Krimp biedt kansen voor Zeeland zeeland 123 Uitstoot Thermphos daalt flink Lieve liedjes voor zoete kindjes te gast Pater Johan Visser bevorderd tot Officier ON donderdag 1 september 2011 MIDDELBURG - Je zult je kuifje maar stoer over eind hebben gezet en je meest sportieve jack hebben aangetrokken om naar een muziekfeestje op het Abdijplein te gaan. Kom je terecht in een programma vol lieve liedjes over kleuren, autorij den, strand in Frankrijk en wordt er zelfs Poesie Mauw gezongen. Niks geen versjes over poep en pies bijvoorbeeld. Bij stoere jochies viel het op treden van Ageeth de Haan gistermiddag dus wat minder in de smaak. Ook meisjes ouder dan een jaar of 7 verzuchtten het 'kinderachtig' te vinden. Maar het moet ook gezegd: veel kleine, zoete kindjes hadden veel plezier en zongen en dans ten enthousiast mee met onder meer de meeste populaire crècheliedjes. foto Lex de Meester &msbbk£SE6& door Tom Aalfs, jurist en D66-Statenlid Nederlanders behoren tot de gelukkig ste volken ter wereld. Dat is te dan ken aan welvaart en vrijheid. Vrij heid wordt na gezondheid wel ge noemd als het grootste geluk. We moeten onze vrijheid daarom vieren en de gevolgen voor lief nemen. Krimp bijvoorbeeld. Krimp is een proces dat voortkomt uit vrije keuzes van vrije mensen. Zeeland krimpt iri bepaalde delen en het zal de komende jaren nog erger worden, longeren gaan studeren, ouderen gaan naar te huizen, en mensen zoeken naar werk. Door de wimpers kun je zeggen dat jongeren vertrek ken en de achterblijvers vergrijzen. Menige klei ne kern sterft daarmee letterlijk uit. Dat klinkt erg, maar is het dat ook? Krimp zou erg zijn als daarmee het geluk van de mensen achteruit zou gaan. En deels is dat zo, zal men zeggen, de mensen gaan niet voor niets weg. En toch is dat te bestrijden. Vrije keuzes van mensen zorgen ervoor dat krimp ontstaat en krimp zorgt ervoor dat mensen in beweging komen. In beweging naar een plek waar studie, werk of verzorging beter zijn. Door de krimp komen mensen dus ook in bete re situaties terecht. Krimp is daarmee oorzaak en gevolg van een zoektocht naar meer indivi dueel geluk. Toch is krimp een verschijnsel waar niemand gelukkig mee is. Leegstaande huizen en winkelpanden zijn geen symbolen van dynamiek en dragen niet bij aan de leefbaarheid. Huiseigenaren zijn treu rig gestemd als zij hun huis niet kunnen verko pen of verhuren als gevolg van krimp. Als gemeenten nog bestaande beperkende ves tigingsvoorwaarden weten op te heffen, dan ontstaan wellicht meer mogelijkheden leeg stand te bestrijden. De markt voor tweede woningen, vakantiewo- - - -• illustratie Ko de Jonge ningen of wonen in deeltijd is nog altijd gun stig. Liever leegstaande woningen gebruiken voor re creatieve doeleinden, dan weer een nieuw com plex van vakantiewoningen er bij aan de kust. De kust in Zeeland is toch altijd dichtbij! Trou wens, waarom niet permanente bewoning toe staan in een zogenaamde vakantie- of recreatie woning? Leegstaande oudere woningen van woningcor poraties kunnen worden gesloopt. Daarmee kan in ieder geval een kwaliteitsverbetering worden bereikt van hun bestaande woning voorraad. Overheden staan vrij machteloos tegenover krimp, want een actieve bevolkingspolitiek wijst men in een democratie af Belastinggeld steken in krimpbeperkende maatregelen lijkt dweilen met de kraan open en heeft een hoge mate van symptoombestrijding in zich. Symbo VUSSINGEN-OOST - De uitstoot van ammoniak door Thermphos is spectaculair gedaald. Drie dagen nadat de provincie een hoge boete dreigde op te