urbulente troubadour Muziekoptredens tijdens het filmfestival - BV I i -1- i De film 'Cornells' toont de turbulente levenswandel van troubadour Cornells Vreeswijk (1937-1987), nog altijd een held in Zweden. l3th international^ festival \i tekst ROLF BOSBOOM ,.s. nnnic-.-, r In Nederland is hij vooral bekend bij de wat oude re generaties, dankzij klassiekers zoals De nozem en de non, Veronica en Misschien wordt het morgen beter. De bekendheid van Cornelis Vreeswijk al hier valt echter in het niet bij die in Zweden, het land waar de zanger het grootste deel van zijn leven doorbracht en waar hij uitgroeide tot een fenomeen. Die enorme populariteit duurt voort tot op de dag van vandaag. Toen Cornelis nog een tiener was, verhuisde het ge zin Vreeswijk van Nederland naar Zweden. Hij zou nimmer naar zijn vaderland terugkeren, ook al werd hij ook nooit Zweeds staatsburger. Het grootste deel van zijn muziekrepertoire is ook in het Zweeds. In de loop der jaren maakte hij tientallen albums. Vreeswijk wordt doorgaans een troubadour genoemd maar leidde het bijna klassieke leven van een rock ster, met alle problemen die daarbij horen. Dat beeld schetst in elk geval de film Cornelis van de Zweedse regisseur Amir Chamdin, die be kend is van de hiphopgroep Infinite Mass maar zich tegenwoordig vooral toelegt op het maken van films. Voor de hoofd rol vroeg hij een andere prominen te figuur uit de Scandinavische muziekwereld: Hans Erik Dyvik Husby, beter bekend als Hank Von Helve te. Hij maakte naam als zanger van de Noorse death- punkband Turbonegro. Cornelis begint met een scène in 1943 in het ouderlijk huis van Vreeswijk in IJmuiden (Kim van Kooten speelt de moeder), waar de Duitsers een inval doen. Het is een korte proloog die suggereert dat de oorlogs jaren een belangrijke invloed hebben gehad op het verdere leven van Cornelis Vreeswijk. Waar of niet, wat volgt is een roerig bestaan als zan ger en liedjesschrijver. Kort nadat hij is doorgebroken, raakt hij steeds meer verslaafd aan drank en pillen, zijn teksten zijn soms dermate omstreden dat de Zweedse radio zijn muziek boycot en nadat hij is aan gehouden voor dronken rijden zonder rijbewijs be landt hij voor acht weken in de cel. Ook na zijn vrijlating gaan populariteit en persoonlij ke problemen hand in hand: een scheiding, nog meer drugs, ziekelijke jaloezie, zelfdestructieve neigingen, een nieuw verblijf in de gevangenis vanwege een steekpartij en vooral het onvermogen om met geld om te gaan, met grote financiële problemen en een bankroet tot gevolg. „Voor mij is muziek het enige wat telt", zegt de hoofdpersoon in de film. Vreeswijk overleed in 1987 aan leverkanker. In Corne lls is te zien hoe hij enkele maanden voordien op het bekende Deense festival Roskilde optreedt. Het con cert geeft een nieuwe impuls aan zijn bekendheid, die nog altijd voortduurt. Zelf maakte hij dat niet meer mee. 'Hij stierf eenzaam en met enorme schulden', meldt Chamdin aan het slot van zijn film. Na de vertoning bij Film by the Sea volgt een speciaal optreden van Piter Wilkens, die het Zweedse repertoi re van Cornelis Vreeswijk in het Fries heeft vertaald en als een van de beste vertolkers van diens werk geldt. Vlissingen: ma. 12/09 1915 uur zaal 1. Na afloop, om 21.00 uur, intiem Vreeswijk-concert van Piter Wilkens en band in Deltapaviljoen, Hans Erik Dyvik Husby als Cornelis Vreeswijk. Het muziekprogramma van Film by the Sea is dit jaar wat minder uitbun dig dan voorgaande ja ren. Toch zijn er nog vrij wel dagelijks optredens. Een overzicht. Vrijdag 9 september 22.15 uur: Openingsfeest Vlissingen met Hot Club de Frank (gipsy jazz, klezmer) en DJ's Funkel Funkel. Zaterdag 10 september 22.15 uur: Openingsfeest Terneuzen, Hot Club de Frank en De Platenbus. 23.00 uur, foyer, Vlissingen: Na af loop première De President treedt The Jodie Foster Experience op, de band van regisseur Erik de Bruyn, met als gas ten o.a. Frank Lammers, Daniel Boisse- vain en Charlie Chan Dagelet. Zondag 11 september 12.30 uur, Deltapaviljoen, Vlissingen: koffieconcert The Busch Ensemble, met o.a. Mathieu van Bellen (viool). Maandag 12 september 21.15 uur, Deltapaviljoen, Vlissingen: Na afloop van de film Cornelis treedt Pi- ter Wilkens en band op (zie boven). Dinsdag 13 september 22.45 uur, foyer, Vlissingen: RoseMo- tion, nieuwe Zeeuwse band met eigen werk en covers. Woensdag 14 september 15.30 uur, Deltapaviljoen, Vlissingen: Optreden De bende van 4 na afloop van Orla, de Kikkerslikker (kindermid- dag). 22.00 uur, foyer, Vlissingen: Eerst op treden The Directors, daarna Meezing- avond met diverse Bekende Nederlan ders en begeleid door de Grand Pa Nick Sessieband. Donderdag 15 september 21.00 uur, Arsenaaltheater, Vlissin gen: Film Beatz, jongerenfeest met DJ Phalerieau (Valerio Zeno), DJ Nicki- pickipoelala en DJ Starfunker. Vrijdag 16 september 23.00 uur, CineCity Vlissingen: Jui ce, Zeeuwse coverband. Zaterdag 17 september 23.00 uur, Vlissingen: Slotfeest met The Led and White Piano Show. Hot Club de Frank m DJ Phalerieau (Valerio Zeno) RoseMotion

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 100