reizen K»!jM Gangsta rap Ze bewegen op het ritme als een kat die een haarbal probeert uit te braken i *Xirr~"T*r Kreta is meer dan het van tv bekende Chersonissos. Joost Brantjes bleef ver weg van Oh, oh, Cherso en ontdekte het echte Griekenland waar de tijd heeft stilgestaan. Zaterdag 3 september 2011 reizen@wegener.nl 024-3650360 Het is onvoorstelbaar heet in Miami. De aanvechting te gaan zonnebaden is groot, maar dat zou me disch volstrekt onverantwoord zijn. Een frisse duik in de zee behoort ook al niet tot de mogelijkheden. Ten eer ste is de temperatuur van het water vrijwel gelijk aan die op het land en bovendien is de zee vergeven van de knalroze kwallen. Het lijkt wel een verjaardagsfeestje van SpongeBob in Jellyfish Forest Ik zie reikhalzend uit naar de beloofde, verkoelende onweersbuien, maar die blijven steeds op grote afstand. Vakantie, nee, het valt allemaal niet mee. Gelukkig liggen we veilig onder een huurparasol op het vredige strand van Miami Beach. Ineens hoor ik donkere bastonen dreigend dichterbij ko men. Op een pompend ritme schreeuwt een geagiteerde stem schande van iets. Ik denk dat het nummer als titel heeft wrong nigga tofuck with. Dat is namelijk de zin die om de paar seconden als een mantra wordt herhaald. Jawel, het is hiphop. Of gangsta rap, de moderne muziekstroming die veel moordenaars en drugsdealers een legale, luide stem heeft verschaft. Ook in dit geval zijn de op muziek (nou ja, muziek) gezette dreigementen niet van de lucht Elke mothetfiicker krijgt een nekschot van de bro's die de baas van de hood zijn. Of iets dergelijks. Ik kan het allemaal zo goed volgen omdat de drie mannen die bij de gettoblaster horen voornemens blij ken om precies, maar dan ook precies onder de pa rasol naast mij te gaan zitten. Het prijzige sound- doek brengt een fors volume voort en staat precies gericht op mijn trommelvliezen. Even heb ik de neiging de heren te wijzen op de hinderlijke kracht waarmee hun lijfliederen over het strand schallen, maar daar zie ik na ampele overweging vanaf Gekleed zien ze er al niet uit om terecht te wijzen en wanneer de shirts uitgaan ver dwijnt mijn bemoeizucht al helemaal. Machtige borstkassen en spierpartijen glanzen in het zonlicht. De twee donkere reuzen zijn tot hun middel getatoeëerd. De te keningen zijn redelijk samenhangend aangebracht. Hun licht gekleurde Cubaanse vriend doet wat inkt betreft niet voor hen onder, maar bij hem is het er maar zo'n beetje op- gekwakt. Er zijn nogal wat religieuze tekens, maar ook doodshoofden, maaiende zeisen, blote vrouwen, diverse sterretjes en het hele Inca alfabet. Op de rug een soort em bleem dat je ook wel op bierflesjes ziet, maar dan de apoca- lyps voorstellend. Er omheen staat iets geschreven in een onheilspellend lettertype. Geen idee in welke gevangenis de jongeman dit heeft laten aanbrengen, maar op televisie heb ik wel eens de moorddadigste gang van Florida gezien en de leden daarvan hebben ook van dit soort tattoo's. Dus mij hoor je niet, ik houd mijn mond wel. Bovendien is het ook wel interessant. Je vraagt je toch af waarover de mannen met elkaar van gedachten zullen wisselen tijdens hun inspirerende strandbezoek. De muziek wordt er in elk geval niet vrolijker op en de drie badgasten brullen luid keels mee met de verwensingen die de bro's aan het rappen zijn. Veel goeds belooft het allemaal niet. De drie maken op het ritme van de muziek steeds dezelfde hoofdbeweging. Als een kat die een haarbal probeert uit te braken. Naar voor en achter, naar voor en achter en gemener kijken en gemener kijken. Na een half uur staat het'geluidssysteem op topvolume en zitten ze helemaal in the groove. Zij wel. Ik denk er over om maar eens op te stappen. Ook de andere mensen om mij heen kiezen een veiliger heenkomen. Maar dan komen drie vrouwen snel naderbij geslipperd. Zij dragen een proviandmand en een stapeltje handdoeken. De drie gangsters zitten met hun rug naar hen toe en zingen uit volle borst zeer lelijke woorden. Een harde slag maakt plots een einde aan het gratis