binnenland 17 Speuren met een schoenenspecialist Moe van de negatieve berichten? NVM OPSPORING Burgerdeskundigen worden door recherche steeds vaker ingezet bij misdrijven Strenge eisen aan deskundigen Groepen Praat eens met een NVM-aankoopmakelaar donderdag 1 september 2011 m ma mmmmKamam g—awn Ze hebben kennis van tape, schoenen, postzegels of win ti en helpen de politie bij de opsporing. Burgerdeskundi gen heten ze, en ze staan te genwoordig geregistreerd. door Jacqueline Steenwijk Euforisch, dat is het gevoel dat de inmiddels 4S-jarige Guido Aarts had toen de 'beul van TVvente' werd ge pakt. Tussen 2001 en 2004 mishan delde en verkrachtte de dader tien tallen pony's, paarden en andere dieren op brute manier met stok ken en messen. Later bleek hij ook verantwoorde lijk te zijn voor de moord op een zwerver en poging tot moord op drie andere mensen. De politie tastte lang in het duister. Tot Aarts erbij werd geroepen. Aarts is een van de eerste 'burger specialisten' die sinds 2005 geregis treerd staan in de deskundigenda tabank van de politie. Hij is 'de tapespecialist'. Na jaren in de verpakkingen ge werkt te hebben, startte hij in 2001 de International Tape Company, een van de grootste producenten van plakband. Per dag verwerkt zijn bedrijf, International Tape Company, vier miljoen vierkante meter tape. Aarts is als geen ander in staat het ene stukje tape van het andere te onderscheiden. In Twente waren bij twee mishan delingen stukjes blauw tapemateri aal gevonden. „Volgens de forensi sche experts was er geen verband tussen de twee stukjes. Maar ik zag dat het wel hetzelfde tape was. Tape dat voornamelijk in de vlees- verwerking wordt gebruikt." De dader bleek uiteindelijk in een kippenslachterij te werken. Sinds die tijd is Aarts bij circa twintig opsporingszaken betrok ken geweest. Soms hoort hij of de dader is gepakt, soms ook niet. „Dat doet er voor mij niet toe. Ik vind het mijn burgerplicht om te helpen. Ik heb verstand van tape en dat is kennis die je niet van re chercheurs kunt verwachten." Of het nu gaat om tape, schoenen, postzegels, winti of zelfs reïncarna tie, op al deze vakgebieden heeft de Landelijke Deskundigheidsma kelaar (LDM), een speciale dienst van de politie, een deskundige ge selecteerd. Het zijn vaak gewone burgers met een uitzonderlijke kennis op een bepaald gebied. Ze zijn een aanvulling op de meer gangbare deskundigen, als verhoor- specialisten en psychologen. In to taal staan er inmiddels bijna vier honderd specialisten in de data bank. Hun kennis beslaat samen 370 verschillende vakgebieden. „We zijn bezig met een omslag. Van rechercheurs wordt niet meer verwacht dat ze overal kennis van hebben. Dat moet ook niet. Dan zou hun hoofd overlopen", zegt Hans Molenaar, waarnemend coör dinator van de LDM. Samen met zijn collega's reist hij het hele land door om politiekorp sen bij grote zaken te adviseren Burgers die als deskundige worden ingezet bij politieonderzoeken moeten aan strenge voorwaarden voldoen. Zo moeten ze aantoon baar hun kennis op niveau houden, van onbesproken gedrag zijn en mogen ze geen criminele antece denten hebben. Daarnaast moeten ze meewerken aan een referentie- onderzoek waarbij collega's en be kenden gehoord worden over deze deskundige. Tenslotte beoordeelt een speciaal College van Toetsing en Advies of hij of zij als deskundi ge wordt toegelaten. Voordat ze daadwerkelijk worden ingezet moe ten ze een geheimhoudingsplicht en een gedragscode ondertekenen. over de inzet van deskundigen en daarbij te bemiddelen. „Wij kun nen teams adviseren over onder zoeken waar ze zelf misschien niet eens aan hadden gedacht." Zo werd de LDM ingeschakeld bij de vondst van een vrouw die in co ma was aangetroffen in haar wo ning. Op haar gezicht was een afdruk aangetroffen. „Maar van wat? We lieten er ook Engelse collega's die hier meer gespecialiseerd in zijn De lijst van deskundigen is inge deeld subgroepen: Religie: islam, sekten of protestan tisme j Sociologie: meisjesbesnijdenis, eer wraak of adopties Psychologie: verdachtenverhoor, autisme, valse herinneringen Medisch: forensisch arts, wondda- tering, verloskunde Techniek: explosies, digitale beeld analyse, scheepvaart Milieu: hout, aardwetenschappen, botanica O Criminologie: gijzeling, mensen handel, kinderpornografie Forensisch: bloedsporen, wapens en munitie, gebitsherkenning Antropologie: Antillen, strafrecht Marokko, Chinese cultuur naar kijken en de verwonding dui den. Het was met grof geweld ge beurd. Op de plaats delict werden ook schoensporen aangetroffen." Een Nederlandse schoenexpert wist de afdruk tot het merk Nike te herleiden. Het bleek het duwtje in de goede richting te zijn bij de zoektocht naar een verdachte. In diens wo ning werden Nike-schoenen aange troffen. Aanvankelijk werd de LDM in 2005 opgericht om de inzet van ex terne deskundigen te professionali seren. Tot die tijd werd er ook al met burgerspecialisten gewerkt, maar dat was niet centraal geregis treerd. „Zodra een rechercheur een ande re functie kreeg was de kennis over die specialist verdwenen", zegt Molenaar. Ook werd de kwali teit van die deskundigen niet struc tureel getoetst. Met alle risico's vandien. „Deskundigen deden soms uitspraken over iets waar ze eigenlijk de specialisatie niet voor hadden." En waar het Nederlands Foren sisch Instituut soms pas na twee weken tijd heeft, kan de LDM het werk binnen twee dagen laten doen. „Onze deskundigen zijn zo maat schappelijk betrokken dat ik vaak maar Hoef te bellen en ze staan voor ons klaar." Anders dan de media ons vaak doen geloven, worden er in Nederland maar liefst zo'n 2500 huizen per week gekocht. Voor circa 40% van de kopers is het bovendien hun eerste huis. Juist starters benutten de kansen die de markt nu biedt. Weliswaar zijn de regels voor hypotheken aangescherpt, maar dankzij de relatief lage rente, de goede onderhandelingspositie en de Nationale Hypotheek Garantie is er vaak meer mogelijk dan u denkt. Een NVM-aankoopmakelaar kan precies laten zien welke huizen bij u in de regio interessant zijn en inzicht geven in uw mogelijkheden. Maak dus nu een afspraak of kijk op nvm.nl. Goed gevoel. NVM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7