sport 129 allrounder op EK squash masters Henk Kortlever leeft nu al toe naar tiende editie van de Kustmarathon TOP maakt veel kilometers #kustmarathon donderdag 1 september 2011 S3S33 In de eerste klasse C krijgt TOP verre uitwedstrijden. De rood-witten moeten dit seizoen naar Putten (De Meeuwen), Hardinxveld-Giessen- dam (Vriendenschaar), Gorinchem (GKV), Eindhoven (Rust Roest), Maartensdijk (Tweemaal Zes), Nieuwerkerk aan den IJssel (Nieuwer- kerk) en Leiden (Sporting Trigon). anderen, zonder dat we kwijtra ken wat we al hebben", zegt Crucq. De opzet is om traditionele re- bounders wegwijs te maken in het voorveld en de gebruikelijke aanvalskanonnen beter te laten presteren in de steunende func ties. Crucq: „Sommige spelers zijn in sommige onderdelen van de sport 'bewust onvaardig'. Die wil len we eerst brengen naar 'bewust vaardig' en vervolgens naar 'onbe wust vaardig'. In dat laatste sta- foto Lex de Meester dium hoeven ze er niet eens meer over na te denken. Dan gaat het bij hen automatisch." Maljers: „We weten dat dit tijd nodig heeft en dat nemen we er dus ook voor." TOP begint zaterdag met een uit wedstrijd tegen De Meeuwen. Dat is gelijk een zware tegenstander. „Maar we krijgen het sowieso niet makkelijk", weet Maljers. „Voor zover wij het kunnen beoordelen is dit een lastigere poule dan die van vorig seizoen." loot, want ze is geen geplaatste speelster", klinkt het hoopvol. Thiel squasht al zo'n twintig jaar. Ook was zij lange tijd een fanatiek voetbalster op het veld en in de zaal. Op het veld schopte zij het zelfs tot de Zeeuwse selectie. In Zeeland stelt squash weinig meer voor. Daarom zocht Thiel haar heil buiten de provincie. Vorig seizoen speelde zij competitie bij All Inn in Utrecht, een club waar zij be landde via lohn Schweertmann, de vader van de uit Koudekerke af komstige landelijke topper Piëdro Schweertmann. „Een mooie tijd, maar niet langer vol te houden. Qua reistijd en kosten was het niet meer te doen. Daarom concen treer ik me tegenwoordig op toer nooien. Op die manier is het ook mogelijk om je spel op peil te hou den. Ik hoop het op die manier nog lang vol te kunnen houden", vertelt Thiel. Het EK in Porto vindt plaats op ba sis van open inschrijving. De voor waarden waaraan moest worden voldaan om te kunnen meedoen waren het lidmaatschap van de landelijke squashbond en de beta ling van het inschrijfgeld. In de ca tegorie vrouwen 40+ zit Thiel in een schema van veertien speel sters. Tot en met zondag moet zij dagelijks aan de bak. Bij winst van daag tegen Knoner zal de Middel burgse spelen om de plaatsen één tot en met acht. Bij verlies staan de partijen om de plaatsen negen tot en met veertien op het pro gramma. In het eerste weekeinde van oktober is de negende editie van de Zeeuwse Kustmarathon. De sportredactie blikt elke week in deze rubriek voor uit met een deelnemer. door Koen de Vries ZIERIKZEE - Een marathon lopen ongezond? Henk Kortlever denkt van niet. De 51-jarige inwoner van Zierikzee lag veertien dagen gele den in Gent op de operatietafel voor vier bypasses, maar die had hij niet nodig omdat hij zich te veel had ingespannen. Het was een kwestie van een bouwfoutje, constateerden de medici tijdens de operatie. Toen Kortlever bijgeko men was, vertelden ze hem dat hij van geluk mocht spreken dat hij hardloopt. „Daardoor heeft u geen blijvende schade. Gaat u er vooral mee door." Door de operatie moest Kortlever zijn plannen voor een derde Kust marathon op een laag pitje zetten. Een voordeel is wel dat hij zich nu helemaal kan concenteren op zijn taak van vrijwilliger, die hij vanaf de eerste editie vervult. Namens at letiekvereniging Delta Sport zorg de de Zierikzeeënaar er tijdens de eerste twee edities voor dat alles in het startgebied goed geregeld was. Verder regelde hij de drankposten, van de start tot de Veerse Dam. Dat laatste doet hij nog steeds, het hele startgebeuren neemt Piet-Jan Landegent uit