H mm Twee Levens Mrs Henderson Zijn verloren land van een volwassen vrouw. Mijn ouders waren nog zo jong, stonden midden in het leven. Sinds dien zoeken zij naar hun kind. En staat een deel van hun leven stil. Wij, hun andere kinderen, konden doorgaan met leven omdat zij naar Maarten zochten." Twee Levens gaat vooral over de ouders en in mindere mate over Maarten. „Ik moest kiezen. Het verhaal van Maarten is een ander verhaal, een andere film. Ik zie de film als een monument voor mijn ouders, die een monument voor hun zoon oprichten. Zij vertellen zijn verhaal, ik vertel hun verhaal. Voor hen is het ook wel een erkenning. Zij hebben dit 25 jaar in relatieve stilte gedaan. De buitenwereld wist niet precies hoe het echt zat. Nu kan de wereld zien wat ze doen. Ik hoop dat mensen ook echt gaan begrijpen waarom ze blijven zoeken." Geen moment wordt de documentaire sentimenteel. „Ik heb geprobeerd een niet al te zware film te maken. Er zitten ook grappige momenten in, omdat je zo ontzettend goed ziet dat die twee al vijftig jaar bij elkaar zijn. Ze zijn zó op elkaar ingespeeld, zó samen, een twee-eenheid. In die zin is het een portret van een huwelijk. Ze doen zich in de film ook niet anders voor dan zij zijn. Ze hebben zich helemaal opengesteld en leken zich nauwelijks bewust van de camera." Twee Levens besluit met de mededeling van Paulus en Loes Mulder dat ze eind dit jaar opnieuw naar Chili gaan. Fifi Visser sluit niet uit dat de film een nieuwe impuls kan geven aan de zoek tocht. „Ik hoop dat de documentaire ook op Zuid-Amerikaanse festivals gaat draaien. Daarnaast wil ik een website maken over Maarten. Daarmee kan het best eens zo zijn dat ik geleidelijk, op mijn manier, het zoeken van ze overneem." Vlissingen: zo. 11/09 13 30 uur zaal 1. Terneuzen: di. 13/09 21.15 uur zaal 3. Twee Levens is ook geselecteerd voor de Debuut Competitie van het Nederlands Film Fes tival 2011 in Utrecht. De muziek in films wordt doorgaans achteraf gecomponeerd, aan de hand van de geschoten beelden en het verhaal. Bij de korte Zeeuwse film Mrs Henderson is het precies andersom gegaan: eerst was er de muziek en op basis daarvan is een verhaal uitgewerkt en een film gemaakt. „Toch is het geen videoclip", zegt schrijver, muzikant en tekenaar Robbert Jan Swiers. „Muziek en beeld zijn volledig gelijk waardig. Mrs Henderson maakte hij samen met Mary Remijnse, eveneens uit Middelburg. Tot voor kort hadden ze alleen 'zakelijk contact'. Remijnse heeft al een kleine twintig jaar een eigen marketingbureau, maar slaagde er daarnaast in vorig jaar de Fotoacademie te voltooien. „Een jaar of vijf geleden wilde ik iets met fotografie of film gaan doen. Het werd uitein delijk foto. Op een gegeven moment heeft de opleiding me echt gegre pen, vooral toen ik ineens mijn eigen stijl had gevonden: het filmisch fotograferen. Dat zou ik nooit hebben gekund zonder de Fotoacade mie." Om haar artistieke partners verder te ontwikkelen legde ze contact met onder anderen Swiers. „Ik wist dat hij schreef, maar niet dat hij ook mu ziek maakte. Hij stuurde mij een muziekstuk van ongeveer twintig mi nuten en ik was meteen verkocht. Ik zei gelijk ja." Mrs Henderson heette het muziekstuk van Swiers. 'Mrs Henderson went out for a ride. She rode a mile in the country and then she died. She never knew what happened, thought she was still alive', zo begint het. „Ik heb het in 2009 gemaakt, toen al met het idee er een film mee te maken. Dat ging toen niet door, zodat het op de plank bleef liggen. Toen het contact met Mary ontstond, schoot dit stuk me weer te binnen." De muziek, die onveranderd is gebleven, hebben Remijnse en Swiers vertaald in een script, een verhaal - dat zich afspeelt in de jaren vijftig - over een vrouw (een mooie rol van Willy van Houtum) die aan een hartstilstand overlijdt. Ze heeft dat zelf echter niet in de gaten en leeft naar haar idee 'gewoon'. Tot haar verbazing en verwarring merkt ze dat de wereld om haar heen zich niets meer van haar aantrekt. Het is geen conventionele film geworden, maar - gebaseerd op het idee van een stopmotion movie - een opvolging van foto's van Remijnse en ook tekeningen van Swiers, in combinatie met filmbeelden die Remijn se heeft gemaakt. „Eigenlijk hadden we geen idee waar we aan begonnen", zegt Remijnse. „Honderden uren werk zit erin. We zijn direct in een hoog tempo be gonnen, volgens een zeer strak schema. Elke vrijdag hadden we een fo- toshoot, waarbij de dag helemaal vol zat. Alles is binnen een half jaar gebeurd. Een half jaar geleden hadden we niet kunnen denken dat we een première bij Film by the Sea zouden hebben." De samenwerking is van beide kanten goed bevallen. „Het is een heel mooie combinatie. We zijn zelfs al bezig met een vervolg." Vlissingen: zo. 11/09 15.15 uur zaal 1. Meer informatie: www.mrshenderson.nl. tekst ROLF BOSBOOM Zestig jaar geleden arriveerden de eerste Molukkers in Ne derland en vijftig jaar geleden ontstond de Molukse wijk in Oost-Souburg. Bij beide feiten wordt dit jaar uitgebreid stil gestaan. Ook Film by the Sea springt daarop in, onder meer door de documentaire Zijn verloren land (2009) van Koert Davidse opnieuw te vertonen. De film gaat over het schietincident van 1956 in het Ambo nezenkamp in Westkapelle. De problemen ontstonden na dat bewoners in hun eigen onderhoud moesten gaan voor zien. Als protest gingen zij proletarisch winkelen in Westka pelle. Het gevolg was dat het kamp werd afgesloten en streng bewaakt. De gespannen situatie escaleerde in een schietpartij, waarbij gewonden vielen. Alle mannen in het kamp belandden in de gevangenis. De vrouwen en kinde ren bleven alleen achter. Het verhaal wordt vooral verteld vanuit Frits Sahertian, die destijds als jongen van zes jaar getuige was van het schietin cident. De gebeurtenissen hebben zijn verdere leven gete kend. Hij nam later actief deel aan de RMS-strijd en was on der meer betrokken bij de bezetting van de dienstwoning van de Indonesische am bassadeur in Wassenaar, in 1970. Daarbij kwam een agent om het leven. Sahertian heeft in totaal acht jaar in de gevangenis gezeten wegens gewelddadigheden. Vlissingen: zo. 11/09 17-15 uur zaal 6 «is y, A--V Willy van Houtum in Mrs Henderson.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 103