Filmbeschrijvingen DO YOU MIND Verloren jaren laat zien wat iemand die kampt met een psychose doormaakt. De film is gemaakt door Bas Labruyère, zelf 'ervaringsdeskundige' tekst ROLF BOSBOOM Jarenlang leed Bas Labruyère aan een psychose, zonder dat zijn aandoening werd onderkend, laat staan behan deld. Inmiddels is hij erbovenop. Zijn persoonlijke ervaringen vormden de basis voor de beklemmende film Verloren jaren, die hij zelf regisseerde en waarvoor hij het sce nario schreef De film is opgenomen in het Do You Mind-programma van Film by the Sea. „Het is zo'n bizarre ervaring om vijf jaar lang in een waanwereld te leven en 24 uur per dag stemmen te horen", zegt Labruyère, wiens fa milie aan vaders kant uit Zeeland komt De psy chose ontstond nadat hij, na eerdere vruchtelo ze pogingen, eindelijk was aangenomen op de Filmacademie. Erfelijkheid speelt een rol bij het ontstaan van een psychose. „De kwetsbaar heid om het te krijgen is grotendeels genetisch bepaald. De belangrijkste factor die ervoor zorgt dat een psychose ook daadwerkelijk ont staat, is stress. In veel gevallen komen er ook drugs bij kijken, al is het de vraag of het drugs gebruik de psychose uitlokt of dat de kwets baarheid ervoor zorgt dat je je toevlucht neemt in drugs." „In de twee jaar vóór de Filmacademie heb ik behoorlijk wat drugs gebruikt: cocaïne, speed, ecstacy. Toen ik eindelijk werd aangenomen, wilde ik daarmee stoppen, waardoor mijn che mische huishouding in de war raakte. Boven dien had ik al veel schulden gemaakt door het jarenlange drugsgebruik. Dat en de prestatie- druk hebben bij mij de psychose getriggerd." Uiteindelijk, in mei 2008, werd Labruyère opge nomen en met succes behandeld. Daarna moest hij proberen zijn leven, dat volledig in duigen lag, weer op te pakken. „Al vrij snel heb ik het verzoek bij de Filmacademie gedaan om alsnog af te studeren, maar dat werd telkens af gewezen. Het kwam erop neer dat ze van me af wilden. Dat vond mijn psychiater heel onrecht vaardig. Hij heeft me aangeraden een film te maken over psychose. Dat heeft uiteindelijk heel erg bijgedragen aan het herstelproces." Het maken van de film was een moeizaam pro- MEGUO GIOVENTU. LA Regie: Marco Tullio Giordana Italië 2003, 366 min., taal Italiaanson dertiteling Ned.; scenario: Sandro Pe- traglia, Stephano Rulli; cast: Luigi Lo Cascio, Alessio Boni, Jasmine Trinca. De broers Nicola (Lo Cascio) en Mat- teo (Boni) zouden niet méér van el kaar kunnen verschillen. Nicola is een politiek actieve psychiater. Wanneer zijn vrouw Giulia lid wordt van de ter roristische groepering Brigate Rosse is hun huwelijk voorbij. Broer Matteo gaat daarentegen bij het leger om uit eindelijk politieagent te worden. Vlissingen: vr. 16/09 10.30 uur in zaal 6 (eerste deel), vr. 16/09 14-30 uur zaal 6 (deel 2). MUSIC NEVER- STOPPED, THE (ook in competitie)Regie: Jim Kohlber; VS 2011,105 min., taal Engels; naar een verhaal van Oliver Sacks; cast: Lou Tay lor Pucci, J.K. Sim mons, Julia Ormond, Cara Seymour. The Music Never Stopped vertelt het verhaal over de verwaterde band tus sen een vader (Simmons) en zijn zoon (Pucci), die als gevolg van een hersentumor zijn geheugen kwijt is. Samen met zijn vader vindt hij herin neringen terug via de muziek uit zijn jeugd. Terneuzen: zo. 11/09 21.00 uur zaal 4. Vlissingen: ma. 12/09 