buitenland 19 Schoonheid geen vereiste, lengte wel effeweg.nl a President Sarkozy woedend na nieuwe beschuldiging corruptie LIBIË Aisha leidde eenheid vrouwelijke lijfwachten Kaddafi supervoordelige busreizen Kijk op \N\NY/.effeweg nl of bel 0529 - 46 96 67 4dagen Berlijn.........v.a. Cl 19,- donderdag 1 september 2011 llllllilllllllllWllllllllllllllllllillllWIIIIIIIIIIIIIIII SE8S8SS SKföSffi gsss Aisha Abed El Salaam Ali was kolonel in Kaddafi's le ger. Ze-leidde een groep vrouwelijke lijfwachten. Nu zit ze in de cel. Gevangenge nomen door rebellen. door onze correspondent Harald Doornbos Na een paar uur wachten in het hoofdkwartier van de Libische rebel len in de stad Zawiya, brengen drie bewakers een gevan gengenomen vrouw in uniform naar binnen. De vrouw is Aisha A- bed El Salaam Ali, één van de wei nige vrouwelijke kolonels in het le ger van Muammar Kaddafi. Zij was verantwoordelijk voor de wereldberoemde eenheid van vrouwelijke lijfwachten van de oud-dictator. De rebellen namen Aisha vorige week gevangen in de stad Zawiya, vijftig kilometer ten westen van de Libische hoofdstad Tripoli. Het is voor het eerst dat ze met een journalist spreekt. Volgens Aisha, die in 1984 toetrad tot het Libische leger, bestond de groep vrouwelijke bodyguards uit drie vaste en vier roulerende offi cieren. Voor iedere trip zocht Aisha de tijdelijke bodyguards uit. „De vrouwen en meisjes waren al tijd erg vereerd als ik hen uitkoos." Aan welke criteria moesten de vrouwen voldoen om lijfwacht te worden van Kaddafi? „Ze moesten Aisha foto Harald Doornbos/GPD lang zijn, omdat ze achter Kaddafi stonden. En ze moesten represen tatief zijn, schoonheid was geen vereiste. Met make-up ziet ieder een er immers snel leuk uit." Kaddafi koos voor vrouwelijke lijf wachten omdat hij speciaal wilde zijn. „Hij wilde laten zien dat vrou wen in Libië gelijke rechten had den", zegt Aisha. Voordat ze krijgsgevangen werd ge maakt had Aisha nooit gedacht dat Kaddafi de strijd zou verliezen. „Omdat we sinds het uitbreken van de opstand niet wisten waar Kaddafi was, werd onze eenheid naar Zawiya gestuurd. Hier pro beerde ik om mensen te arresteren die de rebellen steunden. Ik had lijsten met namen van mensen die tegen Kaddafi waren." Toen ze op een ochtend de strijd kreet Allah-u-Akhbar van nabij hoorde, wist ze dat de rebellen er aan kwamen. „We waren er vast van overtuigd dat we vochten te gen Al Qaeda-strijders en tegen Is raëlische en Franse huurlingen", zegt ze. „Dus toen die door de li nies heen braken, raakte iedereen in onze eenheid in paniek. Men sen vluchtten te voet en per auto. Met nog een mannelijke soldaat uit mijn eenheid bleef ik achter. We vreesden voor ons leven." Maar de rebellen bleken gewoon jongens uit west-Libië. „Ik ben niet gemarteld en kreeg te eten." Ze heeft nu spijt dat ze voor Kad dafi heeft gevochten. „Ik moet zeg gen dat ik beter behandeld ben door de rebellen dan dat ik hen heb behandeld", geeft ze toe. „Wat het extra pijnlijk maakt is dat ik ben gearresteerd door mensen die op mijn lijst stonden en verdacht werden van terrorisme. Ik hoop dat ze me kunnen vergeven." Rebellen pakken minister van Kaddafi op TRIPOLI - Een voormalige minister uit het regime van de verdreven Li bische dictator Muammar Kaddafi is opgepakt in de buurt van Tripo li. Het gaat om Abdelati Obeidi, die minister van Buitenlandse Zaken was. Obeidi werd dinsdag op zijn boerderij in Janzour, ten westen van Tripoli, opgepakt door strij ders van de nieuwe machthebbers. zie onze website:buitenland Mutassim Kaddafi had een ge heime bunker met 50 kamers sgaaaiiiiii.iMi!! »w—a door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - De reactie van het Elysée Paleis kwam binnen een half uur en was geen toonbeeld van fines se: 'Schandalig, ongegrond, leugen achtig'. De aantijging aan het adres van president Nicolas Sarko