sea a*.—--sr. - BV THE Acht Zeeuwse films vormen het pro gramma-onderdeel Zeeuws Luik, Dat wordt zondag 11 september vertoond in Vlissingen en de dagen erna in Ter- neuzen. Circada De Neger van Terneuzen 9.18 September 2011 ie**. Vangen en Terneuzen r&xmrt Rob Maaskant reist al vier decennia lang met zijn beeldend mu- ziektheatergroep Het Bedrijf v/h door binnen- en buitenland. De ervaringen en belevenissen vormden het uitgangspunt voor zijn eerste speelfilm: Circada. De film ontstond uit de behoefte om vast te leggen wat het reizende kunstenaarsgezelschap doet. Een documentaire werd te weinig passend bij het eigenzinnige karakter van Het Bedrijf v/h beschouwd en dus rijp te het idee van een film met een verhaal. Circada gaat dan ook over over de belevenissen van een kleine, rondreizende rariteitenshow, dat een wat kwijnend bestaan leidt. Maaskant zocht en vond samenwerking met diverse jonge filmmakers. „We willen met dit project ook onze manier van theatermaker overbren gen", zegt hij. Achter zijn huis in Nieuw- en Sint Joosland werd daarom het kampement opgebouwd waarmee het gezelschap normaal gespro ken rondreist. Drie weken lang woonden en werkten crew en cast daar intensief samen, met vaak lange draaidagen. „Onze voorstellingen komen vaak improviserend tot stand", vertelt Maaskant. „In dit geval moesten we wel alles in een draaiboek vastleg gen, maar gelukkig hadden we ook genoeg mogelijkheden om ter plek ke al improviserend dingen te veranderen. Dat moest ook, want een week lang hebben we verschrikkelijk slecht weer gehad." In de film ontmoet het kermistheatergezelschap een raadselachtige vrouw (Faya), die niet kan praten. Het gezelschap neemt haar op en zij weet het rariteitenkabinet opnieuw tot leven te brengen. Maaskant speelt zelf de kermisbaas, wiens droom het is om te kunnen vliegen. Tussen hem en Faya ontstaat een bijzondere band. De wil om te vliegen is een poging om te ontsnappen aan de realiteit. „Ik zie de film als een pleidooi voor de verbeelding", zegt Maaskant. „Het is belangrijk om niet alleen de romantiek ervan te laten zien, maar ook de worsteling om onze droom een plek te geven in de realiteit." Dat geldt ook voor Het Bedrijf v/h. „Het wordt steeds moeilijker om de grote spektakelvoorstellingen te verkopen. We willen daarmee ophou den en ons terrein verleggen naar kleinere, poëtische voorstellingen en proberen onze ideeën en ervaringen over te brengen op jongeren. Daar is de tijd wel rijp voor." Vooraf was er ook scepsis over zijn filmplannen. „Een voorstelling maak je echt mee, maar komt dat wel over op het witte doek? Dat vroegen veel mensen zich af Maar het is veel meer een verhaal geworden dan ik had gedacht. Het mooie van film is dat je de blik van de kijker kunt stu ren. Je laat precies zien wat je wilt laten zien en daardoor kun je heel makkelijk tot in detail gaan. In feite neem je iemand aan de hand mee." Vlissingen, zo. 11/09 19.30 uur zaal 1. Terneuzen: do. 13/09 19.30 uur zaal 3. Als deel 135 in de Slibreeks verschijnt za. 10 sept 'Groot Encyclope disch Naslagwerk der Verzonnen Verbeelding' van Rob Maaskant. Presentatie: 15.00 uur, Mottekasteel (Terra Maris), Oostkapelle. Op 12 december 1985 ging de 18-jarige Maarten Visser uit Rotterdam, reizend door Zuid-Amerika, op pad om de Chileense vulkaan Osorno te beklimmen. Hij keer de niet terug en is, tot op de dag van vandaag, spoorloos. Zijn ouders, Paulus en Loes Visser, reizen sindsdien elk jaar in december naar Chili om te zoeken, om elke aanwijzing - hoe gering ook - na te trekken, Om het verhaal bij de mensen daar levend te houden. Zij staan centraal in Twee Levens van de Middelburgse documentairema ker Fifi Visser, zus van Maarten. Zij reisde eind vorig jaar met haar ouders mee. Tot twee jaar geleden was het niet in haar opgekomen een film te maken over het onderwerp. „Dit was zo privé, zp'n persoonlijk verhaal. Totdat een Chileense filmmaker mijn ouders bena derde. Zij reageerden enthousiast en wilden wel dat het zou worden vastgelegd. Uiteindelijk ging dat niet door. Toen dacht ik: het zou ook wel raar zijn. Het is mijn vak en dan zou een ander het gaan doen!" Twee Levens laat zien dat de ouders ook na 25 jaar vergeefs speuren hun zoektocht onverminderd voortzetten. Ze hangen posters op, doen oproepen in de Chileense media en sporen mensen op die Maarten mogelijk hebben gezien. Ze beseffen dat de kans dat ze iets vinden miniem is, maar weigeren de hoop op te geven. Zolang er geen zekerheid is dat Maarten niet meer leeft, 'valt er niets te rouwen', zoals de moeder het in de film formuleert. 'Het is zó belangrijk om te weten: wat is er met hem gebeurd? Dat móeten we uitzoeken. Dat zijn we aan hem verplicht. Dat wil len we zelf ook.' Fifi Visser is zelf de afgelopen tijd anders tegen de voortdurende zoektocht aan'gaan kijken. „Ik was zestien toen het gebeurde, maar inmiddels ben ik even oud als mijn ouders toen waren. Ik ben een generatie opgeschoven, terwijl Maarten een jonge adolescent is gebleven. Door de film werd ik teruggeworpen in de tijd, maar beleefde alles dp een andere manier, met het perspectief De Neger van Terneuzen, zo werd hij genoemd. Frank Kou- len (1922-1985), in 1957 de grondlegger van Porgy en Bess. Daan Bol, Marinka de Jongh en Wilko van Oosterhout, filmstudenten aan de Hoge school voor de Kunsten Utrecht, maakten een documentaire van een half uur over hem, die begin dit jaar voor het eerst in het jazzcafé was te zien en nu ook op Film by the Sea wordt vertoond. De studenten moesten hun tweede studiejaar afsluiten met een vrije opdracht. De enige voorwaarde was dat het num mer Summertime erin moest voorkomen. De drie hebben in terviews gehouden met Koulens familie en met diverse sleu telfiguren binnen Porgy en Bess. Samen schetsen zij het le ven van Koulen. De gesprekken worden afgewisseld met archiefbeel- den.Jazz-zangeres Lillian Boutté werkte ook mee aan de do cumentaire. Zij kwam speciaal naar Terneuzen om te vertel len over Koulen én Summertime te zingen. De documentairemakers kenden Koulen nog niet, aldus Daan Bol. „Wat me heeft getroffen is hoeveel hij heeft bete kend voor Terneuzen. En nu nog. Zijn geest is nog steeds heel erg aanwezig in Porgy en Bess. Dat vind ik wel bijzon der." Vlissingen: zo. 11/09i?-45 en 18.15 uur zaal 1 Terneuzen: ma. 12/09 en di. 13/0918.45 uur zaal 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 102