12 economie Trichet werd een crisismanager 250.- voor uw oude stoel! Super kan nog lang niet zonder contanten prominent Verliezen Saab -- Bon voor een gratis brochure donderdag 1 september 2011 mmmsxm. sa® s a - 8 a as msgsasesi -• r^m&sy>&zz&!ö!zs^ - NADEREND AFSCHEID Voorzitter ECB stelde Europees belang voorop Net nu Europa hem zo hard nodig heeft, stopt Jean-Clau- de Trichet ermee. De voor zitter van de ECB geldt sinds kort als redder van de eurozone. door onze correspondent Maurice Wilbrink "W" ean-Claude Trichet zal eind I oktober afscheid nemen als I de crisismanager die de mone- I taire unie intact hield. Niet eerder in de acht jaar van zijn ECB-presidentschap oogstte hij zo veel respect en bewondering, zoals maandag nog zichtbaar was in het Europees parlement. De 'redder' van de eurozone is een van de wei nige gezagsdragers die autoriteit koppelt aan een geloofwaardig Eu ropees verhaal. Trichet, die straks plaats maakt voor de Italiaan Mario Draghi, leidt 'het enige Europese instituut dat echt goed functioneert', zegt Dirk Schoenmaker, decaan van de Duisenberg School of Finance. Daar komt bij dat hij overtuigend in het gezagsvacuüm is gestapt dat de Europese regeringsleiders heb ben laten ontstaan. „Hij heeft zeer strategisch geope reerd in de eurocrisis en als enige het Europese belang voorop ge steld", stelt Sylvester Eijffinger, hoogleraar financiële economie in Tilburg. „Overweegt u adviseur te worden van de nationale politici als u met pensioen gaat?", vroeg een Britse europarlementariër maandag bijna smekend aan Trichet. Het gezag van de Fransman bleek de afgelo pen tijd van groot belang op mo menten dat regeringsleiders moei lijke besluiten moesten nemen. Zo dwong hij eind juli, terwijl de eurocrisis tot een kookpunt kwam, bezuinigingen af van de Ita liaanse en Spaanse premiers, in ruil waarvoor de ECB overging tot de aankoop van staatsobligaties. Daardoor zakte de rente voor Spanje en Italië, die het slachtoffer dreigden te worden van speculatie ve aanvallen. Trichet ging daarmee strikt geno men zijn boekje te buiten - de ECB is niet opgericht om staats schuld op te kopen - maar hij kreeg er een machtsmiddel mee in handen, dat hij binnenkort nog maals zal uitspelen, zegt Eijffinger. Als het Europees noodfonds rond oktober staatsobligaties mag aan kopen, zal Trichet zijn handen hier meteen van aftrekken. „Dan zal duidelijk worden of het nood fonds voldoende vuurkracht heeft. Ik denk van niet. De regeringslei ders hebben geweigerd het fonds te vergroten, maar als het weer op een krachtmeting met de finan ciële markten uitdraait, komt dat toch aan de orde." Tegelijk met het vergroten van het noodfonds - waarvoor de eurolan den grotere garanties moeten afge ven - zal eindelijk besloten moe ten worden tot het instellen van sancties tegen een land dat geen fiscale discipline toont. „Dat is waar Trichet op uit is: een noodfonds dat afschrikwekkend werkt, en waartegen de markten niet durven speculeren, en auto matische sancties tegen zondaars. Maar het besluit daartoe zal op het allerlaatste moment vallen, als re geringsleiders echt niet anders kunnen, en de kosten al erg ver zijn opgelopen," voorspelt Eijffin ger. Schoenmaker gelooft dat sancties zullen werken, omdat een land dat zich niet aan de afspraken houdt in feite wordt afgesneden van de kapitaalmarkt. „Je verliest boven dien tijdelijk je budgettaire be voegdheid. Die krijg je pas weer te rug als je niet meer je hand op houdt." Waarnemers gaan er van uit dat ook Mario Draghi als ECB-presi- dent niet zal aarzelen de Europese regeringsleiders te confronteren met de harde realiteit. Eijffinger wijst er op dat tot eind 2013 voor 795 miljard euro aan Italiaanse, Spaanse, Griekse, Portugese en Ier se staatsobligaties moet worden vernieuwd. Het noodfonds kan nu