Chemie gaat zomerzon te lijf Veel te doen voor kinderen Eastman Chemical sponsort de Businessloop - Zelf meelopen? r Mix van ingrediënten De moleculen en materialen die tegen zonlicht bescher men zijn in goed gezelschap. Zoals in de meeste cosmetica bestaat zonnebrandcrème uit een mix van ingrediënten die allemaal hun functie hebben. Vocht inbrengen, zodat de huid niet uitdroogt. Vitamines en anti-oxidanten die de huid beschermen tegen schadelijke afbraakstoffen. Po lymeren, die de crème de juiste smeerbaarheid geven of waterafstotend maken. En ga zo maar door. Ook als de zon niet zo uitbundig schijnt, wat in Nederland nogal eens voorkomt, dan blijft het een zinvol advies voor sporters om goed te smeren! De tijd dat lopers in hun eentje kilome ters afrennen, is al lang verleden tijd. De sport is enorm populair en steeds vaker doen lopers dit samen met vrien den en collega's. Zo ook bij Eastman Chemical. Rien Jonker, site manager Eastman Chemical in Middelburg: "Hardlopen lijkt in Nederland steeds populairder te worden. Dat is ook niet zo gek, want hardlopen is een flexibele sport, waarbij je zelf kunt bepalen waar en wanneer en in welk tempo je het doet. Wat ook leuk aan ■■p hardlopen is, is dat het de ideale sport is om ffipi samen met anderen te doen. Bijvoorbeeld met collega's." Bij Eastman worden collega's gestimuleerd om samen te gaan sporten. Zo heeft het bedrijf in haar Europese hoofdkantoor in Capelle aan den IJssel een eigen fitness ruimte waar collega's veel gebruik van maken. Eerder dit jaar is er bovendien een heus Eastman-hardloopteam opgericht bestaande uit zo'n twintig collega's die, ter voorbereiding op de Rotterdam Marathon, vele weken lang samen hebben getraind. Rien Jonker is erg enthousiast over het initiatief van de Chemieloop. "De Chemieloop is een sportief evenement dat tevens als doel heeft om lopers, en toeschouwers te laten ervaren dat chemie niet eng, maar juist heel fascinerend'is. Chemie speelt een grote rol in het dagelijks leven van iedereen, maar dit wordt vaak niet gerealiseerd. Als je alleen al kijkt naar hardlopen: door chemie dragen sporters goed ademende sportoutfits en hardloopschoenen met speciaal ontwikkelde zolen die minder kans op blessures geven. Maar chemie is ook nodig voor het produceren van energiedrankjes of voor het vervaardigen van de flesjes waar de drankjes inzitten. Kortom, chemie is echt overal! Omdat het parcours van de Chemieloop voor een deel dwars over het ter rein van een chemiebedrijf voert, zal de chemie en de loper dichter bij elkaar gebracht worden en hopelijk resulteert dat in de juiste chemie tussen industrie en publiek. Als Eastman Chemical leveren wij graag onze bijdrage om dat mogelijk te maken." Dat Eastman dit jaar sponsor is van de Businessloop is geen toeval. Rien Jonker: "Teamspirit en de gezondheid van medewerkers staan bij ons voorop en dat past uitstekend bij het uitgangspunt van de Businessloop. Met je collega's, als één team een sportief doel bereiken, dat is toch prachtig? Wij kijken er in ieder geval al echt naar uit!" Kinderen tot 12 jaar kunnen meelopen met de DSM KidsRun over een afstand van 2 kilo meter (twee rondjes van 1 kilometer) om daarna de lopers van de andere afstanden aan te moedigen en/of te spelen op het Kinderplein. De DSM KidsRun start om 11.15 uur op de Markt. Hier is ook de finish. Kortom, de Chemieloop is leuk voor jong en oud, kom kijken en doe mee! Meer informatie vind je op www.chemieloop.nl. Hier kun je je ook inschrijven voor de DSM KidsRun. Tijdens de Chemieloop is er op de Markt een Kinderplein waar kinderen op een speelse manier kennis kunnen maken met chemie. Er zijn - onder begeleiding - diverse proefjes en experimenten te doen. Zo kunnen kinderen hun eigen'shampoo fabriceren of ontdekken met welke op lossing ze de grootste bellen kunnen blazen. AkzoNobel laat de kinderen hun eigen badzout maken waarbij ze zelf hun geurtje en kleurtje kunnen toevoegen. Ook wordt de Zout-Express gelanceerd - een twaalf meter lange truck - waar je van alles te weten kunt komen over zout. HaVeP Workwear Protective wear, een bedrijf dat beschermende bedrijfskleding maakt voor o.a. de chemie organiseert een spannende touwtrek-wedstrijd met aan elkaar geknoopte overalls. Ook Dow zal met een kinderprogramma op het Kinder plein staan. Naast al deze activiteiten zullen een groot springkussen, ballonnenclowns en een poffertjeskraam niet ontbreken. Het Kinderplein is vanaf 9.00 uur geopend. In de zomer heeft hardlopen maar weinig om het lijf. Een kort broekje, een minuscuul hemdje, dat is het wel. Lekker luchtig. Maar al die blote huid in de zon, dat is gevaarlijk. Een goede zonnebrand- crème is onontbeerlijk. Speciale moleculen en materialen houden de zonnestraling tegen. Flink smeren met een flinke factor, dat is de beste reme die ter voorkoming van rode schouders. Of nog erger. Zon nestraling veroorzaakt niet alleen verbranding, maar kan op langere termijn ook huidkanker veroorzaken. De boos doeners zijn de ultraviolette stralen in het zonnespectrum. Wetenschappers hebben die ingedeeld in drie typen: A, B en C. Voor type C hoeven we niet bang te zijn. Moeder aarde houdt die voor ons tegen, hoog boven in de atmosfeer. Maar types A en B moeten we zelf een halt toeroepen. Vooral type B, want die kan tot kanker leiden. Bij intensief zonnebaden lijkt ook UV-A schadelijk zijn. Moderne zonnebrandcrèmes bevatten daarom moleculen en materialen die beide soor ten UV-straling tegenhouden. Filters Een zonnebrandcrème is samengesteld uit allerlei ver schillende stoffen. Oplosmiddelen (olie, water, alcohol) vormen de basis. Hulpstoffen houden alles bij elkaar zodat het een mooi smeerbaar goedje is. En dan zijn er de ac tieve componenten, de blokkers en de filters. De blokkers zijn minuscule vaste deeltjes van bijvoorbeeld titaandioxide of zinkoxide. Zij houden het zonlicht tegen en kaatsen het terug. Ze zitten in de sunblocks die een wit tige laag op je huid achterlaten. Maar ze zijn ook te vinden in sommige transparante zonnebrandmiddelen. Daar zijn ze zo klein - nanoscopisch klein - dat ze zichtbaar licht niet meer reflecteren. Je kunt ze dus niet zien. Het zonne brandmiddel beschermt nog wel degelijk tegen verbran ding omdat de nanodeeltjes wél het UV-licht blokkeren. Een andere bescherming bieden chemische filters. Dat zijn stoffen die UV-licht absorberen dankzij hun uitge kiende moleculaire structuur. Chemici zijn in staat om de moleculen zó te ontwerpen dat precies de schadelijke UV-frequenties worden weggefilterd. Een nadeel van deze moleculen is dat ze door de interactie met het zonlicht van structuur veranderen of uit elkaar vallen. Ze verliezen dan hun beschermende werking. Het is dus belangrijk om op tijd weer te smeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 69