zy. was dan ook ongekend. Hij zou envelopjes met geld aangenomen hebben van Liliane Bettencourt, de vrouw van tien miljard euro. Geruchten over Sarkozy's vrijage met Liliane Bettencourt, erfgena me van parfumimperium L'Oréal, waren niet nieuw. Vorig jaar haal de de boekhouder van de bejaarde vrouw ook de pers met een ver haal over smeergeld. Maar de aan tijging die gisteren Frankrijk in vlam zette, was anders: ze kwam van een onderzoeksrechter. Magistraat Isabelle Prévost-Des- prez doet haar uitlating in een boek, Sarko heeft me gedood, van twee journalisten van het dagblad Le Monde. Het lijdt geen twijfel dat ze er nog steeds achter staat. „Ze heeft de passage herlezen en gevalideerd," aldus Gérard Davet, Liliane Bettencourt foto AP een van de auteurs. Isabelle Prévost-Desprez was een van de magistraten die op de zaak-Betten- court was gezet. De dochter van Bettencourt had een rechtszaak aangespannen tegen een charmeur die een miljard euro van haar moe der had losgepeuterd. Aanklacht: de charmeur, een 25 jaar jongere fotograaf, had misbruik gemaakt van de mentale zwakte van de hoogbejaarde. In het kader van haar gerechtelijk onderzoek interviewde Prévost- Desprez de verpleegster van Lilia ne Bettencourt, die haar vertelde dat de fotograaf niet de enige be gunstigde was geweest. Sarkozy haalde ook enkele keren geld op. De verpleegster zei dat niet tijdens haar interview met de magistraat, maar daarna, tegen haar griffier. Prévost-Desprez deed niets met de informatie - ze was bezig met een onderzoek naar de geestesgesteld heid van Bettencourt, niet naar de eventuele corruptie van Sarkozy. Niettemin werd ze kort daarna van de zaak afgehaald. 'Mijn onderzoek bracht een groot risico voor het Elysée met zich mee', zei ze gisteren tegen het dag blad Libération. 'Ik moest tegen ie dere prijs aan de kant worden ge zet'. Omdat de verpleegster haar verklaring slechts heeft afgelegd te genover de griffier, kunnen de ma gistraten die de zaak-Bettencourt nu nog onderzoeken, de beschuldi ging negeren. De socialistische lei der Martine Aubry eiste gisteren echter een gerechtelijk onderzoek naar Sarkozy, maar onduidelijk was of het zo ver komt. 9 hotelovernachtingen, 9x ontbijt en diner, stadsrondrit Brig met Simplon Express, treintje van Tasch naar Zermatt v.v en vervoer per Comfort Class ^touringcar OF WAT DACHT U VAN: v.a. €269,- v.a. €419,- 5 dagen Wellnessreis Tsjechië 8 dagen Boedapest, Balaton en Poesta 11 dagen Estland, Letland en Litouwenv.a. €699,- Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. Vermeld bij boeking de boekcode en u maakt kans op een stedentrip. Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon, excl. 17,- reserveringskosten per boeking. Persoonskai Boekcode; 5 dagen vanaf SINGLE REIS BODENSEE EN HET ZWARTE WOUD Tijdens deze veelzijdige single reis maakt u kennis met het Zwarte Woud Geniet van de prachtige natuur tijdens een tocht. Bezoek ook 's werelds grootste koekoeksklok, de Bodensee met het bloemeneiland Mainau en kasteel Hohenzollern. Inclusief: ZWITSERSE ALPEN BUS EN TREIN Vertrek op: 26 september en 17 oktober 17 oktober (J*oefccode: «hm Inclusief: 4 dagen Praag v.a. €99,- Vertrek o.a.: 7, 14, 21 okt, 4, 11, 18, 25 nov 3 dagen Lille en Bruggev.a. 119,- Vertrek op: 30 sept, 25 nov, 2, 9 dec Vertrek o.a.: 14, 21 okt, 4, 6,11, 18, 20, 25 nov 4 dagen Parijsv.a. 119,- Vertrek o.a.: 7, 14 okt, 4,11,18, 25 nov, 2 dec 4 dagen Londen v.a. C 149,- ^Vertrek o.a.: 14, 21 okt, 4, 11, 18, 25 nov, 2 dec Deze spectaculaire reis brengt u naar de hoogste toppen van Europa. Ervaar met de Glacier Express één van de mooiste treinreizen ter wereld. Breng ook een bezoek aan Montreux, de Aletschgletsjer en de berg Matterhorn. 4 hotelovernachtingen, 4 ontbijt- en dinerbuffet en vervoer per Tourist Class l touringcar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9