Comedy met bedoeling De Spijkerbroekenpremière is gewijd aan De President, een comedy voor een jong publiek en met een verkap te boodschap. Cineast Erik de Bruyn over de uitdaging. Kindermiddag nif" tekst ALI PANKOW e zullen wel weer over me heen val len. Ik pas niet in een hokje. Dat i vindt de pers vaak lastig", voorspelt regisseur Erik de Bruyn aan de voora vond van de release van De President. De nieuwste speel film van deze van oor sprong Zeeuwse cineast vult zaterdag 10 september de Spijkerbroekenpremière bij Film by the Sea. Sinds zijn debuutfilm Wilde Mossels (2000) wordt hij 'de rock roll-filmer van Ne derland' genoemd. Maar de vrouwenfilm Nadine (2007) paste niet bij dat predikaat en nu komt hij in eens met een comedy voor een jong publiek. Speci fiek voor jongeren van 12 tot 18 jaar wees de zogehe ten recruted audience screening uit. „De President is mijn eerste speelfilm voor een brede doelgroep. Com merciëler dus, waarbij de belangen van producent en distributeur groter zijn. Je hebt het als regisseur dan niet alleen voor het zeggen", constateert De Bruyn. Hij heeft daar niet zoveel moeite mee, maar zet wel een kanttekening bij die screening. „Ik denk dat de film ook voor een ouder publiek erg leuk kan zijn door de vele politieke verwijzingen die er onderhuids inzitten." Het verhaal speelt zich afin de nabije toekomst. Ne derland heeft besloten de monarchie en de meerpar- tijen-democratie af te schaffen en zichzelf uit te roe pen tot republiek. De verkiezingsstrijd tussen de twee presidentskandidaten Heesters en Vlonder loopt al snel vast, maar dan ziet men in een jonge Marokkaanse asperge teler een nieuwe volksheld. De film is gebaseerd op het gelijknami ge boek van Khalid Boudou. Scena rist Marco van Geffen en Leontine Pe tit tekenden met Het Schnitzelpararijs al eerder voor een boekverfilming van Boudou. De Bruyn: „Eigenlijk wilden ze met De President een vergelijkbare situation comedy maken, maar dit sce nario bleek veel groter. Het is bijna een odyssee die hoofdrolspeler Joes moet afleg gen. Hij is ook op zoek naar zijn vader. Wij hebben het karakter van Joes verder uitgebouwd en meer romantiek in het verhaal gebracht." Met het gegeven dat een arme Marokkaan president van Nederland wordt, ben je er nog niet, volgens de regisseur. Hoe humoristisch dat ook moge klinken. „Je moet voorkomen in allerlei complex politiek gede- batteer terecht te komen. De uitdaging voor mij was: in een groot opgezette comedy voor een jong publiek toch enigszins een boodschap te verpakken. Ik denk dat ik daarin ben geslaagd, maar het is natuurlijk aan het publiek om dat te bekrachtigen", aldus De Bruyn. Hij verpakt herkenbare politieke satire in hilarische scènes en personages. Zo blijkt presidentskandidate Heesters een mengeling van Thatcher en Wilders. Haar goed in het pak zittende opponent Volders peu tert zo genietend in zijn neus dat het een statement lijkt. Verder verwijzen talrijke one-liners en beelden naar hedendaags populisme. „Ik ben zelf wel blij nu met het resultaat. Of het hele maal de film is geworden die de producent had ge wild, weet ik niet. Over de grapdichtheid bijvoor beeld kun je blijven discussiëren." De Bruyn had een mooie cast tot zijn beschikking. Achmed Akkabi speelt de hoofdrol van Joes. Verder heeft Najib Amhali een belangrijk aandeel in film, evenals Dirk Zeelenberg, Ton Kas en Rosa Reuten. Over Charlie Chan Dagelet als de Bulgaarse Mila zegt De Bruyn: „Zij deed mij af en toe denken aan zowel een jonge Audrey Hepburn als aan Sophia Loren in