uniform vielen meisjes als een blok zo wijdde wereld strekt zeeland 3 RA is aan zevende jaar begonnen zie mijn maten nog regelmatig. commentaar Eens in de maand is er nasimaaltijd in de kazernemet een man of vijftig.' Mariniers A58 een nacht en avond dicht H^zitzüaêï donderdag 1 september 2011 plicht. Matrozen, met 'bra niekraag', zwarte zijden das, in de zomer een witte en in de winter een zwarte pet op het hoofd, trok ken ze 's avonds de stad in om de middenstand én de meisjes geluk kig te maken. Want er waren meis jes die als een blok vielen voor zo'n uniformpak... „De dag begon om 7.30 uur. Je was tot half vijf, kwart voor vijf in touw. Daarna ging je eten, douchen, omkleden, biertje drin ken op het schip - veel goedkoper dan in de stad, dus je ging eerst in drinken! - en daarna trok je met je maten Vlissingen in." Er gebeurde 'wel eens wat', geeft Teus toe, maar het bleef bij 'gemoe delijk knokken'. Alleen met de vuisten: „Messen of pistolen kwa men er nooit bij te pas." En de aan leiding was natuurlijk meestal een meisje. De Middelburger denkt dat de middenstand z'n handjes wel mag dichtknijpen, als de plannen doorgaan en er inderdaad 'een fiks aantal' marinemensen neerstrijkt in de havenstad. Terugdenkend: „Je had op het wachtschip, waar we sliepen, weliswaar alles wat je maar nodig had: van kapper en kleermaker tot schoenmaker toe, maar we hadden ook onze favorie te zaken in Vlissingen. De brood jeszaak van Pico, in het Groene- woud. Long John aan het Bel- lamypark. La Cave aan de Nieuw- endijk. De Vic aan de Boulevard en café Michieltje op de hoek van het Bellamypark. En in de Wal- straat had je nog een louche tent met dames, Amigues heette die ge loof ik." Maar ook toeleveringsbedrijven, sportverenigingen, woningbouw verenigingen, het onderwijs en het verenigingsleven zullen garen spinnen bij de mariniers, ver wacht Klink. Want als de liefde op bloeide, stichtten de marineman nen gezinnen; dan kwamen er kin deren en bleven ze hangen in Zee land. Nét zoals Teus - geboren onder de rook van Rotterdam - zelf deed. De gemeente Sluis heeft het schoonste strand van Nederland. Bij dit bericht op de voorpagina van de PZC van woensdag staat een foto van ANP-fotograaf Phil Nijhuis. Vier heren halen nog snel even de laatste vuiltjes van het strand zodat de prijsuitreiking vlek keloos kan verlopen. Dit gebeurde echter niet aan de Zeeuwse kust, zoals het bijschrift beweert, maar op het strand van Hoek van Hol land. Daar kreeg Sluis de prijs. Johun Teus' Klink was als marineman gestationeerd in Vlissingen Vlissingen is in beeld voor de vestiging van een kazerne voor dui zend mariniers. Dat zou een opsteker zijn. Dus is wethouder Piet Polderman te recht enthousiast. Commissaris van de koningin Karla Peijs is veel voorzichtiger. Dat wijst er op dat de komst van de mari niers nog lang niet is beklon ken. De kwestie is kennelijk de licaat. Hoe dan ook, Vlissingen lijkt een prima alternatief voor de kazerne in Doorn. Zeker voor het amfibisch bataljon is een stekje aan het water logi scher dan op de Veluwe. Min der gunstig is het ontbreken van droge oefenterreinen in Zeeland. En Vlissingen is als uit hoek misschien niet zo aantrek kelijk als woonomgeving voor het korpspersoneel. Maar als provincie en gemeente hun bes te beentje voorzetten, zijn deze nadelen wel weg te poetsen. Mi nister Hans Hillen van Defen sie op zijn beurt mag best in zijn afwegingen betrekken dat al heel wat Rijksdiensten uit Zeeland zijn weggehaald. yerseke - De A58 is volgende week maandag gesloten tussen het knooppunt Markiezaat en Yerseke. Rijkswaterstaat