r Hier zit chemie in! f J De Chemieloop: eerste hardloopwedstrijd met een dynamisch parcours Hardlopen met chemie tijdregistratie kleding zure benen atletiekbaan schoenen ''wedstrijdnummer Ik dank alle sponsors en. wens alle deelnemers aan de halve marathon van Dow, de 10 kilometer van AkzoNobet en de DSM KidsRun heel veel succes en uithoudingsvermogen toe. Daarnaast wil ik graag jj iedereen, ook de hopelijk talrijke toeschouwers en supporters langs het parcours er nogmaals op wijzen J dat chemie echt overal is, dus ook in spandoeken, vlaggen en toeters. j Gerard van Harten, voorzitter Raad van Bestuur Dow Benelux en vicevoorzitter VNCI 1 1 PS: U heeft zich als loper nog niet ingeschreven? Dat kan nog! Ga naar www.chemieloop.nl of schrijf je in bij Sportcentrum de Vliegende Vaart in Terneuzen. V.L_J Nog nooit was er in Nederland een hardloopwedstrijd met een dynamisch parcours. Nu wel, namelijk de Che mieloop in Terneuzen. De meters kloppen precies, al leen de route kan verschillen per loper. Dit is een rechtstreeks gevolg van de aanwezigheid van drie grote sluizen in het Kanaal van Terneuzen naar Gent. Door een ingenieuze oplossing kan er gewoon ge lopen worden over de ene of de andere sluisbrug zonder meer of minder meters te maken. Hoe zit dat? Een sluis bestaat uit twee bruggen waarvan er altijd min stens een gebruikt kan worden. Stel: Brug 2 is toegankelijk Een loper arriveert bij brug 1 van de sluis, waar hij door een parcoursbegeleider wordt doorgestuurd naar brug 2. Direct na passage van de brug loopt de loper langs een oranje pilon. Eén van de activiteiten is de Chemieloop op zaterdag 10 september, georganiseerd door de Vereniging van de Ne derlandse Chemische Industrie (VNCI). Het parcours van deze hardloopwedstrijd voert deels over het terrein van chemiebedrijf Dow, een van de hoofdsponsors van de Chemieloop. Lopen en chemie, wat hebben die twee met elkaar te maken, zult u zich misschien afvragen. Het antwoord is: alles. Neem alleen al de uitrusting en attributen van de loper: ademende kleding, dempende schoenen, ver sterkende voeding, verkwikkende sportdrankjes. De stoffen die in deze producten verwerkt zijn, vinden hun oorsprong in chemie. Of wat dacht u van tijdregistratie, zonnebrandcrème en een scheurbestendig rugnummer? Zonder chemie waren deze producten ondenkbaar. Met de Chemieloop willen we bena drukken dat in de chemie voortdurend wordt gewerkt aan innovatieve toepassingen, die werkelijk overal zijn terug te vinden in ons dagelijks leven, dus ook bij het hardlopen. Daarnaast willen we laten zien dat chemie bijdraagt aan een veilige en schone omgeving en dat de chemische industrie zich inzet voor een meer duurzame en gezonde wereld. Dow sponsort de halve marathon (iets meer dan 21 km), die behalve over het indrukwekkende fabrieksterrein van Dow ook voert door een prachtig natuurgebied met zeezichten, bruggen en sluizen en met de finish in het centrum van Terneuzen. Daarmee willen we benadrukken dat in Zeeuws-Vlaanderen chemie en mooie natuur prima naast elkaar bestaan. Eten, drinken, auto rijden, werken, ontspannen. Zonder chemie zou het allemaal een stuk moeilijker gaan. Behalve .dat chemie onze belangrijkste basisbehoeften ondersteunt en ons leven veraangenaamt, kan chemie ook bijdragen aan een duurzame oplossing van grote vraagstukken op het gebied van voeding, energie en gezondheid. Om het belang van chemie op onze samenleving te onderstrepen, is het jaar 2011 door de Verenigde Naties wereldwijd uitgeroepen tot het Internationale Jaar van de Chemie. Het overkoepe lende thema 'Chemie - ons leven, onze toekomst' wordt gevierd met tal van leuke activiteiten, ook in Nederland. Stel: Brug 1 is toegankelijk Een loper arriveert bij brug 1, waar hij door de parcoursbe geleider direct overheen wordt gestuurd. Na passage van brug wordt de loper rechtsaf ge stuurd richting dezelfde oranje pilon. Eenmaal aangekomen bij de oranje pilon hebben beide lo pers evenveel meters gemaakt en vervolgen beiden hun weg richting finish. Deze situatie doet zich drie keer voor. De tijdregistratie kan volledig worden geautomatiseerd met behulp van RFID-chips. Duizenden lopers krijgen ieder hun eigen unieke chip. Voor éénmalig gebruik, goedkoop geproduceerd met behulp van chemische technologie. Juist in sportkleding zijn de nieuwste generaties high-tech weefsels te vin den. Synthetische vezels maken shirts en broeken slijtvast, ademend en waar nodig ondersteunend. Het idee achter het sportieve, gezonde evenement is te la ten zien dat chemie op allerlei manieren een rol speelt in ons dagelijks leven, ook bij het hardlopen. Neem de uitrusting van de hardloper, een prachtige show case van het belang van chemie. En wie nog eyen door denkt ziet dat hardlopen zonder chemie haast ondenkbaar is. Voeding, sportdrank, vetten en koolhydraten, het is al lemaal chemie. HUID Chemie biedt hardlopers bescherming in de vorm van zonnebrandcrème. Met speciale moleculen en nano- deeltjes die de gevaarlijke zonnestraling absorberen of reflecteren. De biochemie in je lijf bepaalt hoe lang je spieren optimaal kunnen presteren. En wanneer de verzuring toeslaat. Een goe de training is'allesbepalend. Het basisrecept voor de hedendaagse atletiekbaan: rubber met polyurethaan of latex. Be stand tegen vele miljoenen bespijkerde voetstappen. Die moeten goed zitten, lang meegaan en de juiste demping bieden. Nieuwe, slimme functionele ma terialen bieden daarbij optimale afstemming op het loopgedrag van de drager. Met als laatste innovatie de toepassing van 'moleculaire springveren'. Het wedstrijdnummer is gedrukt op veelzijdig synthetisch materiaal dat de beste eigenschappen van papier, folie en textiel combineert; scheurbesten dig, watervast en licht. Ook handig voor enveloppen, autohoezen en bescher mende overalls.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 63