maar 440 miljard euro aan. ROTTERDAM - We pinnen en chip pen steeds meer bij het boodschap pen doen, maar de supermarkten zijn nog lang niet zo ver dat ze de geldla kunnen afschaffen, meldde gisteren Deloitte. Uit onderzoek van deze accountants- en adviesor ganisatie blijkt dat 28 procent van de consumenten de mogelijkheid wil behouden om contant te beta len. Deloitte verwacht dat de super marktketens die wens niet zullen negeren, hoewel ze veel baat heb ben bij elektronisch betalen. Een woordvoerder van de brancheorganisatie Detailhandel Nederland beaamt dat. De groep klanten die altijd elektronisch be taalt is volgens Deloitte gestaag ge stegen naar 67 procent, terwijl één op de zes klanten altijd contant be taalt. Maar van alle klanten geeft 28 pro cent aan vast te willen houden aan de mogelijkheid van cash en 23 procent geeft zelfs aan van super markt te zullen veranderen als de 'eigen' supermarkt geen contanten meer accepteert. Als er geen contant geld meer in de supermarkt zou zijn, verlaagt dat de kans op overvallen en dief stal, verkort het de rijen aan de kassa en wordt het goedkoper de geldstroom te beheersen, aldus de conclusie van Deloitte na onder zoek. ZEEWOLDE - Swedish Automobile, het Nederlandse moederbedrijf van automerk Saab, heeft in de eer ste helft van dit jaar 224,2 miljoen euro verlies geboekt, vier keer zo veel als een jaar eerder. Het bedrijf blijft op zoek naar geld om op kor te termijn een herstart te maken. mm%k De grootste collectie stoelen op maat Zitten, relaxen of slapen? 1 bank, 3 functies! ^790- Comfortable hoge rugleuning Met of zonder verstelbare armlegger oIdeale zithoogte oOp uw maat gemaakt o Beuken romp met binnenvering 157 modellen Alle stijlen van klassiek tot modern Op maat gemaakt voor alle lengtes van 1.55m tot 2.05m Kom proefzitten! Geldig bij aanschaf van een fauteuil, bank of eetkamer op maat Nic-t geldig i.c.m. andere acties Bezoek een winkel bij u in de buurt Alkmaar Rijnstraat 117 MJ2C Amstelveen Handweg 133 Amersfoort Nljvcrheidsweg 33a - Arnhem Rlngovcn 16 - Best Emdhovcnseweg 30 Breda Grenssteen 15 Cruquius Spaarneweg 26 Capelle a/d Ussel Hoofdweg 4 Doetinchem Havenstraat iso Emmen Nijbiach! 47 Goes Albert PlesmanwegK GorlnchemGinD Spijksedi]k 24b - Heerlen inde Cramer 21 tn Groenewegenstraat 4 Katwijk tageweg 35e Leeuwarden Willemskade 22 Naarden Energiestraal 14a Nunspeetuan a I Netwerk 1 :Noordenweg 6 Roden CSjEOwesteresch 8 Roermond E2Ü3J Burghoffwej Spijkenisse Lucebertstra at 38 Uden Industrielaan 17c Veenendaal Groeneveldselaan v Venlo Nijmeegseweg 12 Vroomshoop Afrikalaan ie Waalwijk Prof. Zeemanweg 3 Waddlnxveen Metciitiusweg 15 Wateringen s Gravenzandseweg 28 Weert Roermondseweg 58b Wijchen Edisonstraat 1 Wolvcga Industrieweg 10c - Zaandam Westzijde 172a Zutphen Gerntsenweg 8 1 Zwolle Stadionplein 6 (gevestigd in FC Zwolle stadion] In deze showrooms staan ook eethoeken! Onze showrooms zijn voorzien Van airco! jjfif Eerst thuis proefzitten? Dhr Mevr Niets is zo prettig als de producten vrijblijvend bij u thuis uit te proberen. Zo ziet u direct of het past! 0341 - 26 06 76 JA, stuur mij de gratis uitgebreide zitcomfort brochure. Naam Adres Postcode Plaats Telefoon E-mail Zonder postzegel opsturen naar Prominent, Antw nr.707,8070 WB Nunspeet Klein of groot? Altijd op üw maat! N5 olagg-n! U bent misschien allang van plan om een nieuwe fauteuil te kopen. Prominent helpt u deze week om de knoop doorte hakken. Vergeet uw oude stoel en kies voor écht comfort. U krijgt nu 250,- op de koop toe*. Noem het retourkorting, noem hét inrpilpremie, noem het een comfortbonus. Wij zien het vooral als 'het begin van uw echte zitcomfort. Kor langs óf bel direct 0341 - 26 06 76 voor een vrijblij vende demonstratie bij u thuis!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 12