leggen, bleef de uit stoot voor het eerst in maanden onder de norm die daarvoor geldt. De fosforfabriek in Vlissin- gen-Oost kampt met te hoge am- moniakuitstoot: dat komt weer doordat er extra ureum wordt ge stookt om de veelbesproken uit stoot van dioxine terug te dringen. Bij de productie in de fabriek komt extra ammoniak vrij als meer ureum wordt gebruikt. De provincie kan vanaf 6 augustus een boete van anderhalve ton op leggen als Thermphos te veel am moniak uitstoot. De meting werd op 9 augustus gedaan. „Tot die tijd hebben we geprobeerd om het ge bruik van ureum zoveel mogelijk terug te dringen en toch goede di oxinegetallen te produceren", zegt directeur Rob de Ruiter van Thermphos. „En dat lijkt te luk ken. Maar het blijft een koorddans. Nu lukt het, ook omdat onze erts mix gunstig is." De provincie, de toezichthouder op industriële emissies, heeft al weken geen actuele dioxinemetin gen gepubliceerd. Volgens Therm phos blijft de uitstoot van dioxine de laatst tijd onder de norm. lische maatregelen moeten worden voorko men. Een enkele gemeente maakt nog steeds plan nen op basis van gewenste bevolkingsgroei en dat is niet realistisch meer. Neem het streven van gemeenten om voorzie ningen in ieder klein dorp te behouden. Het is het verdelen van ellende. Het is beter te wer ken aan centrale voorzieningen van hoge kwali teit. En als de bevolking iets anders wil, dan komt er wel een bevlogen of handig onderne mend persoon die in het gat springt. Verenigin gen met kleine aantallen leden kunnen samen werking zoeken met naburige verenigingen of zelfs fuseren. Bij krimp kan dus ook gezond initiatief ont staan van inwoners om compensatie te zoeken voor opgetreden nadelen. In passende gevallen dient de overheid vanzelfsprekend wel facilitei ten te verlenen. Onze economie kent vette en magere perio den, maar voorlopig is er geen uitzicht om de krimp zeifin Zeeland te stoppen. We zullen moeten leren leven met een krimpende bevol king en dat accepteren. Zeeland is bij uitstek een groenblauwe provin cie die met innovatieve en creatieve oplossin gen compensatie moet zoeken om met krimp om te gaan. 'De uitdaging is dan ook: hoe Zee land de rentmeester van mens en natuur kan worden voor heel Nederland', aldus de VPRO in de uitzending 'Florida aan de Schelde'. Krimp is geen drama, maar biedt kansen voor creatieve en innovatieve geesten die over durf en optimisme beschikken. Maatschappelijke organisaties, bedrijven en burgers kunnen via het meldpunt www.van- meemaarbeter.nl/meldpuntregelgeving aange- ven, 'van welke regelgeving men last ervaart bij de aanpak van krimpgerelateerde opgaven'. Pater Johan Visser. WILHELMINADORP - Ridder in de or de van Oranje Nassau was hij al, maar nu is pater lohan Visser ook nog bevorderd tot officier in die zelfde orde. Dat gebeurde gister avond tijdens een receptie die stichting Sawasdee in Wilhelmina- dorp hield ter gelegenheid van een korte aanwezigheid van de missio naris in Nederland. Sawasdee on dersteunt vanuit Zeeland het werk van Don Bosco in Thailand en Cambodja. Johan Visser (78) werkt en ver blijft al jaren in zuid-oost-Azië, waar hij voor het Don Bosco Kin der Fonds en Sawasdee vooral on- derwijsvoorwaarden schept voor straatarme weeskinderen. Inmid- ders krijgen 20.000 kinderen, me de door zijn toedoen, een gedegen opleiding. Commissaris van de Ko ningin, Kara Peijs reikte de onder scheiding uit. Van de Rotaryclubs op SchouwenDuiveland kreeg de pater cheques voor het technisch onderwijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 23