is war Het Kasthuys van Barbara In het Kasthuys vertelt Barbara haar levensverhaal. Emergis nodigt met deze eenpersoons tentoonstelling uit verhalen te delen. ces, zegt Labruyère. „Al in december 2008 ben ik begonnen aan een scenario. Dat was eigenlijk te vroeg, omdat ik zelf toen nog helemaal geen zicht had op hoe de psychose was ontstaan." Verloren jaren geeft een indruk van het proces dat hij zelfheeft doorgemaakt, maar er zitten ook fic tie-elementen in. „Aanvankelijk wilde ik de film zo authentiek mogelijk hebben. Maar het punt is dat iemand die in een psychose zit niet zo sym pathiek is, terwijl een film een held of anti-held nodig heeft, in elk geval iemand die iets wil. Mijn broer Robert, die de film heeft geprodu ceerd, heeft er daarom op aangedrongen dat de hoofdpersoon sympathiek moest overkomen en dat de film ook niet te heftig mocht worden, om dat kijkers anders zouden afhaken. Het budget was voor filmbegrippen bescheiden: een kleine 40.000 euro. „Bijna alle acteurs heb ben het alleen voor een onkostenvergoeding ge daan. Alleen hoofdrolspeler Wouter de Jong heb ben we wat kunnen betalen, al is het ook voor hem vooral passie geweest. Hij vond het heel uit dagend om zo'n rol neer te zetten." Opmerkelijk is dat Verloren jaren voor het groot ste deel is gefinancierd door geneesmiddelenfa brikant AstraZeneca. „Mijn psychiater kwam met het voorstel farmaceuten te benaderen, om dat de financiering maar niet op gang kwam. Ik ben er een maand door van slag geweest. Het leek me toch wel een heel raar idee dat een fabri kant met mijn film aan de haal gaat om zoveel mogelijk pillen te verkopen." „Dat bleek toch een vooroordeel. Deze fabrikant wil een bijdrage leveren aan de voorlichting over de ziekte en met dit project ook laten zien dat ze meer zijn dan alleen een pillenverkoper. Ik heb van hen volledig carte blanche gekregen. Uitein delijk heb ik veel aan ze te danken, doordat ke veel hebben betekend op het gebied van publici teit." De film is tot nu toe,- met succes, vooral getoond op bijeenkomsten in de geestelijke gezondheids zorg. Labruyère is altijd ook zelf aanwezig. „Voor de een is het vooral herkenning, anderen mer ken dat ze bepaalde vooroordelen hadden over psychose. Over het algemeen zijn de mensen on der de indruk. Meestal is het in de zaal muisstil achteraf" Vlissingen: zo. 11/09 15.30 uur zaal 7 Terneuzen: zo. 11/09 19.00 uur zaal 4 Meer informatie op www.verlorenjaren.nl. Daar is de film ook integraal te bekijken. Depressie, luidde de diagno se toen het met Barbara rond haar 20e jaar steeds slechter ging. Inmiddels begint ze er weer bovenop te klimmen, maar daar moet ze nog wel wat moeite voor doen. Barbara wil haar levensverhaal graag delen met anderen, maar ze heeft haar verhalen verstopt achter de deu ren en laadjes van haar Kasthuys. Dit 'Kasthuys van Barbara' staat tij dens Film by the Sea opgesteld in de gang bij CineCity ter hoogte van de Jungle Bar. Het Kasthuys is een bijzonder bouwwerk dat plaats biedt aan één bezoeker tege lijk. Deze eepersoonstentoonste- ling is gemaakt in opdracht van Het Dolhuys, het museum over psychiatrie in Nederland. Het is ge vestigd in Haarlem. Het Kasthuys is een reizende ten toonstelling. Emergis, het centrum voor geestelijke gezondheidszorg in Zeeland, zorgt ervoor dat het Kasthuys in het kader van het the maprogramma Do You Mind? tij dens Film by the Sea in Vlissingen zal staan. Wie de kast betreedt, komt op bijzondere wijze in con tact met een onderwerp dat meest al verborgen blijft. Eén bezoeker te gelijk dus, die wordt uitgenodigd zelf ook eens na te denken over be langrijke keerpunten in zijn leven. SNOW CAKE Regie: Mare Evans Canada Engeland 2006, 112 min., taal Engels, ondertiteling Ned.; cast: Alan Rickman, Sigourney Weaver, Car rie-Ann Moss, Emily Hampshire. De afstandelijke Alex Hughes (Alt- man) rijdt dwars door Canada. Wan neer hij de liftster Vivienne (Hamps hire) meeneemt krijgen ze een au to-ongeluk. Vivienne overleeft het niet. Alex gaat uit schuldgevoel naar haar moeder, Linda (Weaver), die au tistisch