binnenland 17 Piercing beschadigt gebit StlP Voordeelreizen met stip! Slachterijen negeren BSE-test Militairen herstellen van stress KOSTEN College voor Zorgverzekeringen bezorgd over tandproblemen door mondversieringen Fiscus: sobere kerst reizen nl woensdag 31 augustus 2011 Herstelwerkzaamheden aan het gebit van jongeren met een mondpiercing kosten zorg verzekeraars veel geld. De ringetjes door lip of tong leiden tot tandfracturen, -slijta ge en terugtrekkend tand vlees, aldus de verzekeraars. door Floor Ligtvoet DEN HAAG - Tong- en lippiercings brengen het gebit van jongeren grote schade toe. De ringetjes en staafjes door de lip of tong leiden tot tandfracturen, tandsjjjtage en terugtrekkend tandvlees. Dat schrijft het College voor Zorgverze keringen (CVZ) in het Signale ment Mondzorg 2011 aan minister Edith Schippers van Volksgezond heid. Het aantal jongeren met deze mondversieringen is sinds 2003 sterk toegenomen. Het college noemt de populariteit van gebit- aantastende piercings 'een punt van zorg.' Tandartsen zijn al langer ongerust over de schade die de mondsieraadjes veroorzaken. Tanden die veel in contact komen met de piercing kunnen breken en slijten. Er kunnen kleine stukjes glazuur afspringen, maar ook gro te delen van een tand of kies. De meeste schade wordt aangericht door met de piercing te spelen. Piercings in de mond of lip verho gen ook de kans op ontstoken tandvlees. Als de ontsteking diep zit, kan het tandbot worden aange tast en afbreken. Kiezen en tanden komen dan los te zitten en kun nen uitvallen. Het gebit wordt ge voelig voor warmte, kou, zuur en zout wanneer tandvlees zich terug trekt. De wortels van de tanden ko men dan gedeeltelijk bloot te lig gen. Naast gebitsproblemen kunnen piercings ook allergische reacties veroorzaken of infecties. Via de AMSTERDAM - De hersenen van Isaf-militairen zijn na anderhalf jaar hersteld van de blootstelling aan stress tijdens een missie. Dat blijkt uit onderzoek van psycho loog en hersenonderzoeker Guido van Wingen, verbonden aan het Donders Instituut in Nijmegen en het AMC in Amsterdam. Hij onder zocht 36 militairen die tussen 2008 en 2010 hebben deelgenomen aan de ISAF-missie in het Afghaanse Uruzgan. Vlak voor vertrek, vlak na terugkomst en anderhalf jaar later maakte hij een scan van hun herse nen. Die vergeleek hij met de herse nen van militairen die in de kazer ne zijn gebleven. Hij zag dat bij uit gezonden militairen vlak na terug komst de alarmcentra in de herse nen verhoogd actief waren. Dat bleek 1,5 jaar later niet meer het ge val. Wel voelen de militairen, on danks het ogenschijnlijke herstel in hun hersenen, mogelijk na verloop van tijd toch de gevolgen van de blootstelling aan stress. „Bij een nieuwe uitzending of een andere grote gebeurtenis zoals het overlij den van een dierbare, reageren ze mogelijk anders. De manier waarop het alarmcentrum wordt geregu leerd, lijkt blijvend veranderd", zegt Van Wingen. Geen van de 36 onder zochte militairen kreeg een post traumatische stressstoornis. bloedbaan kunnen de bacteriën bij het hart terechtkomen en in het hart of op de hartkleppen zor gen voor een ernstige infectie. De herstelwerkzaamheden aan het gebit door de tandarts kosten de zorgverzekeraars veel geld. Maar voor hoeveel geld er jaarlijks aan de gebitten van jongeren wordt versleuteld vanwege hun piercing, kan het CVZ niet zeggen. „Wan neer aanspraak wordt gedaan op een vergoeding, wordt de aanlei ding voor de tandproblemen niet vermeld", aldus onderzoeker Jan den Dekker. „We weten alleen dat deze problemen de afgelopen ja ren flink zijn toegenomen." DEN HAAG - Kantoren van de Be lastingdienst krijgen dit jaar een sobere kerstboom. Maar de kerst versiering totaal afschaffen ging het ministerie van Financiën te ver. Dat antwoordt staatssecreta ris Frans Weekers op Kamervra gen. De kerstversiering is aanbe steed voor 225.000 euro. Weekers zegt dat dat een maximumbe drag is voor 4 jaar en too gebou wen: circa 300 euro per belasting kantoor. Op de too kantoren wer ken 30.000 mensen. DEN HAAG - Lang niet alle slachterijen voeren de verplichte BSE-testen op de dieren uit. Dat blijkt uit een onderzoek dat de nieuwe Voedsel en Waren Autori teit (nVWA) dinsdag naar buiten heeft gebracht. Van 17 kleine en middelgrote slach terijen die de nVWA onder de loep nami, bleken zes slachterijen bij in totaal 125 runderen geen ver plichte test op de gekkenkoeien- ziekte te hebben gedaan. Het Bu reau Risicobeoordeling onder zoeksprogrammering (BuRO) van de nVWA constateert dat het niet testen meer risico's met zich mee brengt. Doordat er al diverse con trolemaatregelen van kracht zijn, is het risico volgens de autoriteit verwaarloosbaar dat besmet vlees op de markt is gekomen. Toch is het vlees van de niet geteste die ren voor zover mogelijk terugge haald, aldus een woordvoerster van de autoriteit. De nVWA heeft maatregelen tegen de betrokken bedrijven genomen. Onder andere is tegen één bedrijf een strafrechte lijk onderzoek in gang gezet, luist dinsdag liet staatssecretaris Henk Bleker (Landbouw) aan de Tweede Kamer weten dat de afgelopen ja ren het toezicht van de nVWA op slachtplaatsen en exportverzamel plaatsen is verbeterd. Emirates Gaiuda Indonesia reizen *nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7