fUm^sëa Molukse avond met Festival biedt ruimte fCLUb aan jong filmtalent Eten speelt dit jaar een prominente rol op het festival, zowel in de filmzaal als daarbuiten. Er zijn diverse films te zien waarin de culinaire wereld centraal staat. Daarnaast worden bijna dage lijks bijzondere maaltijden bereid. Schellebelle 1919 9-18 Delta Shorts, zo. 11/0916.00 uur zaal 1 CineCity Vlis- singen Aanmelden voor filmXperience via www.fllmby- thesea.nl of via filmx@filmbythesea.nl Film Food, zo heet het speciale themaprogramma van Film by the Sea rondom-culinaire films. En omdat het kijken naar kookfilms ook de eetlust bevordert, worden dagelijks in het Deltapaviljoen van het festival bijzondere maaltijden geserveerd, bereid door Zeeuwse topkoks. Zij ko ken met biologische en streekproducten. Onder de deelnemende koks is Edwin Vinke van sterrenrestaurant De Kromme Watergang in Floofdplaat, die maandag 12 september een di ner maakt waarbij hij zich laat inspireren door gerechten uit het ver maarde - maar onlangs gesloten - Spaanse restaurant El Bulli. Aanlei ding is de film El Bulli, cooking in progress van Gereon Wetzel, die dezelf de dag wordt vertoond. De andere vijf premières uit het Film Food-programma zijn: 18 comi- das van Jorge Coira Toast, Les emotifs anonymes van Jean-Pierre Améris, Een bijzondere film in het programma van het festival is Schellebelle 1919 van Kenneth Taylor. Deze vertelt het verhaal van de familie Van De Velde in het Oost-Vlaam- se dorp aan de Schelde. De oudste dochter Coralie - zelf 16 jaar - heeft tijdens de oorlog maar liefst 25 oor logswezen in huis genomen, maar ze worden langs alle kanten belaagd. De kinderbescherming wil hen in een weeshuis stoppen en enkele notabelen hebben het op hun boerderij gemunt. Maar de familie laat zich niet zo maar verjagen. Wat begon als een gek idee is uitgegroeid tot een heuse speelfilm waar meer dan duizend mensen uit Schelle belle en omstreken dag en nacht aan hebben gewerkt. De inwoners spelen de hoofdrol, enkele bekende ac teurs mochten figureren. Vlissingen: wo. 14/09 20.00 uur zaal 1; za. 17/09 10.45 uur zaal 6; zo. 18/09 13-45 uur zaal 5. Ter gelegenheid van het 60-jarig verblijf van Molukkers in ons land vin den ook een aantal activiteiten plaats tijdens Film by the Sea. Zo wordt in het kader van het Zeeuws Luik zondag 11 september de film Zijn verlo ren land van Koert Davidse vertoond (17.15 uur). Die avond is er ook een groot Moluks buffet plaats waar iedereen welkom is. Aan lange tafels kan genoten worden van Molukse culinaire specialiteiten en is er tradi tionele Molukse muziek (vanaf 18.30 uur). Op woensdag 15 september is een grote Molukse avond met de première van twee films: Maju Terus van Dieter Bartels en Helen Huwae en Blau we oesters van Grace Bernardus. De regisseurs zijn aanwezig. Blauwe oes ters gaat deels over Zeelano. Bernardus schetst een portret van haar va der, een Molukse marineman, die op zoek gaat naar sporen van een vroegere Goese vriend en collega-matroos. Freek de Jonge leidt op de Molukse avond een discussie waarin terugge keken wordt en vooruit gekeken wordt op 60 jaar Molukkers in ons land. 's Middags om 16.30 uur is de film De Punt te zien, een gedramati seerde film van Hanro Smitsman over de treinkaping bij de Punt in 1977, die duurde van 23 mei tot 11 juni. Een aantal acteurs en actrices uit Jonge filmmakers nemen het opnieuw tegen elkaar op in Delta Shorts. Deze competitie voor korte films wordt dit jaar voor de zevende keer tijdens Film by the Sea gehouden. De filmmakers mogen niet ouder zijn dan 35 jaar. Uit de inzendingen voor dit jaar is al een voorselectie gemaakt. De kandidaten voor de Delta Young Ta lent Award 2011 (1000 euro) zijn: Anielle Webster met Even, Daniel Krikke met Flight from the past, Igrayne Hormann met Wie niet weg is, is gezien, Jelle Tigche- laar met De Toiletbe heerder, Léonie de Boer met Stokje, Lotje Kerckhaert met DUMP, Ted Alke made met EGO, Simon Sliphorst met Tommie, Alain Tiiong met Fragmenten uit het dagboek van Assepoester, Bram Loogman met A song of Praise, Erik van Helvoirt met Silence, Leon V. Golterman met Operation Z., Mary Wardak met The Never Happy Ending, Nicky Maas met Staat van Angst, Zoé Baart met Miranda! en Sabijn Pe ters met Untitled. Zondagmiddag 11 september worden alle inzendingen vertoond. Om 18.15 uur begint de prijsuitreiking, gepre senteerd door Isolde Hallensleben. Naast de hooftlprijs voor de beste films zijn er prijzen voor beste regie, bes te scenario, beste cinematografie, beste acteur/actrice, aanstormend talent en de publieksprijs. De vakjury bestaat uit Hugo Metsers (voorzitter), Chiem van Houweninge, Reinout Bussemaker, Charlie Chan Dagelet en Lex Brand. Op zaterdag 17 sep- FilmXperience in 2008 tember is de filmX perience bij Film by the Sea. Jonge ren met filmambi ties kunnen een dag lang work shops en master- classes volgen bij di verse bekenden uit de filmwereld: Ca mera acteren met Mimoun Oaïssa, Ac teren met Sanne Vogel, Improvise ren met Terence Schreurs, Regie met Mark de Cloe, Filmanalyse met Adriano Valerio, Scenario met Chiem van Houweninge en Masterclass regie met Paula van der Oest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 112