binnenland 15 'Te snel kritiek op waterprijs' Deskundige burger vaak ingeschakeld Walvis geschept door containerschip 20 jaar voor schutter Rio aan de Rijn Schenden rookverbod: verdubbeling boete WINST WATERBEDRIJVEN Staatssecretaris Atsma wil wachten op advies NMa Wanbetalers maken hogere schulden Snelwegschutter nog steeds actief Politie onwetend over wapenvergunningen Al veel gevonden geld terug Rondreizen ZUID-AMERIKA KRA5.NL woensdag 31 augustus 2011 woningen voor vrouwen en kinde ren die thuis met geweld te maken hebben. Ook zijn er negen onderko mens voor begeleid wonen. Daar naast heeft de locatie drie noodbed- den voor acute opvang. Prinses Maxima sprak onder anderen met begeleidsters en met kinderen die in het huis verblijven. foto Robin Utrecht/ANP den haag - De politie maakt steeds vaker gebruik van externe deskundigen bij de opsporing van ernstige misdrijven. Werden specialisten in 2006 nog in circa tweehonderd zaken inge zet, vorig jaar was dit aantal al ver dubbeld. Het gaat naast professio nals zoals gedragsdeskundigen om gewone burgers die uitzonderlijk veel kennis hebben op een be paald gebied zoals tape of schoe nen. Dit blijkt uit de eerste vijfjaarlijks evaluatie van de Landelijke Des kundigheids Makelaar (LDM) van de politie. Deze dienst werd in 2005 opgericht om recherche teams te helpen bij de inzet van ex terne deskundigen. Specialisten kunnen door hun kennis het on derzoek naar de dader versnellen. Om de kwaliteit van de gebruikte deskundigen te waarborgen, toetst de dienst vooraf de deskundigheid van de specialist. Sinds de oprichting werden des kundigen in 1.750 politieonderzoe ken ingezet. Het gaat voofal om le vens- en zedendelicten zoals moord, doodslag, verkrachting of mensenhandel. In 77 procent van de opgeloste zaken is de inzet van de deskundige van belang geweest voor de oplossing. Tot nu toe zijn bijna vierhonderd deskundigen toegelaten tot de deskundigenlijst. ROTTERDAM Een containerschip van Europe Container Terminals is gisteren de Rotterdamse haven ingevaren met op de voorsteven een dode walvis. De walvis is 7 tot 8 meter lang. Het zoogdier is waarschijnlijk onder weg geschept door het schip. Moge lijk gaat het om een bultrugwalvis. Medewerkers van Naturalis zullen de walvis vandaag onderzoeken. ARNHEM De rechtbank in Arnhem heeft gis teren twintig jaar cel opgelegd aan een 30-jarige man uit Duiven die vorig jaar tijdens het zomercarna val Rio aan de Rijn in Arnhem een oude rivaal uit Curasao vermoord de. Twee omstanders werden daar bij eveneens geraakt. Volgens de rechtbank is er sprake van moord en twee moordpogingen. 'DEN HAAG Overtreding van het rookverbod wordt sinds gisteren beboet met 600 euro. Daarvoor was dat nog 300 euro. Bij herhaalde overtredin gen wordt de boete steeds verder verhoogd tot een maximum van 4500 euro, aldus waakhond nVWA. Ook voor horecaondernemers die voor 30 augustus al een boete kre gen, gelden de nieuwe tarieven. Zakelijke waterverbruikers en consumenten vinden winsten buiten proportie. Waterbedrijven hadden vorig jaar 1,8 miljard euro in kas. Atsma neemt voor 1 novem ber besluit over toegestane hoogte vermogen. den haag - De kritiek van de zake lijke energie- en waterverbruikers op de hoogte van de watertarieven is voorbarig. Dat zegt zowel het mi nisterie van Infrastructuur en Mi lieu als de Vereniging van water bedrijven in Nederland (Vewin). Belangenbehartigers van grootver bruikers en consumenten vinden dat de watertarieven veel te hoog zijn. De overwinsten van drinkwa terbedrijven zijn buitenproportio neel voor de taken die zij uitvoe ren en de risico's die zij lopen, stel de de belangenbehartiger voor za kelijke energie- en waterverbrui kers (VEMW) gisteren op basis van eigen onderzoek. „De drinkwaterbedrijven lopen in hun bedrijfsvoering als monopolis ten nauwelijks risico's", zei direc teur Hans Grünfeld van VEMW. „Hun investeringen