13-30 uur zaal 1, 21.00 uur zaal 2 met om 19.30 uur inleiding Douwe Draaisma; vr. 16/09 13-30 uur zaal 2; zo. 18/09 9.30 uur zaal 3. ONE FLEW OV€R THE CUCKOOS NEST Regie: Milos Forman VS 1975,133 min., taal Engels, ondertite ling Nederlands; scenario: Laurence Hauben, Bo Goldman, naar een roman van Ken Kesey; cast: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Danny DeVito R.P. McMurphey (Nicholson) is een charismatische outsider die terecht komt in een instelling vol murw gesla gen patiënten. Door zijn aanstekelijke extaverte ge drag weet hij het tot leider van de groep te schoppen. De film draagt een gevoel uit van non-conformisme, rebellie en opstand tegen elk onder drukkend regime. Vlissingen: za. 10/09 15.00 u. zaal 5, met inleiding Patrick Allegaert; di. 13/09 18.30 uur zaal 4 met inleiding van Rick Mentjox. ORDINARY PEOPLE Regie: Robert Redford VS 1980,124 min., taal Engels, ondert. scenario: Alvin Sargent, naar boek van Judith Guest; cast: Donald Sutherland, Mary Tyler Moore, Judd Hirsch De klassieker over het verdriet om het verliezen van een zoon, broer en vriend, is perfect voor in het 'Do you mind?'-programma van Film by the Sea. Hoe verder te gaan als niks meer hetzelfde is? Vlissingen: do. 15/0913.45 uur zaal 3. PR1NCESSA Regie: Arto Halonen Finland 2010, 104 min., taal Fins, Zweeds, ondertiteling Engels; cast: Kat- ja Kukkola, Samuli Edelmann, Krista Kosonen. Ze héét 'geen Anna Lappalainen, maar 'prinsessa'. Ze is een prinses van het Britse koningshuis en zo wil ze dan ook behandeld worden. Geba seerd op het waargebeurde verhaal van Anna Lappalainen, die 50 jaar in een psychiatrisch ziekenhuis de har ten stal als 'prinsessa'. Vlissingen: za. 10/09 16.15 u. zaal 3; zo. 11/09 21.00 uur zaai 5; ma. 12.09 14.00 uur zaal 7. REQUIEM Regie: Hans-Christian Schmid Duitsland 2006,93 min., taal Duits, on dertiteling scenario: Bemd Lange; cast: Sandra Hüller, Burghart Klauss- ner, Imogen Kogge Het waargebeurde verhaal over een strenggelovig meisje dat niets zag in medicijnen, maar alleen in priesters en geloof om haar te genezen van haar depressies en epilepsie. Vlissingen: di. 13/09 10.30 u. zaal 6, inleiding van Jan Theunissen. SHUTTER ISLAND Regie: Martin Scorsese; VS 2010, 138 min., taal Engels, ondertiteling naar de roman van Dennis Lehane; cast: Leo nardo DiCaprio, Emily Mortimer. Een federale rechercheur wordt op onderzoek gestuurd naar een psychia trisch ziekenhuis op een afgelegen ei land. Maar dan verandert alles. Je denkt te weten wie je bent, wat je doet, en voor welk doel. Maar wan neer al dit op losse schroeven komt te staan, wat moet je dan? Vlissingen: vr. 16/09 *5-30 uur zaal 7, inleiding van Paul van Dongen. SINGLE MAN, A Regie: Tom Ford VS 2009,99 min., taal Engels, ondertite ling scenario: Tom Ford, David Scear- ce, naar de roman van Christopher Is- herwood; cast: Colin Firth, Julianne Moore, Ginnifer Goodwin. George heeft niets meer behalve een halfechte vriendschap met een alcoho list En hij heeft zijn onberispelijke stijl. Zijn liefde is dood en niets kan hem ervan overtuigen de draad op te pak ken. Of toch wel? Vlissingen: ma. 12/09 16.30 uur zaal 4, za. 17/0912.30 uur zaal 5. Terneu zen: di. 13/09 21.00 uur zaal 4. Hoofdrolspeler Wouter de Jong in Verloren jaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 110