is. Ze vraagt Alex om bij haar te blijven. Vlissingen: za. 10/09 12.00 uur zaal 3; di. 13/09-16.00 uur zaal 2. STEPHEN FRY: THE SECRET LIFE OF THE MANIC DEPRESSIVE Regie: Ross Wilson Engeland 2006, 120 min., taal Engels, ondertiteling; cast: Stephen Fry, ]o Cocker, Carrie Fisher De centrale persoon in deze docu mentaire is Stephen Fry, een bekende Britse acteur, auteur, presentator en komiek. Hij komt in deze documen taire 'uit de kast' door te vertellen over zijn manisch depressiviteit. Voorfilm: Als alles bijzonder wordt Regie: Marieke Helmus, Nederland 2011,10 min., taal Ned. De film Als alles bijzonder wordt is ge maakt in het kader van een voorlich tingscampagne die ervoor moet zor gen dat psychotische klachten bij jon geren eerder worden herkend en be handeld. In de film worden we mee genomen in de ervaringswereld van een puber die langzaam psychotisch wordt. Vlissingen: do. 15/09 19.00 u. zaal 7, inleiding van Werner Bruning. TARNATION Regie en scenario: Jonathan Caouette VS 2003,88 min., taal Engels, ondertite ling Ned.; cast: Jonathan Caouette, Re- nee Leblanc, Adolph Davis Jonathan Caouette- had een heftige jeugd. Toen zijn moeder als kind van het dak viel en in een depressie raak te, werd ze behandeld met shockthe rapie. Nu Jonathan in New York woont heeft hij de zorg voor haar op zich genomen. In zijn jeugd legde Jo nathan zijn problemen al vast en zo kwam deze documentaire tot stand. Vlissingen: ma. 12/09 10.30 u zaal 6. VAN DE KOELE MEREN DES DOODS Regie: Nouchka van Brakel Nederland 1982,120 min., taal Ned; sce nario: Nouchka van Brakel, naar het boek van Frederik van Eeden; cast: Renée Soutendijk, Derek de Lint, Huub Stapel, Peter Faber De film speelt zich af in de 19e eeuw en focust zich op de welgestelde Hedwig Marga de Fontayne. Haar ge voel van geluk is sterk afhankelijk van de plek waar ze zich bevindt en wel ke mensen haar omringen. Vlissingen: ma. 12/09 13-30 uur zaal 5, met inleiding Etienne Chu en nagesprek met regisseuse Nouchka van Brakel. Terneuzen: di. 13/09 18.30 uur zaal 4, met regisseuze Nouchka van Brakel. VERLOREN JAREN Regie: Bas Labruyère Nederland 2010, 70 min., taal Neder lands; cast: Wouter de Jong, Frederik de Groot, Timo Ottevanger In Verloren Jaren staat Bart (de Jong), een student aan de filmacademie cen traal. Hij krijgt een psychose, waar door hij zienderogen aftakelt. Hij wei gert echter opgenomen te worden. Voorfilm: Als alles bijzonder wordt (zie bij Stephen Fry) Vlissingen: zo. 11/09 15.30 uur zaal 7, met aansluitend Wim van Goch in gesprek met filmmaker Bas La bruyère. Terneuzen: zo. 11/09 19.00 uur zaal 4, met aansluitend Wim van Goch in gesprek met filmma ker Bas Labruyere. VINCERE Regie: Marco Bellocchio Italië 2009,128 min., taal Italiaans, on dertiteling Ned.; scenario: Marco Belloc chio; cast: Giovanna Mezzogiomo, Filip- po Timi, Fausto Russo Alesi Vincere is een liefdesfilm met Benito Mussolini in de hoofdrol. Ongeloof waardig? Niet aan de hand van het verhaal van een vrouw die zo be dwelmd was door zijn passie, dat het haar leven verwoestte. Vlissingen: do. 15/09 16.00 uur zaal 6; vr. 16/0910.45 uur zaal 5. WILBUR WANTS TO KILL HIMSELF Regie: Lone Scherjïg Engeland 2002,111 min., taal Engels, on dertiteling Ned.; cast: Jamie Sives, Adrian Rawlins, Shirley Henderson Het broertje van Harbour (Adrian Rawlins), Wilbur, wil niet meer le ven. Hij probeert van alles, maar Har bour houdt hem er vanaf Een humo ristische film over het leven van ie mand met zelfmoordneigingen. Vlissingen: vr. 16/09 19.00 uur zaal 7, met inleiding Paul van Dongen. WOMAN UNDER THE INFLUENCE Regie en scenario: John Cassavetes VS 1974,155 min., taal Engels Italiaans, ondert. Ned.; cast: Peter Falk, Gena Rowlands, Fred Draper Mabel Longhetti is een moeder die zichzelf geen houding weet te geven in het gezelschap van anderen. Als de kinderen in gevaar lijken te komen en Mabel een drasti sche stap zet moet er wat veranderen. Vlissingen: wo. 14/09 10.30 zaal 4 tekst ALI PANKOW foto HET DOLHUYS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 111