zijn al jaren historisch laag." De bedrijven had den in 2010 een eigen vermogen van 1,8 miljard euro, dat zij vergaar den uit de winsten die ze mogen maken van de overheid, aldus de organisatie. „Industrie en organisa ties die veel drinkwater gebruiken, hebben het nakijken. Maar ook de consument betaalt te veel voor zijn drinkwater. Dit is al jaren be kend, maar de overheid doet er tot nu toe niks aan." De Consumen tenbond onderschrijft de kritiek. Een woordvoerster van staatssecre taris Atsma wijst erop dat over de kwestie nog een' advies komt van de Nederlandse Mededingingsauto riteit (NMa). Die kijkt er onder meer naar hoeveel eigen vermo gen die drinkwaterbedrijven maxi maal mogen hebben. Volgens de zegsvrouw wordt het advies dit na jaar verwacht en wil Atsma voor november een besluit nemen. Het CDA wil 'volledige transparan tie'. „Burgers en ondernemingen mogen absoluut niet te veel beta len." De SP diende onder het vori ge kabinet al een voorstel in om drinkwater alleen tegen kostprijs te laten verkopen. De regeringspar tijen van toen waren tegen. SP'er lansen hoopt dat een meerderheid nu wel zijn voorstel steunt. zie onze website:economie Meer details over het 'beprij- zingsonderzöek' van VEWV BUSSUM Wanbetalers in Nederland hebben in het afgelopen kwartaal hogere schulden gemaakt. Een openstaan de rekening die bij een incassobu reau terechtkwam, bedroeg gemid deld 1.659 euro. Dat is 20 procent hoger dan in het tweede kwartaal van 2010. Bureaus kregen 3,2 mil joen vorderingen binnen. Dat aan tal was een jaar eerder 3,3 miljoen. ROTTERDAM Op de snelweg A20 (Gouda-Hoek van Holland) is gisteravond bij Rot terdam een autoruit gesneuveld. De eigenaar heeft de politie gebeld en die onderzoekt of de auto is be schoten. Als dat daadwerkelijk het geval is, dan is het sinds begin augustus het 37e geval van een beschieting op de snelweg. HILVERSUM De politietop heeft geen goed beeld van de wapenvergunningen die er worden afgegeven. Dat blijkt uit onderzoek van de NOS. Drie kwart van de korpsen heeft geen idee hoeveel wapens burgers heb ben. Ook weten ze niet hoeveel controles van vergunningen er zijn en hoeveel licenties zijn ingetrok ken. den haag - Er zijn al 'vele tiendui zenden euro's' teruggebracht van het geld dat maandag op de snel weg A2 belandde nadat een geld transportauto een geldcassette had verloren. Dat maakte de politie Limburg-Zuid gisteren bekend. Op de A2 ter hoogte van Elsloo sprong maandag de achterdeur van de geldtransportauto ineens open toen de chauffeur remde van wege een wegversmalling. De beelden van de graaiende men sen waren de hele dag .te zien op internet en televisie. Net als de woordvoerster van de politie die verklaarde dat het diefstal was wat deze mensen deden, tenzij zij het geld meenamen om het in te leve ren. Veel mensen hebben dat dus gedaan. Het onderzoek naar de geldwagen is nog in volle gang. 16-/17-daagse vlieg-/rondreizen Vertrek: van 10/9/11 t/m 31/3/12 met o.a. Havana, Pinar del Rio, Valle de Vinales, Gienfuegos, Trinidad, Santiago de Cuba en Varadero incl. vlucht, vele maaltijden, NL-spr. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/25099 waarom zou je meer betalen Vertrek: van 29/10/11 t/m 16/3/12 met o.a. Lima, Pisco, Nazca, Arequipa, Canon del Colca, hetTiticacameer, Cuzco en Machu Picchu incl. vlucht, 14 x ontbijt, NL-spr. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/25296 Vertrek: van 14/11/11 t/m 6/3/12 met o.a. Buenos Aires, de Perito Moreno gletsjer, Torres del Paine NP, Ushuaia en Tïerra del Fuego NP incl. vlucht, 14 x ontbijt, NL-spr. reisleiding en excursies 5 Zie www.kras.nl/25292 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 ,s,p. of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van \s Arke of Js-reizen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reservermgskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5