tugg&c fóétw &cpsacJuafrie LLJLZJLZJ U-MI IIIH .il.i Die film is er gekomen: At least it should have some bub bles onder regie van Marieke Helmus. Zij is niet alleen filmmaakster, maar ook verslavingsarts in de Jellinekkli- niek. Helmus gebruikt haar dokterservaring bij thema's met psychologische, medische en ethische aspecten. „Een mooie combinatie. Wij wilden eerst duidelijke af spraken maken over de film, maar in de loop van de con tacten raakten we zo onder de indruk van haar deskun digheid dat we haar een volledig vrije opdracht hebben gegeven", zegt Van Leersum. In de film komen alleen cliënten aan het woord en in beeld. Hulpverleners, zorgmanagers en familieleden zijn slechts aanwezig in de verhalen van de cliënten. Het ge bouw zelf met lange gangen en talrijke deuren, gezien vanuit de optiek van de bewoners, geldt als voice-over. „Die eerste vertoning samen met het personeel was heel interessant om te ervaren", memoreert Gevonden, die zelf als cliënt ook aan de film meewerkte. Zij roemt de zorgvuldigheid van Emergis in dezen. Tot nu toe is de film altijd binnen het kader van de zorgorganisaties en voor externe contacten vertoond. De betrokken cliënten hebben daar schriftelijk toestemming voor verleend. Maar nu gaat Ar least it should have some bubbles ook di verse keren vertoond worden bij Film by the Sea. Wat vinden de cliënten daarvan? „Daar hebben we wel wat discussie over gehad", erkent Evertse. Uiteindelijk gaat ie dereen akkoord. Het wordt immers geen kwestie van even snel van deze film naar de volgende in een andere zaal zappen. Van Leersum: „We vertonen de film alleen in combinatie met een inleiding vooraf of een nagesprek. Het wordt een programma van maximaal een uur. Van Leersum ziet de samenwerking met het filmfestival als een passend vervolg op de weg die met het Zeeuws Herstel en Rehabilitatie Akkoord is ingeslagen. „Ons be leid is de psychiatrie wat zichtbaarder te krijgen en te ver binden met de maatschappij. Als het gemiddelde FbtS-publiek iets meer geïnteresseerd raakt in de heden daagse psychiatrie zou dat een mooi resultaat zijn." Dat film en psychiatrie eigenlijk een voor de hand liggen de combinatie is, blijkt uit het rijke programma van 35 films dat festivaldirecteur Leo Hannewijk in overleg met Emergis voor het thema Do you mind? heeft samenge steld. „De enige voorwaarde die wij stelden was een spreiding van ziektebeelden, zodat geen eenzijdige in druk zal ontstaan." Evertse, zelf een filmfanaat, constateert met één blik op het programma dat veel films tonen dat mensen on danks psychische problemen sommige dingen juist wel heel goed kunnen en hoe onterecht stigma's dus vaak zijn. Samenwerking met Film by the Sea overwoog Emer gis los van het 15-jarig bestaan toch al een keer. Nu het samenvalt viert de organisatie dit derde lustrum wel met een eigen feestje tijdens de slotavond van het filmfestival op zaterdag 17 september. EENZAAMHEID VAN DE PRIEMGETALLEN Regie: Saverio Costanzo Italië 2010,118 min., taal Italiaans, on- dert. Ned.; naar een roman van Paolo Giordano; cast: Alba Rohrwacher, Luca Marinelli, Maurizio Donadoni Alice en Mattia zijn sterk getraumati seerd in hun jeugd. Wanneer ze el kaar ontmoeten voelen ze zich tot el kaar aangetrokken, maar vanwege hun gekrenkte zelfbeeld kunnen ze zich nooit volledig uiten. Zullen ze een manier vinden om hun gevoe lens te uiten? Vlissingen: di. 15.30 uur zaal 7, met inleiding van Heimine Poley en Corné Verhoeven. Terneuzen: wo. 14/09 21.00 uur zaal 4. ELLE S'APPELLE SABINE Regie: Sandrine Bonnaire Frankrijk 2007, 85 min., taal Frans, on- dert. Ned.; cast: Sabine Bonnaire. De 38-jarige Sabine woont in een