de huizen langs de Hoge Gouwe zich spiegelen in het doodstille water en de wan delaar zijn voetstappen echoënd door de Patersteeg hoort stuiteren. Zomaar een rondje door het hart van de stad is genieten. Langs de molen 't Slot, de Havensluis, Swanenburghs Hofje, het Weeshuis, het Willem Vroe- senplein en Achter de Kerk Detail van het glas-in-lood- raam De Schenker. natuurlijk, dat beeldschone straatje met onder meer het Lazaruspoortje, het Catheri- na Gasthuis en natuurlijk de machtige St. Janskerk waar de fameuze 'Goudse Glazen' al eeuwenlang bezoekers in vuur en vlam zetten. De St. Janskerk is met zijn lengte van 123 meter het langste godshuis van Neder land. Aanvankelijk wilden de trotse poorters van het middeleeuwse Gouda een kathedraal bouwen met to rens die tot in de hemel zou- JUï Meer informatie: VW Gouda, Lange Tien- deweg 29-31, telefoon 0900-4683288. Of kijk op www.vwgouda.nl St. Janskerk, Achter de Kerk, tel. 0182-512684. www.sintjan.com MuseumgoudA, Cathari- na Gasthuis, Achter de Kerk 14, tel. 0182- 331000. www.museumgouda.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 125