herstelt het asfalt. Het werk is eerder uitgesteld van wege het weer. De afsluiting duurt van 20.00 tot 6.00 uur. Het verkeer wordt tussen Woensdrecht en Yer seke over de N289 gestuurd. Militaire historie Marine 1487: Veere wordt de standplaats van de admiraal-generaal van de Nederlandse gewesten onder het Duitse Keizerrijk en mede daar door de belangrijkste vlootbasis van De Nederlanden 1597: In Zeeland wordt één van de vijf admiraliteitscolleges van de toenmalige Republiek ingesteld. Daarmee doet de voorloper van een centraal geleide marine hier z'n intrede. 1795: Na de val van de Republiek verdwijnen de admiraliteiten, maar de marine houdt de band met Zee land intact, onder meer door op de Scheldewerf (vanaf 1878) nieu we schepen te laten bouwen. 1951: Na een korte onderbreking in WOII keert de matrozenoplei- ding terug in Vlissingen. 1969: Aan de Buitenhaven wordt de huidige marinekazerne ge opend. Aanvankelijk gebruikt als uitvalsbasis voor mijnenjagers en -vegers. Tegenwoordig biedt de ka zerne logistieke ondersteuning aan de bemanningen van marinesche pen die bij het huidige Damen Na val Shipbuilding in aanbouw, onder houd of reparatie zijn. Landmacht 1641: eerste landmachtkazerne in Middelburg. 1929: Infanterie vertrekt. 1933: opleiding tot dienstplichtig onderofficier administratie (OC- MA) wordt in Middelburg onderge bracht. 1960: bouw generaal-majoor Berg- huyskazerne aan Zuidsingel. 1996: OCMA verplaatst naar Bus- sum. Kazerne wordt gesloopt. www.defensie.nl/nimh De marinekazerne aan de Buitenhaven in Vlissingen vervult nu een belangrijke rol voor Damen Shipyards, Koninklij ke Maatschappij De Schelde. De kazerne fungeert als onderkomen voor de aanloopbemanningen van de marine schepen die bij de werf onder handen zijn. Zo genieten de bemanningen van het eerste fregat voor de Marokkaan se marine en van het Nederlandse patrouilleschip Zeeland gastvrijheid in de marinekazerne. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder middelburg - In haar zevenjarig bestaan heeft de Roosevelt Aca demy (RA) aangetoond dat kwali tatief hoogstaand onderwijs moge lijk is in Middelburg, zei dean Hans Adriaansens gisteren bij de opening van het academisch jaar. Zeven jaar geleden opende konin gin Beatrix de Middelburgse aca demy, waar studenten een bache loropleiding kunnen volgen: in middels zijn vijf jaargangen stu denten afgestudeerd en - volgens Adriaansens - doorgestroomd naar topuniversiteiten in Nederland en het buitenland. Adriaansens be gon trouwens aan zijn laatst jaar als hoofd van de RA. Precies zeven jaar na de opening wandelde woensdag de class of 2014 de Nieuwe Kerk in Middel burg binnen, achter de stoet in to ga gestoken docenten. Professor Herman Lelieveldt (politicologie) hield een pleidooi voor een brede universitaire opleiding in het alge meen en voor de liberal arts and sciences, zoals die op de RA wor den gedoceerd in het bijzonder. Hij deed dat aan de hand van een betoog over de succesvolle politie ke strategie van de Partij voor de Dieren. „Kies voor een breed aanbod van vakken", raadde Lelieveldt zijn nieuwe studenten aan. „In een we reld waar kortzichtigheid regeert, biedt een brede blik de beste ga rantie voor het begrijpen van vraagstukken." Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. tfm vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur Q www.z2.nl Wonen aan het water in het centrum van Vlissingen Prachtige appartementen vanaf 289.000,- v.o.n. en riante herenhuizen vanaf 384.900,- v.o.n. ill www.woneninbestevaer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3