concert. Het is de vlakke hand van een van de dames die het geschoren hoofd treft van de grootste zanger. Tyrell, you stupid, turn that music off! Het blijkt de beschaafde echtgenote van de gangsta rap per. Ze is haar man duidelijk de baas. De keurige dame in stalleert meteen haar eigen iPod en even later zingt Julio Iglesias een slijmnummer met louter nette woorden. Dat scheelt. De drie mannen slenteren verslagen naar de vloed lijn. Er is niet veel meer over van hun stoere slechtheid. Even later komen ze terug rennen. De Cubaan hinkt, ge prikt, door een motherfuckin' kwal. Hij huilt nog net niet en wordt getroost door zijn beide vrienden. Tevreden draai ik me nog eens op mijn rug. Wat een watjes. Ver weg Op het vliegveld van Chania zijn ze niet ingesteld op indivi duele reizigers zon der huurauto. Mis je de bus van 9.30 uur naar de stad, dan vertrekt de volgende om 15.40 uur vermeldt het bord in de aankomsthal. Dus gaan de eerste 20 euro, om de Griekse economie uit het slop te trekken, naar de taxi chauffeur die onderweg bij elke kerk die hij ziet vroom een kruis slaat. Engels spreekt hij niet, maar wat hij van Bulgaarse bedelaars vindt, die hun hand ophouden als we voor een stoplicht wachten, kan hij feilloos duidelijk maken. Chania geldt als Kreta's mooiste stad. Toegegeven, het eiland telt weinig steden, maar de Venetiaan- se haven, driekwart van een cirkel met een aaneenschakeling van ter rassen, is prachtig. Obers trachten je voor een vislunch hun restau rant in te lokken en cruisepassa giers met allemaal dezelfde oranje, rubberen armband, volgen hun gids als jonge eendjes de vader- en moedereend. Paleochora is van een geheel ande re dimensie. Het dorp aan de zuid kust isgebouwd op een langwer pig schiereiland,ijodat de bewo ners aan twee kanten de; zee heb ben. Eért kant heeft een zand strand, de andere kant van het schlerejlaïïd hééft een strand van kiezelstenen. Landbouw is de be langrijkste bron van inkomsten. Daarmëe verdiénen ze voldoende geld om niet afhankelijk te wor den van het toerisme. Paleochora werd in de jaren zestig van de vorige eeuw door hippies ontdekt. Maar Paleochora koos er bewust voor niet in de toeristische uitverkoop te gaan, waardoor de stranden niet zijn volgebouwd met hotels en resorts. Het dorp telt slechts tweeduizend inwoners, inclusief honderd buitenlanders, meest gepensioneerde Europea nen die de rest van hun leven hier willen doorbrengen. Neapolis verhuurt eenvoudige ap partementen en kamers, pal aan de boulevard. Het heldere water van de Libische Zee lokt verleide lijk. Het lange strand heeft ook een naturistendeel, mocht je voor een all-over tan willen gaan. Maar de Kretenzer die aan het einde van het strand een barretje runt, staat erop dat dames voordat ze iets bestellen hun bovenstukje aan doen. Geen topje, geen drank. Aan het einde van de middag, als de zon haar afdaling richting zee heeft ingezet, is Crocodile Rock op haar mooist. De rots, die vanaf het kiezelstenenstrand te zien is, heeft duidelijk de vorm van een kroko- dillenkop, die naar een nietsver moedend slachtoffer lijkt te loe ren. Rond het centrale plein van Paleochora lopen de terrassen vol. Een karaf witte wijn kost weinig en komt met een schaaltje zonne bloempitten op tafel. Als de zon onder is gegaan, kun je verkassen naar een van de vele restaurants. Ben je met een groep, dan doe je er goed aan verschillende mezedes te bestellen: de heerlijke Griekse voorgerechten als tzatziki (yoghurt met komkommer en knoflook), sa lade van gegrilde aubergines, slak ken met kruiden of kastanjes in een saus met kaneel, verraden de invloed van de Arabieren die Kre ta van 820 tot 961 als emiraat beza ten. De volgende dag gaan we per boot naar Jtoutró. Zodra we de kust na deren, valt op hoe spectaculair het dorp ligt. Vanaf het land is het, met in het hoogseizoen 74 inwo ners, niet te bereiken. Huizen mo gen slechts drie verdiepingen tel len en in mei zijn ze allemaal weer wit gekalkt voordat de toeristen ko-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 122