groepshuis voor mensen met autis me. Door opnames in instellingen en verschillende mislukte behandelingen is ze niet meer de Sabine van voor heen.Ze heeft overgewicht, is geweld dadig en heeft verlatingsangst. Een liefdevol portret van zus en actrice Sandrine Bonnaire waarin eveneens wordt gepleit voor verandering. Vlissingen: zo. 11/09 10.30 u. zaal 6, met inleiding van Rob Houtepen; di. 13/09 13.30 uur zaal 2, met inlei ding van Jan Theunissen. Terneu zen: ma. 12/0919.00 uur, zaal 4. ELLING Regie: Petter Naess Noorwegen 2001, 89 min., taal Noors, ondert. Ned.; naar een roman van Ing- var Ambjornsen; cast: Per Christian El- lefsen, Sven Nordin, jorgen Langhelle, Marit Pia Jacobsen Elling vertelt het verhaal van twee we reldvreemde mannen, Elling (Per Christian Ellefsen) en Kjell (Sven Nor din). Het vreemde duo krijgt de kans op een nieuw leven in hun eigen ap partement in Oslo, waar ze verschil lende mensen leren kennen. Elling is een film zonder oordeel, waarin ex centriciteit gekoesterd wordt. Vlissingen: zo. 11/09 13-30 u. zaal 6, met inleiding van Rob Houtepen. IK OOK VAN JOU Regie: Ruud van Hemert Nederland België Frankrijk 2001, 99 min., taal Ned.; naar het boek van Ro nald Giphart; cast: Antonie Kamerling, Angela Schijf, Beau van Erven Dorens. Ik Ook Van jou gaat over Eric (Kamer ling) die een relatie krijgt met de mooie, wilde, psychisch gestoorde ob sessieve borderliner Reza (Schijf). Vlissingen: do. 15/09-16.00 uur zaal 1, na afloop gesprek met Ronald Giphart IRIS Regie: Richard Eyre VS, Engeland 2001, 91 min., taal Engels, ondert. Ned.; naar een verhaal van John Bayley; cast: Kate Winslet, Judi Dench, Jim Broadbent, Hugh Bonneville Iris Murdoch was filosoof en schrijf ster. De film begint wanneer Mur doch ontdekt dat ze aan Alzheimer lijdt en van briljant denkster aftakelt tot kind in het lichaam van een vol wassene. Door flashbacks zien we dat hun band onbreekbaar is. Vlissingen: vr. 16/09 13 30 uur zaal 7, met inleiding van Paul van Dongen. KAN DOOR HUID HEEN Regie: Esther Rots Nederland 2009; 94 min., taal Ned.; cast: Rifka Lodeizen, Wim Opbrouck Marieke is een vrouw die op de vlucht ging voor geweld en agressie. In Zeeland lijkt ze 'rust te hebben ge vonden. Maar dit blijkt moeilijker dan gedacht. Terneuzen: zo. 11/09 16.15 uur, met inleiding van Rob Houtepen. Vlis singen: ma. 12/09 16.30 uur zaal 5 KEANE Regie en scenario: Lodge Kerrigan VS 2004; lengte 100 min.; taal Engels; ondert. Ned.; cast: Damian Lewis, Abi gail Breslin, Amy Ryan William Keane (Lewis) is verwoed op zoek naar zijn dochtertje in en rond een'busstation in New York. Duide lijk is dat hij een psychische aandoe ning heeft, wat later schizofrenie blijkt te zijn. Hij ontmoet de verwaar loosde Lynn en haar dochtertje Kira; hij moet op Kira passen. Ze doen samen leuke dingen, hij lijkt goed voor haar te zorgen. Heeft hij wel door dat Kira niet zijn ei gen dochter is? Vlissingen: zo. 11/09 19.00 u. zaal 7, met inleiding van Rob Houtepen. KIJKEN IN DE ZIEL Coen Verbraak portretteert toppsy- chiaters in openhartige gesprekken. Vlissingen: do. 15/09 10.30 uur zaal 7 (deel 1, 2 en 3); vr. 16/09 10.30 uur zaal 7 (deel 4, 5 en 6). MATCHSTICK MEN Regie: Ridley Scott VS 2003, 116 min., taal Engels, ondert. Ned.; naar boek van Eric Garcia; cast: Nicholas Cage, Alison Lohman, Sam Rockwell. Roy heeft last van allerlei fobieën en stoornissen. Het enige dat hem over eind houdt zijn pillen. Wanneer hij op advies van zijn arts zijn dochter Angela (Lohman) ontmoet, wordt Roy kalm en beseft dat hij een goede vader voor haar wil zijn. Vlissingen: do. 15/09 10.30 uur zaal 6.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 109