2ol zeeland Bewoners Rustenburg nog lang niet in 'Groene' benzine bij alle tankstations CZAV 'Windmolens Zierikzee Nee' blijft strijdvaardig HUISNAAM Schouwen-Duiveland kent veel huizen en boten met bijzondere namen. In deze serie worden ze verklaard. Rustenburg mM donderdag 1 september 2011 De huisnaam Rustenburg is op het pand aan de Kloosterweg aangebracht in een lettertype dat in de jaren '30 veel werd gebruikt. Wim de Vrieze: „Dat past bij de stijl van het huis uit 1936." door Marijke Vael Van de rust. die hij inder tijd voor ogen had bij aankoop van het huis aan de Haamsteedse Kloosterweg, is niet veel te mer ken. Geanimeerd lepelt Wim de Vrieze historische wetenswaardig heden op over het eiland en zijn bewoners en verhaalt over zijn bui tenlandse reizen en de honderden kentekenplaten die hij verzamelde. „Mijn neef zei: Je kunt je huis be ter Onrustenburg noemen" grin nikt hij. Maar dat doet de 73-jarige Haamstedenaar niet, want on danks het actieve leven dat hij leidt met zijn Portugese echtgeno te Ana Maria de Vrieze-da Cunha Rosa past de naam Rustenburg heel goed bij het pand dat ze in 1998 kochten. „Het is een combina tie van de naam van onze familie boerderij Luchtenburg en de rust die mogelijk werd omdat ik op mijn 60e Luchtenburg verkocht en dit huis betrok." Nadat hij, volgens eigen bereke ning, in de veertig jaar daarvoor 35.000 uren op de combine of trac tor zat was dat een hele stap. Want Wim de Vrieze liet bij het betrekken van Rustenburg niet al leen zijn eigen arbeidzame leven als boer achter zich, maar ook dat van vier generaties voor hem. Het was zijn overgrootmoeder Anna Pieternella Steur die in 1887 met haar tweede man en drie kinderen haar intrek nam in hoeve Luchten burg aan de onverharde, doodlo pende Luchtenburgseweg in Haamstede. Een indertijd kleinere boerderij, die aanvankelijk werd ge pacht maar in 1907 familiebezit werd op initiatief van Wims groot vader en naamgenoot Willem de Vrieze. Ook Wims vader Bartel en oom Marien wijdden hun leven aan het bewerken van grond in de Westhoek. Wim: „De naam van de boerderij, Luchtenburg, is een vertaling van het Franse Mont Clair. Dat was in de 18e eeuw een modenaam. Er zijn meerdere boerderijen in Zee land en Zuid-Holland die zo he ten." Hij herinnert zich dat de toe gangshekken, met daarop de boer derijnaam, tijdens de watersnood ramp wegspoelden. „Het hek waar op 'Luchten' stond, spoelde aan in Den Osse. Ik heb het met de trac tor opgehaald." Maar het oude hek was te klein voor de nieuwe en goes - De Euro 95 Green Label benzine die bij het AgriSnel- tankstation in Goes wordt aange boden, is een succes. Exploitant CZAV wil de brandstof nu bij alle veertien Zeeuwse AgriSneltanks in troduceren. Onder de noemer 'Tank aan de toekomst' kan er sinds mei Euro 95 Green label bezine worden ge tankt bij de Agritank aan de Van Hertumweg. Het is exact dezelfde bezine als gewone Euro 95, maar is 'klimaatneutraal' doordat de C02-uitstoot wordt gecompen seerd door elders de uitstoot van eenzelfde hoeveelheid CO2 te voor komen. Bijvoorbeeld door energie tree, die ontstond na de herverka veling. „Het stond jaren in de schuur en is op den duur ver stookt." Maar op de tegenwoordi ge, ijzeren toegangshekken werd de naam Luchtenburg opnieuw aangebracht. Hoewel de boerderij tegenwoordig wordt gerund door buitenstaan op te wekken met zonnepanelen of windmolens in plaats van met een kolen- of gascentrale. Voor el ke liter wordt vijf eurocent gestort in het Zeeuws Klimaatfonds. De klant betaalt twee cent per liter extra, de overige drie cent komt voor rekening van CZAV. Het gaat om een proef, maar volgens hoofd brandstoffen Rob Augustijn loopt het erg goed. „Tot nu toe tankt vijf tot tien procent Green Label." Dat mensen het in deze tijd wel licht ontzien om twee cent extra te betalen, ziet Augustijn niet zo. „Dat is altijd nog acht cent minder dan langs de snelweg. En je doet het natuurlijk voor het milieu." MOBIELE SITE Het laatste nieuws volgen op je mo biel? Dat kan met de vernieuwde mo biele website: http://rn.pzc.nl MEEST GELEZEN 1. Festival aan Zee in Renesse afgelast 2. Polen stelen buitenboordmotoren 3. Tijdelijk wit kraanwater TIPS: schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto ders is Wim de Vrieze, via de naam van zijn huidige huis, nog verbonden met Luchtenburg en zijn vroegere leven daar. „De hoe ve staat nu leeg omdat de eigenaar in België woont. Het land wordt bewerkt door mensen aan wie hij dat heeft uitbesteed." De Vrieze en zijn vrouw kwamen min of meer vanzelfsprekend in hun huidige woning terecht. Er stonden eind jaren '90 heel weinig huizen te koop." Dit huis was de enige mogelijk heid omdat we vrij wilden wonen en niet te ver van het dorp Haam stede. Behalve een naambord met letters in jaren '30 stijl kreeg de, door Joeri Wisse ZIERIKZEE - „Een meerderheid van de gemeenteraad gaat hiermee in stemmen, dat zit er dik in. Maar daarom geven we niet op." Ria Ge luk van actiegroep 'Windmolens Zierikzee Nee' toont zich strijd vaardig. Vanavond beslist de raad of er drie gfote windmolens aan de Gouweveerse Zeedijk mogen komen. Het gaat om een aange past plan. Na dreigementen van schoenenhandel O'Moda om af te zien van nieuwbouw op het Busi ness Park, gaf de initiatiefnemer aan ook te kunnen leven met een plan voor drie windturbines. „Het is bijzonder teleurstellend dat het financiële belang van een ondernemer wel meetelt en dat meer dan vierhonderd bezwaarma kers niet meer aan het woord mo gen komen", zegt Geluk. Ondanks dat ze niet meer mag in spreken, wil ze vanavond wel met zoveel mogelijk tegenstanders naar de vergadering om een signaal af te geven. Daarna zijn de initiatief nemers van het windpark nog niet van de actievoerders af „Zodra het goedgekeurde bestemmingsplan wordt gepubliceerd tekenen we be zwaar aan. We doen er alles aan om molens op deze nu nog prach tige locatie tegen te houden." $=piiÉ "■Mm Wim de Vrieze en zijn vrouw Ana Maria bij Rustenburg, hun jaren '30 huis in Haamstede waarvan de naam verwijst naar Luchtenburg, de familieboerderij die

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 40