haar eerste fillms. Ik denk dat ik niets te veel zeg als Charlie door De President, net als Frank Lammers door Wilde Mossels destijds, ontdekt zal worden als ac trice van internationale klasse." Wat overigens Wilde Mossels betreft: dat debuut op ba sis van een geheel eigen scenario lag dichter bij zijn hart. „En het budget voor een commerciële film als De President is ruimer. In het script zit veel zaken die ambacht en bestudering behoeven: stunts, beschietin gen, special make up. Verder is er niet zoveel verschil. Ik kan mijn muzikaliteit gebruiken, mijn fotografi sche kennis en natuurlijk acteurs regisseren." De Bruyn worstelt inmiddels met een nieuw project: Lowlands cowboys. „Het wordt een oer-Hollandse western annex roadmovie, maar het is voorlopig afge wezen door het Filmfonds. Dat ben ik wel gewend, dus ik ga gewoon door. Maar het wordt wel moeilijk, zeker met die korting op het Filmfonds. Verder mis ik Zeeland ook wel. Eigenlijk wil ik daar best weer wo nen. Misschien zou ik over een paar jaar wel eens een voorstelling kunnen regisseren voor het Zeeland Na zomerfestival", zegt hij met brede glimlach. Tijdens Film by the Sea manifesteert De Bruyn zich overigens ook als muzikant. Hij verzorgt met zijn gele genheidsband De Jodie Foster Xperience het concert na de Spijkerbroekenpremière. Hij speelt daarin met andere filmmakers en -betrokkenen. Als gasten leve ren enkele zingende acteurs een bijdrage. Vlissingen: za. 10/09 13.00 uur zaal 6, 21.15 uur zaal 1-2-4-7; zo 11/09 12.15 uur zaal 5; za. 17/09 12.15 uur zaal 5. Terneuzen: zo. 11/09 19.00 uur zaal 2. Tijdens de traditionele Kindermiddag draait dit jaar Orla de Kikkerslikker, een Deense animatiefilm die gebaseerd is op het boek van Ole Lund Kirkegaard. Het verhaal gaat over de pestkop Orla de Kikkerslikker, van wie wordt be weerd dat hij één keer een levende kik ker heeft opgegeten. Met fantasie en hu mor binden Viktor en zijn vriendjes de strijd aan met Orla. In Vlissingen wordt de film woensdag 15 september om 14.00 uur vertoond in zaal 1,3 en 6, met aansluitend een optre den van De bende van 4. In Terneuzen draait de film ook om 14.00 uur, in zaal 4, maar dan zonder concert na afloop. Donderdagavond 15 september is Ladies Night bij Film by the Sea. Deze avond is er een literaire theatershow speciaal voor het vrouwelijke publiek: Luxepro blemen van columniste en schrijfster Aaf Brandt Corstius en columniste/tele visiemaakster Machteld van Gelder. Zij treden sinds de succesvolle verschijning van het Handboek voor de Moderne Vrouw geregeld op voor publiek. In Luxeproblemen behandelen de dames de perikelen van de hedendaagse vrouw. Ook maakt Brandt Corstius een profiel schets van een vrouw uit het publiek aan de hand van haar handtas. Do. 15/09, Vlissingen, 21.00 uur S Film by the Sea biedt tijdens het festival een speciaal educatieprogramma aan met films voor verschillende leeftijdsca tegorieën: vijf voor het basisonderwijs en acht voor het voortgezet onderwijs. De vijf films voor het basisonderwijs zijn: Laban maakt er een potje van (groep 1-2), Pelle en de waterdieven (groep 3-4), Krokodillenbende (groep 5-6), Vakantie in eigen land (groep 7) en De sterkste man van Nederland (groep 8). Voor het voortgezet onderwijs wor den Die Fremde, The kids are all right, Sonny Boy, Black swan, Incendies, De een zaamheid van de priemgetallen, Norwe gian wood en Circada gedraaid. fM Scène uit De President met Frank Lammers, Achmed Akkabi en Matthias Schoenaerts.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 101