i21 belastingmoraal Nederlandse milionairs betalen al zovee <nP' li Uit verschillende hoeken van Europa laten de superrijken weten dat ze meer belasting willen be talen om de crisis te helpen bestrijden. Nederlandse miljo nairs laten zich echter niet zien. zaterdag 3 september 2011 door Bastiaan Sondervan axez nous'. Laat ons, de allerrijk sten, meer belas ting betalen om het land te hel pen uit de finan ciële misère te geraken. Zo luidde de boodschap, opgesteld en onder tekend door zestien schatrijke Fran- sen, vorige week. Een week ervoor was het zakenman Warren BufFett, de één na rijkste man ter wereld, die de Amerikaanse overheid op riep te stoppen met het 'vertroete len' van de superrijken. Veel van z'n 'superrijke vrienden' zouden bereid zijn meer belasting te beta len om de staatsschuld te verlich ten. In Duitsland hebben vijftig super rijken zich verenigd in 'De Rijken voor Kapitaalheffing'. Ze willen 5 procent meer belasting betalen. Ini tiatiefnemer Dieter Lehmkuhl: „We hebben meer geld dan we no dig hebben." De Belg Etienne Da- vignon (78), topbankier, vindt een tijdelijke extra belasting voor rijken 'aanvaardbaar'. Deze plotselinge opwelling van opofferingsgezindheid werpt de vraag op hoe het gesteld is met de Nederlandse miljonairs. Hoe waar schijnlijk is het dat de allerrijksten hier te lande opstaan om Mark Rut- te gul te hulp te schieten? „Die kans is niet groot", zegt Peter Kavel aars, hoogleraar Fiscale economie aan de Erasmus Universiteit. „On der Nederlandse miljonairs bestaat weinig belangstelling voor belas tingverhoging. De hoogste schijf is nu 52 procent." Minister-president Mark Rutte ('In Nederland betalen de rijken al heel veel belasting') voelt niet zoveel voor een extra belasting voor miljo nairs. De WD-CDA-coalitie wil vanaf 2012 wel de inkomensgrens voor de hoogste belastingschijf ver lagen. De maatregel, gisteren be sproken in de ministerraad, levert de schatkist 150 miljoen euro per jaar op. Kavelaars: „Vanuit vooral linkse hoek is al diverse malen gepleit voor een extra schijf: boven een be paald bedrag zou volgens die plan nen zestig procent inkomstenbelas ting betaald moeten worden." Amerikanen betalen hooguit 35 procent, in Frankrijk ligt de inkom stenbelasting tussen 0 en 40 pro cent. Spanje gaat waarschijnlijk wel extra belasting vragen aan su perrijken. Zowel de regeringspar tijen als de oppositie zijn voor het plan. Het probleem in Nederland is vol gens Kavelaars echter dat een ver hoging de schatkist zo weinig ople vert, dat het bijna een symbolische regeling zou zijn. „Er zijn hier nu eenmaal niet zoveel echt vermo genden." Een extra belastingschaal voor de allerrijksten kan wel een positief psychologisch effect sorteren. „Van uit rechtvaardigheidsoogpunt valt er wel wat voor te zeggen. Zo'n of fer wekt sympathie. De ongelijk heid wordt kleiner, en bij zulke in komens maakt die paar procent meer niet uit." Toch is ook dat niet genoeg reden voor Nederlandse miljonairs om zich publiekelijk op te offeren voor het grotere goed, denkt Kavelaars. „In Amerika hebben de superrij ken er geen enkel probleem mee om zich als zodanig te profileren. In Nederland is rijkdom iets waar de meesten niet mee te koop lo pen. De allerrijksten willen niet in de schijnwerpers." Daar kan de redactie van Quote over meepraten. Het blad publi ceert jaarlijks de Quote 500, de lijst met de 500 rijkste Nederlanders. Jordy Hubers is een van de samen stellers. „We zijn nu met de lijst van dit jaar bezig. Een persoon die weer terug is op de lijst stuurden we ons stukje over hem. We kre gen antwoord van zijn advocaat: hij vond dat we zijn privacy schon den. Rijke Nederlanders staan lie ver niet op de lijst. Van de 500 is al tijd maar een handvol bereid tot een interview." Volgens Jos van Hezewijk is het verschil tussen oude en nieuwe rij ken cruciaal. Hij doet sinds 1986 onderzoek naar miljonairs. „Zo'n 80 tot 90 procent van de Quote 500 is oud geld, dat wil niet in de bladen. Overal ter wereld zie je dat juist de nouveau riche de aandacht niet schuwt. Die roept harder. Ik denk niet dat cultuurverschillen een grote rol spelen. In Amerika zijn gewoon veel meer veel rijkere mensen. En veel meer camera's. De media zijn daar een stuk domi nanter, dus wordt het zichtbaar der." Eén Nederlandse miljonair die de publiciteit niet schuwt, is makelaar en tv-presentator Harry Mens. Hij sprak zich vorige week uit tegen het ontvangen van staatsgeld door de allerrijksten. Rijken zouden geen kinderbijslag, AOW of hypotheekrenteaftrek moeten krijgen. Of dit optreden van Mens enig effect zal sorteren is nog maar de vraag, zegt Jordy Hu bers. „Hij heeft zich bij zijn colle ga-miljonairs vast niet geliefd ge maakt." Kavelaars beaamt dit. „En politiek links zal niet op Mens reageren, hoe redelijk zijn standpunten ook klinken. Zij willen niet met hem worden geïdentificeerd." 'In VS hebben superrijken geen probleem zich als zodanig te profileren' zie onze website:binnenland Harry Mens: Nederlandse miljo nairs moeten AOW inleveren Schaduweconomie De geschatte grootte van de schaduw economie als percentage van het BBP (bruto binnenlands product) in 2011 De schaduweconomie omvat financiële transacties waar geen belasting over wordt betaald. 30% 25% - 20%- 15%- 10%- 5% - 0% foto Ronald Visser en Jos Diender

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 12