81 buitenland Hypotheek nekt Ieren De twist® die elke dag relaxed maakt Scholen Mexico dicht na bedreiging Groot deel Tripoli zit zonder water VASTGOEDBUBBEL 'Mijn werkloosheidsuitkering gaat volledig op aan mijn hypotheek' woensdag 31 augustus 2011 Veel Ieren kochten een huis toen de markt op haar top was. De hypotheek was na venant. Maar de markt zak te ineen en de economie stagneerde. door onze correspondent Mario Danneels Eén op de acht Ierse huizen bezitters - meer dan 55.000 mensen - worstelt met een betalingsachter stand van meer dan drie maanden op de hypotheek. De kans is klein dat de zelf noodlijdende banken de 54 miljard euro in uitstaande le ningen ooit volledig terug zien. Veel Ieren betalen immers een huis af dat nu amper nog de helft waard is van de aankoopprijs. Een brief van iemand die zich MP Mac Domhnaill noemde beroerde vori ge week het hele eiland: „Ik hoop dat slaap enig soelaas kan bieden voor de angst en pijn die deze eco nomische crisis bij mij en mijn ge zin aanricht. Tot voor kort lukte het om mijn hypotheek af te beta len en mijn jonge kinderen te on derhouden. Maar nu ik mijn deel tijdbaan verloren heb, hebben we kennisgemaakt met een nieuwe be proeving: honger. Vandaag kan ik mijn kinderen enkel brood en ont bijtgranen geven. Mijn werkloos heidsuitkering gaat volledig op aan mijn hypotheek. Ik vrees wat iede re nieuwe dag kan brengen." Cijfers die gisteren en eergisteren werden vrijgegeven, tonen aan dat tienduizenden mensen gebukt gaan onder hun torenhoge hypo theken. Sinds het begin van de Ier se crisis waren de eilandbewoners vooral bang om hun baan ter ver liezen. Maar nu vreest een grote meerderheid - 41 procent - vooral het verlies van hun woning. Tijdens de vette jaren '90, toen Ier land een van de best draaiende economieën van Europa had, wer den de vastgoedprijzen opgedre ven. Een huis in Dublin kostte evenveel als een optrekje in Lon den. Sinds die bubbel drie jaar gele den uit elkaar spatte, worden de huizenprijzen steeds meer 'bijge steld'. De waarde van het vastgoed in de hoofdstad is sinds 2007 met maar liefst 49 procent gezakt. Vele tienduizenden Ieren zitten nu met astronomische hypothe ken opgezadeld. De regering heeft een gedragscode voor de banken ingevoerd, die hen verbiedt men sen met een betalingsachterstand te straffen of te bombarderen met dwingende telefoontjes en brie ven. Maar nu het aantal achterstan den snel en scherp stijgt, zijn meer maatregelen nodig. De overheid overweegt om de be staande geld- en budgetdienst (Mabs) om te vormen tot een or gaan dat de meest hopeloze geval len op een individuele basis be kijkt. Mabs kan ook rechterlijke macht krijgen, om noodlijdende gezinnen tegen schuldeisers te be schermen. Een maatregel die vol gens hun woordvoerder hoogno dig is, want de eigenwaarde van veel mensen hangt af van hun ver mogen om geld te beheren. „Geld zorgen kunnen een erg negatieve impact hebben, en zelfs toegeven dat er problemen zijn-is bijzonder moeilijk. Terwijl het hier niet om menselijk of moreel falen gaat. Het systeem heeft gefaald." Ontdek de twist®. De meest relaxte fauteuil van Nederland. Een slanke designstoel die verbaast door zijn verborgen talent. Bewonder het revolutionaire draaisysteem waarmee de ergonomische voetensteun volledig onder de zitting verdwijnt. Een briljant idee van ontwerper Matthias Fischer. Het Nieuwe Relaxen is begonnen! Vraag meteen de modellenwaaier aan via 0341 - 26 06 76 of www.twistcollection.nl of kom proefzitten bij één van onze dealers. yr:~ TRIPOLI - De troepen van de verdre ven Libische leider Muammar Kad- dafi hebben de waterleiding van hun bolwerk Sirte naar de hoofd stad Tripoli afgesloten. Daardoor krijgt de miljoenenstad slechts een derde van de gebruikelijke hoeveel heid drinkwater. Sommige wijken hebben al 3 dagen geen stromend water meer. Dat staat in een rapport van de EU-afdeling voor noodhulp (ECHO), waar het persbureau Reu ters de hand op heeft weten te leg gen. „De klep die 200.000 kubieke meter per dag doorlaat, is in Sirte en Kaddjfi's troepen houden hem dicht", stelt het verslag. Ook andere waterbronnen kam pen met problemen. Het bewust afsluiten van water geldt mogelijk als misdaad tegen de menselijk heid, liet een woordvoerder van de VN-mensenrechtenafdeling in een reactie weten. De nieuwe Libische machthebbers hebben vrachtwa gens en schepen ingezet om water naar de hoofdstad te brengen. Ook het Wereldvoedselprogramma van de VN stuurt water naar Tripoli. Een woordvoerder van de rebellen zei gisteren dat de troepen van Kaddafi met aanslagen op inge nieurs in de Libische woestijn het watertekort in Tripoli hebben ver oorzaakt. MEXICO-STAD - De scholen in de Mexicaanse stad Acapulco zijn pas een week begonnen, maar al zeker 140 basisscholen hebben hun deu ren maandag gesloten omdat leer krachten weigeren te komen. Zo'n zeshonderd onderwijzers in de sloppenwijken in de heuvels van Acapulco zeggen te zijn be dreigd met afpersing en ontvoe ring, zei Julio Bernal, afgevaardig de van de scholen in de.zuidelijke staat Guerrero. Bernal zei dat 10 procent van de scholen in Acapul co maandag niet open is gegaan. Volgens twee leerkrachten die ano niem willen blijven uit angst voor represailles zijn in buitenwijken van Acapulco de afgelopen acht da gen zeker vier collega's ontvoerd. Volgens een van de twee onderwij zers worden collega's onder bedrei ging van geweld gedwongen de helft van hun salaris inleveren. De tweede onderwijzer zei dat tiental len collega's de regering hebben verzocht meer agenten naar de scholen te sturen, maar dat ver zoek wordt genegeerd. De politie chef van Guerrero was niet bereik baar voor commentaar. Ook in Ciudad Juarez vinden be dreigingen en afjpersing plaats. Vo rige week vielen gewapende man nen daar een groep ouders aan die bij een basisschool op hun kinde ren stonden te wachten. Eén man en vier vrouwen raakten gewond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8