Burgh-Haamstede nu voor zijn rekening. Kortlever liep al langer hard, maar dacht dat de marathon niets voor hem was. Hij ging te langzaam. „Ik had altijd het idee dat de mara thon niet aan mij besteed was. Maar elke keer als het startschot klonk, kreeg ik koude rillingen als ik al die sporters die ik kende wél zag vertrekken. In 2008 heb ik de knoop doorgehakt en ging ik voor het eerst van start. De bedoeling was twintig kilometer, maar toen ik na zeventien kilometer een van mijn acht nierstenen uitplaste, nam ik me voor om door te gaan. Eerst zei ik tegen m'n vrouw dat ze in Domburg op me moest wach ten en uiteindelijk heb ik de finish in Zoutelande gehaald. Na 5 uur en 45 minuten was ik er. Ruim binnen de tijd dus." Onderweg kon hij uitproberen of de door hem opgerichte drinkposten goed functioneerden. Daarmee was de marathonloper Kortlever geboren. In 2009 liep hij de marathon van Rotterdam en de Kustmarathon, in 2010 de mara thons van Rotterdam, Helsinki en Barcelona en dit voorjaar voltooi de hij de marathon van Rome. Hardlopen is echt een passie ge worden van de Schouwenaar. „Lange afstanden vind ik het lek kerst Dieselen is mijn ding. We hebben een loopgroep bij Delta Sport met leden tussen de zestien en de tachtig. Daarin voel ik me echt thuis." Dat Kortlever de Kustmarathon van 2010 niet liep, had te maken met dat andere lichamelijk onge mak: nierstenen. Die maakt zijn lichaam gretig aan, met name als hij hardloopt. „In de zomer krijg je je vochtverlies niet aangedron- Henk Kortlever hoopt zo snel mogelijk de hardloopschoenen weer te kun nen aantrekken. foto Dirk-Jan Gjeltema ken. Mijn lichaam maakt dan extra veel calcium aan en daar krijg je nierstenen van." In 2010 stonden die nierstenen de Kustmarathon in de weg. Op die dag lag hij onder de vergruizen Dit jaar zou Kortlever wel weer starten. Op 12 augustus, tijdens een training met Delta Sport, ging het echter mis. Hij kreeg een druk kend gevoel op de borst en dat ging niet over. Hij belde zelf de am bulance en voor hij het wist lag hij in het ziekenhuis van Terneuzen. Daar werden, afgezien van een ver der heel gezond lichaam, vier zwakke aderen rond het hart ont dekt. „Een familiekwaal", weet hij. „Het heeft niets met ongezond le ven te maken. Je krijgt het ge woon." In Gent werden vier omleidingen aangelegd en nu, twee weken later, is Kortlever alweer op de been. Hij wandelt alweer, werkt vanuit huis en doet drie keer per week aan me dische fitness. Op 1 oktober zal hij er bij zijn, bij de Kustmarathon, maar niet in zijn sportkleren. „Ik heb extra tijd om alles met die drankposten rond te krijgen", be seft hij. Half november gaat hij weer hard lopen, heeft hij zich voorgeno men. Op 15 april wil hij aan de start staan van de marathon van Wenen, dus er moet gewerkt wor den. En een half jaar later is er dan weer een Kustmarathon. „De tien de. Die wil ik voor geen goud mis sen." Inmiddels denkt de Zierik zeeënaar te begrijpen waarom hij vroeger zo snel verzuurde en niet twee dagen achter elkaar kon trai nen. Het waren die dichtgeslibde aderen! Vanaf nu moet het harder kunnen. „Ik heb John Ravia en Bart Verkaart, twee snelle lopers van de club, al een mailtje ge stuurd met de boodschap dat ze extra hard moeten gaan trainen. Binnenkort kom ik eraan." Zojuist een hardlopende tennisser gemasseerd in voorbereiding op de kustmarathon. Weer een tevre den klant. FredHendrikse Dochter afgeleverd in Burgh Haam stede #schoolkamp. Ff voorproe ven vóór 1 oktober. @Curlyisrunning De eerste dozen met spullen ko men binnen. Nog een maandje. @marathonzeeland Welke LADIE durft? LADIES Run, MTB toer, Wedstrijd en wandel marathon. Unieke prestatie en na tuurlijk gratis deelname met VIP behandeling, y'marathonzeeland Gisteren heel wat zweet verloren op de loopband op sport- school.Helling 13%, op naar mara thon Meerssen en Zeeland! IWan- naRun78

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 29